Wakacje w duchu katolickim

2020/07/7
wak.jpeg

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędzie się dużo mniej wakacyjnych inicjatyw, tradycyjnie organizowanych przez ruchy i stowarzyszenia katolickie. Jednak, mimo wielu ograniczeń, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Ruch Focolari, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Wiara i Światło,  nie zrezygnowały z wakacyjnej formacji wiernych.

,,Festiwal Życia”

Duszpasterstwo młodzieży misjonarzy oblatów zaprasza na ,,Festiwal Życia”. Tym razem odbędzie się on online w dniach 6-9 lipca. – W ramach tegorocznego Festiwalu Życia zapraszamy młodych do jednej wielkiej gry, która będzie miała miejsce cztery dni – tłumaczy o. Tomasz Maniura OMI, prowincjalny duszpasterz młodzieży. – Naszym celem nie jest spędzanie festiwalowego czasu przed komputerem. Uczestnicy będą mieli do wykonania pięć zadań dziennie, które będą dotyczyć rozwoju podstawowych sfer życia człowieka: fizycznej, intelektualnej, psychicznej i duchowej – dodaje.

Zadania będzie można wykonywać samodzielnie lub w grupie. Każdy z uczestników otrzyma do złożenia elementy, które utworzą na koniec festiwalu konkretny przedmiot. – Treść festiwalu oparta jest o temat ,,budowania arki Noego”, ponieważ jest to rzeczywistość, która przypomina obecną sytuację świata w dobie koronawirusa – wyjaśnia ojciec Maniura.

Od kilku lat ,,Festiwal Życia” odbywa się w Kokotku, w Oblackim Centrum Młodzieży. W ostatniej edycji wydarzenia wzięło udział w sumie ponad 4 tysiące osób. Warunkiem uczestnictwa w jest rejestracja na stronie festiwalzycia.pl.

,,Saletyńskie Spotkanie Młodzieży w Dębowcu”

Kolejną inicjatywą, która przeniosła się do internetu są ,,Saletyńskie Spotkanie Młodzieży w Dębowcu”. Wydarzenie zaplanowano w terminie 8-10 lipca. Część z punktów programu będzie nadawana online ze studia w Dębowcu (konferencje gości, spotkanie z gośćmi z możliwością zadawania pytań, Apel Maryjny, a także wstawki muzyczne). Organizatorzy zachęcają do przeżywania tego czasu we wspólnocie – w formie Eucharystii, spotkań w grupach, czy wspólnego uwielbienia. Zarejestrowane wspólnoty dostaną materiały formacyjne, które pomogą w przygotowaniu lokalnych modlitw. Wszystkie punkty w programie dla wspólnot będą również realizowane w małej grupie organizatorów SSM w Dębowcu i transmitowane przez internet. Grupy będą się spotykać w parafiach zgodnie z aktualnymi wytycznymi dla zgromadzeń. Osoby, które zapiszą się na SSM dostaną pełny dostęp do konferencji, materiałów formacyjnych, linków do spotkania z gośćmi na żywo. Udział jest bezpłatny. Można natomiast wesprzeć organizatorów dobrowolną wpłatą na pokrycie kosztów wydarzenia.

Konferencję do uczestników ,,Saletyńskiego Spotkania Młodych” wygłosi m.in. Michał „PAX” Bukowski – lider zespołu Muode Koty, prowadzący program dla młodzieży Studio Raban. Kolejnym gościem będzie saletyn ks. Karol Tomczak MS – związany z duszpasterstwem młodzieży organizator poprzednich edycji SSM, który przez 6 lat był odpowiedzialny za Saletyńskie Duszpasterstwo Powołań.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie: https://spotkania.saletyni.pl/zapisy/

Obozy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Spotkania te stanowią część programu stypendialnego dla ambitnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. – W tym roku, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, podjęto decyzję, aby zmienić formę spotkań. Wakacyjne obozy Fundacji odbędą się w zaplanowanych wcześniej miejscach – w Gnieźnie i Krakowie, jednak osobiście weźmie w nich udział jedynie część stypendystów. Pozostali będą uczestniczyli w spotkaniu za pośrednictwem internetu. Wydarzenie będzie transmitowane na stronie dzielo.pl – poinformował Hubert Szczypek – kierownik Biura Prasowego Fundacji ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Jak dodał, pierwszy z e-obozów odbędzie się 10 i 11 lipca w Gnieźnie. W planie uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Prymasa Polski – abp. Wojciecha Polaka, Msza św. prymicyjna absolwenta Fundacji – ks. Jakuba Siutkowskiego oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w klasztorze ss. karmelitanek w Gnieźnie. Kolejnym punktem spotkania będą konferencje m.in. abp. Wojciecha Polaka, o. Wojciecha Surówki OP oraz Moniki i Marcina Gomułków znanych z kanały YouTube „Początek Wieczności”. Uczestnicy e-obozu będą też w mniejszych grupach dyskutować nad zaprezentowanymi treściami. Dzięki spotkaniu z prezydentem Gniezna – p. Tomaszem Budaszem stypendyści będą mieli okazję poznać atrakcje i historie pierwszej stolicy Polski oraz regionu. Drugi z tegorocznych e-obozów zaplanowano na 24 i 25 lipca. Pierwszy dzień odbywać się będzie w Wadowicach.

Wydarzenie będzie transmitowane na stronie: www dzielo.pl

,,Spotkania Młodych w Wołczynie”

Również organizatorzy ,,Spotkania Młodych w Wołczynie” – bracia kapucyni, zapraszają do wirtualnego uczestnictwa w rekolekcjach. Odbędą się one w dniach 13-16 lipca. Główne wydarzenia będą nadawane z Krakowa w godzinach 19:00-22:00. W niektórych parafiach księża zorganizowali spotkanie w formie półkolonii – uczestnicy będą spotykać się w kościołach na wspólnym uczestnictwie w transmisjach wydarzenia, spotkaniach w grupach, integracji. M.in. w miastach: Piła, Nowa Sól, Wrocław, Bytom, Kielce, Rzeszów.

– Masz 15-30 lat? Chcesz wspólnie uwielbiać Pana Boga? Chcesz doświadczyć Jego miłości? Chcesz poznać nowych ludzi? Chcesz choć przez chwilę nie liczyć czasu? Chcesz zobaczyć jak to jest cieszyć się z małych rzeczy? Nie czekaj, Zapisz się – zapraszają kapucyni. Rejestracji można dokonać pod adresem: https://wolczyn.kapucyni.pl/zapisy/

,,Wakacyjne rekolekcje dla rodzin”

Ruch Focolari organizuje wakacyjne rekolekcje dla rodzin w Zembrzycach od 2 do 9 sierpnia. Rodziny będą uczestniczyć w codziennej Eucharystii z krótkim rozważaniem i możliwością podzielenia się własnym świadectwem. Oprócz tego zaplanowano górskie wycieczki oraz zwiedzanie popularnych miejsc pielgrzymkowych – Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowa Podhalańskiego oraz Wadowic. – Jak będziemy przeżywać ten tydzień zależeć będzie od naszej inicjatywy i pomysłów, zachęcamy wszystkich uczestników do podzielenia się swoimi talentami na przykład w ramach warsztatów – zachęcają organizatorzy. – Jeśli każdy z nas włoży w to wakacyjne spotkanie szczyptę Bożego optymizmu, a naszym wzajemnym kontaktom będzie towarzyszyć otwartość na drugiego, to przeżyjemy niezapomniane lato – dodają. Zakwaterowanie odbywać się będzie zgodnie z możliwościami lokalowymi i zaleceniami sanitarnymi.

,,Letnia Szkoła Biblijna”

Ewangelia i Listy św. Jana – to temat czwartej edycji Letniej Szkoły Biblijnej, która odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia. Wykłady poprowadzi ks. dr hab. Adam Kubiś – zastępca redaktora naczelnego półrocznika „Verbum Vitae”, który wykładał na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w Rzymie. Jest też jednym z moderatorów i nauczycieli Szkoły Dabar.

Na czas trwania rekolekcji można zarezerwować nocleg w klasztorze oo. dominikanów w Ustroniu. Można też wybrać wariant bez noclegu. W wypadku ograniczeń epidemiologicznych uniemożliwiających prowadzenie ,,Letniej Szkoły Biblijnej”, organizatorzy zapewniają, że wszystkie wpłacone pieniądze zostaną zwrócone. Zapisy na stronie https://hermanice.dominikanie.pl/2020/06/20/letnia-szkola-biblijna-zapisy/

,,Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej”

Inną propozycją dominikanów jest ,,Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej” pod hasłem: ,,Modlić się jak benedyktyni”. Odbędą się one w dniach 18-21 sierpnia, stacjonarnie i internetowo.

To nowa inicjatywa, której celem jest zapoznanie się z różnymi drogami duchowości w Kościele katolickim. Pierwsza edycja poświęcona będzie jednej z najważniejszych dróg duchowości chrześcijańskiej – duchowości benedyktyńskiej, która, jak podkreślają organizatorzy, nadal jest aktualna i cenna. Spotkania poprowadzi benedyktyn z Tyńca o. Włodzimierz Zatorski, były opat, założyciel wydawnictwa Benedyktynów Tyniec, autor wielu książek i publikacji z zakresu duchowości.

Dla osób, które chcą uczestniczyć w wykładach fizycznie, koszt spotkania wynosi 100 zł. Dla tych, którzy chcieliby uczestniczyć w zajęciach online, koszt stanowi dobrowolna ofiara. Zainteresowanym zostanie przesłany prywatny link do transmisji. By potwierdzić wolę uczestnictwa należy wypełnić formularz na stronie: https://hermanice.dominikanie.pl/2020/06/20/letnia-szkola-duchowosci-chrzescijanskiej/

,,Wczasorekolekcje dla Rodzin”

Ciekawym wariantem są również ,,Wczasorekolekcje dla Rodzin” w Skrzatuszu. Ze względu na epidemię wszystkie plany rekolekcyjne w tamtejszym Domu Pielgrzyma zostały odwołane. Jednak siostry proponują w tym czasie wypoczynek dla rodzin, połączony z odnowieniem życia duchowego. Pobyt obejmuje nocleg, wyżywienie, codzienną wieczorną Eucharystię, konferencję i Adorację. Istnieje również możliwość wyjazdu z Domu Pielgrzyma na cały dzień ( np. nad jeziora, do parku linowego, na spływy kajakowe, do Aquaparku Piła, na trasy rowerowe, do Muzeum Wojskowego w Wałczu ). Szczegółowych informacji udziela s. Goretti: tel.: 698 446 375dompielgrzyma@skrzatusz-sanktuarium.pl

źródło: ekai 

/mwż

Marta Witczak Zydowo

Marta Witczak

Politolog, publicystka, podróżniczka. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#duszpasterstwo online #Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia #Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży #Ruch Focolari #Ruch Wiara i Światło #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej