Uchwała upamiętniająca uwięzienie kard. Stefana Wyszyńskiego

2019/09/12
kard-stefan-wyszynski-big-566x321.jpg
Posłowie jednogłośnie przyjęli uchwałę upamiętniającą 65. rocznicę uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie. Prymas przebywał tam w latach 1954-1955. Właśnie tam zrodziła się idea Ślubów Jasnogórskich i zawierzenia Polski opiece Matki Boskiej Częstochowskiej.

Parlamentarzyści uczcili “Czcigodnego Sługę Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, Męża Stanu, Pasterza Kościoła polskiego w trudnych czasach komunizmu, wybitnego kapłana i humanistę, nieugiętego obrońcę polskich interesów narodowych”.

W uchwale zostało zaznaczone, że Prymas Tysiąclecia był moralnym oparciem dla milionów rodaków w kraju i za granicą.

Dzięki temu jako naród przeprowadził nas przez okres totalitaryzmu komunistycznego, broniąc polskiej tradycji, tożsamości i praw człowieka. W kazaniu na Jasnej Górze w dniu 1 czerwca 1958 roku powiedział, że „Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska – Polską była! Aby w Polsce po polsku się myślało – brzmi tekst uchwały.

Kardynał więziony był w Prudniku od 6 października 1954 do 27 października 1955 r. To trzecie miejsce jego więzienia. Podczas pobytu kard. Stefana Wyszyńskiego zrodziła się idea odnowienia ślubów jasnogórskich. Prymas Tysiąclecia postanowił odnowić akt oddania Polski Pani Jasnogórskiej, dostosowując przyrzeczenia do współczesnych czasów. 28 października 1955 roku został przewieziony do kolejnego miejsca odosobnienia – Komańczy.

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kard. Stefan Wyszyński #kard. Wyszyński #slider #śluby jasnogórskie #uchwała
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej