"Ty jesteś moją zgubą" - czyli jak się nie poddać złu

2024/05/14
CCH 5034
Fot. Marta Karpińska

Na polskim rynku, nakładem wydawnictwa Esprit, pojawiła się książka „Ty jesteś moją zgubą” s. Angeli Musolesi, tercjarki franciszkańskiej, prawniczki, która przez 28 lat współpracowała z ks. Gabrielem Amorthem. S. Angela jest założycielką stowarzyszenia „Dzieci Światłości”, które wspiera duchowo i materialnie osoby uciemiężone przez złego ducha. To właśnie słowa Szatana, wypowiedziane do autorki: „Gubisz mi ich wszystkich, jesteś moją zgubą!” znalazły się w tytule książki. Opisuje ona metodologię postępowania w przypadkach dręczenia przez złego ducha, opartą na nauczaniu ks. Amortha.

Osobiście rzadko kiedy oddaję się lekturze podobnych pozycji, jednak w tej moją uwagę przykuły dwie rzeczy. Pierwszą z nich są fragmenty dotyczące małżeństwa i rodziny. „Sakrament małżeństwa ma zasadnicze znacznie przy uwolnieniu, ponieważ tych dwoje ludzi łączy nierozerwalna więź, zarówno przed Bogiem, jak i dla diabła. To więź, którą diabeł chce osłabić, bo zniszczywszy ją, będzie mógł znacznie łatwiej doprowadzić do upadku każdą z osób z osobna. Mąż i żona niosą ten sam krzyż, dlatego po rozdzieleniu zły duch może ich bez trudu atakować. Wszystkie przykazania Kościoła przyczyniają się do dobra człowieka, a zwłaszcza dotyczy to sakramentu małżeństwa chrześcijańskiego.” – pisze s. Muscolesi. Wspólna modlitwa, modlitwa za siebie nawzajem, okazywanie sobie miłości i cierpliwości, wszelka dbałość o dobro sakramentalnego małżeństwa stoją w poprzek planów złego ducha. Trwałe, żyjące w łasce małżeństwo, to także szczęśliwe dzieci.  A co z dziećmi, które zostały zranione przez niewierność i inne grzechy swoich rodziców? S. Angela podpowiada, że modlitwą wstawienniczą można objąć nie tylko dziecko osobiście, co bywa niemożliwe, ale modlić się na przykład nad jego matką, ale w jego intencji. Na efekty modlitwy wstawienniczej w takiej formie trzeba czekać dłużej, ale one przychodzą.

Drugą kwestią poruszoną w książce, która mnie uderzyła, to popularność praktyk magicznych, które mają się bardzo dobrze w obecnych czasach. Korzystanie z pośrednictwa wróżek i magów, by zaszkodzić komuś w imię zemsty, zazdrości lub własnej korzyści, rzucanie przekleństw jest praktyką stosowaną i w XXI wieku. W przypadku tak częstego odchodzenia od chrześcijaństwa oraz powiązanej z wiarą moralności, ludzie zwracają się ku pogaństwu i okultyzmowi. Wybrzmiewa tu potrzeba świadomości jak ważne jest życie sakramentalne, zgodne z wolą Bożą, jak istotną rolę pełni wybranie dzieciom odpowiednich, wierzących rodziców chrzestnych oraz nie bagatelizowanie niewytłumaczalnego zła, które może nas spotkać i szukanie w takim przypadku pomocy w Kościele. O tym, jak ją uzyskać, co mogą świeccy i czy egzorcyzmy przez telefon są skuteczne - w książce s. Angeli.

S. Angela Musolesi, Ty jesteś moją zgubą. Śladami nauczania ks. Gabriele Amortha, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2024

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#egzorcyzmy #okultyzm #klątwa #Angela Musolesi #Uwolnienie #modlitwa wstawiennicza #ks. Gabriele Amorth
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej