Nie wszyscy mają możliwość uczestniczenia w pielgrzymkach. Wiek, stan zdrowia, obowiązki nie zawsze na to pozwalają. Biskupi zachęcają do przyłączenia się do pielgrzymowania w sposób duchowy.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zauważa, że większość grup pielgrzymkowych ma pielgrzymów duchowych. Są to osoby decydujące się na przebycie drogi wraz pątnikami, poprzez wspólną modlitwę, udział w codziennej Mszy św., modlitwę różańcową, modlitwę Anioł Pański oraz Apel Jasnogórski. Wszystko z pomocą pielgrzymkowych profili na portalach społecznościowych lub stronach internetowych. Niektóre grupy posiadają także specjalne aplikacje.
Pielgrzym duchowy śledzi losy wybranej przez siebie grupy pątników. Dla przykładu warto odwiedzić stronę: https://paulini.com.pl/pielgrzymka-duchowa/, gdzie znajdziemy szczegóły dotyczące pielgrzymowania z 307. Warszawską Pielgrzymką Pieszą.
Pielgrzymi duchowi otaczają swoją modlitwą pieszych pątników, którzy niosą ich prośby przed wizerunek Matki Jasnogórskiej. Wspólna modlitwa i wzajemne wsparcie jednoczy wszystkich Polaków, zarówno w Polsce i poza jej granicami. Zachęcam wszystkich, zarówno pielgrzymów duchowych jak i pieszych, do umieszczania w mediach społecznościowych zdjęć czy filmików oznaczonych hasztagiem #PolskaPielgrzymuje. W ten sposób możemy dzielić się pięknem i trudem codziennego pielgrzymowania oraz wspólnie powierzać się opiece najukochańszej Matki
– powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Za BP KEP
/wj