Chełm: XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej

2021/10/25
MARSZ 3
Źródło: Civitas Christiana Lublin

W dniach od 3. do 17. października br. w Chełmie odbyły się XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wydarzenie miało charakter kulturalno-religijny. Bogata oferta wystaw, wykładów, koncertów skierowana została do mieszkańców Chełma i jego okolic. Tegoroczny program oparty został na trzech postaciach: św. Józefa, błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Zofii Kossak.

Przed Bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie oglądać można było najnowszą wystawę wypożyczoną z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego pt. Czas to miłość. Składa się ona z plansz polsko i angielskojęzycznych, na których zostały przedstawione najważniejsze słowa Prymasa oraz momenty z jego życia. Wybrane myśli jak np. zaprezentowane na jednej z plansz ABC Społecznej Krucjaty Miłości wskazują drogowskazy życia, które przepełnione są miłością. Wystawa wzbogacona jest o zdjęcia archiwalne. Zaprezentowana ekspozycja przedstawia Prymasa, jako człowieka będącego blisko ludzi, wyrozumiałego, mądrego i radosnego.

Miłość przede wszystkim dla wolności, bo jest wolnością

Czwartego października mogliśmy lepiej poznać postać św. Józefa, a to dzięki książce Biblijna Ikona Świętego Józefa ks. prof. dr hab. Mirosława Wróbla z Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II. Spotkanie autorskie odbyło się w kościele pw. Rozesłania św. Apostołów w Chełmie. Pozycja zawiera piętnaście biblijnych medytacji, w których zawierają się cytaty z Biblii oraz poetyckie rozważania autora. Oprócz pięknych medytacji całość dopełniają ilustracje witraży, ikon i krajobrazów Ziemi Świętej, pochodzące z archiwum Sióstr Karmelitanek z Betlejem. Każdy po spotkaniu mógł zakupić książkę i uzyskać autograf autora. Przy parafii zamieszczona została wystawa  Biografie. Wystawa elementarne -  Stefan Wyszyński przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie. Natomiast w godzinach porannych w Szkole Podstawowej nr 6 w Chełmie odbyło się spotkanie młodzieży z dr hab. Agnieszką Kulik z Koła Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia w Lublinie.

Następnego dnia miało miejsce spotkanie z dr Leonem Popkiem z IPN w Lublinie. Wykład pt. Wołyń – walka o pamięć i krzyże skierowany był do młodzieży. Nadal musimy walczyć o godne upamiętnienie naszych pomordowanych rodaków na Kresach. O tą pamięć należy nieustannie dbać, przekazywać prawdę o niej młodemu pokoleniu aby mogli w przyszłości dążyć do odkłamania tamtych wydarzeń – mówił dr Popek.

6 październik upłynął na zagłębieniu się w specyfikę symbolu w obrazie. Swoją obecnością DKCh zaszczycił bp. Michał Janocha, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, profesor historii sztuki, którego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół sztuki i tradycji bizantyjskiej w perspektywie porównawczej Wschodu i Zachodu, a także teologii kultury. Podczas wykładu kierowanego do młodzieży, w Bibliotece Publiczne im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie, biskup przeniósł obecnych w świat symboli malarstwa chrześcijańskiego.

Niesamowite jak jeden obraz może nieść ze sobą duży przekaz. Połączenie biblijnych opowieści z codziennością wyrażonych na płótnie skłania do refleksji i zachwytu
– mówi Paweł jeden z uczestników spotkania.

Bardzo przydatną lekcją dla rodzin było spotkanie z Tomaszem i Alicją Pituchami, którzy przedstawili sposoby na "zrozumienie swoich dzieci” w wykładzie pt. Mój syn, moja córka – nowy człowiek. Czyli jaki?.

Należy zawsze wspierać swoje pociechy w rozszerzaniu ich zainteresowań
– podkreślał Tomasz Pitucha.

Wielkim wydarzeniem był Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł 10 października ulicami Chełma. Rozpoczął się od Mszy świętej w kościele pw. Świętej Rodziny. Homilię wygłosił ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek. Wydarzenie wzbudziło zainteresowanie wśród wielu rodzin, które przybyły ze swoimi dziećmi oraz seniorami. Każdy mógł zaopatrzyć się w materiały pro-life. Na koniec marszu nastąpiło oddanie się w opiekę św. Janowi Pawłowi II oraz indywidualne błogosławieństwo udzielone przez kapłanów.  

Kolejny dzień (11 października) upłyną na spotkaniu z twórczością pisarki Zofii Kossak. Wykład pt. Ognisko zagaszone? Zofii Kossak opowieść o Kresach wygłosili dr hab. Tomasz Panfil z IPN w Lublinie. Było to nawiązanie do autobiograficznej powieści Z. Kossak pt. Pożoga, która opowiada o najeździe bolszewików na Kresy w latach 20. XX wieku. Wystąpiła także Anna Magda Zalewska z Fundacji Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej w Lublinie na temat młodych bohaterów w twórczości Zofii Kossak. Prelegentka odniosła się także do życiorysu pisarki. Do jej lat młodości i wychowania.

Najnowszą pozycją książkową Instytutu Wydawniczego PAX jest Konspiracyjna Weronika, która opowiada o działalności pisarki podczas II wojny światowej. Poprzez liczne broszury, dialogi, artykuły zawarte w książce można przenieść się do czasów okupacji. Tą pozycję książkową zaprezentował Marcin Sułek dyrektor Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie. Natomiast wieczorową porą w Bazylice NNMP w Chełmie specjalnie dla miłośników sztuki odbyło się spotkanie z Krystyną Mart byłą dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej poświęcone twórczości malarza chełmskiego Włodzimierza Uklei.

W podróż Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po regionie lubelskim (12 października) grupę ponad 100 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie zabrał pracownik Biura Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Krzysztof Wojciechowski. Prelegent opowiadał o Kozłowieckim Parku Krajobrazowym czyli miejscu, gdzie ks. Wyszyński przebywał  w czasie II wojny światowej.

Ostatni weekend Dni Kultury Chrześcijańskiej upłynął pod artystycznym znakiem. W sobotę (10 października) w Chełmskiej Bazylice odbył się słowno-muzyczny koncert Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego pt. Nie lękajcie się – przyjmijcie to duchowe dziedzictwo. Koncert odbył się w dniu wyboru kardynała Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową. Warstwę semantyczną koncertu stanowiły wyłącznie papieskie słowa pochodzące z Jego opublikowanych dzieł: poezji, "Listu do artystów" i książki "Pamięć i tożsamość'. Kompilacji tekstów w utworzonych na okoliczność koncertów dziesięciu rozdziałach dokonał profesor Jeremi Królikowski. Kolejny koncert, tym razem kwartetu akordeonowego pod dyrekcją o. dr Ireneusza Wybraniaka w składzie: Jakub Hubicki, Tomasz Więcek, Przemysław Wojciechowski odbył się w niedzielę (11 października) także w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. W opinii wielu uczestników tego wydarzenia, było to niesamowite doznanie duchowe.

XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyły się bez przeszkód, zgodnie z wymogami i zalecaniami sanitarnymi związanymi z sytuacją epidemiologiczną Covid-19. Mieszkańcy Chełma mogli uczestniczyć m.in. w wykładach, koncertach, Marszu w obronie Życia i Rodziny. Dzięki tej bogatej ofercie zainteresowani mogli poszerzyć swoją wiedzę o kulturze chrześcijańskiej a także wzmocnić się duchowo. Wydarzenie  miało charakter edukacyjny, integracyjny i wspólnotowy.

Organizatorzy XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej wielkie podziękowanie składają wszystkim tym którzy przyczynili się do sprawnej organizacji wydarzenia m.in  ks. kan. Andrzejowi Sternikowi oraz ks. Jackowi Lewickiemu.

 

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej:

https://lubelski.civitaschristiana.pl/

oraz facebooka

 https://www.facebook.com/CivitasChristianaLublin

Monika Szymaniuk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#chełm #Dni Kultury Chrześcijańskiej #ABC Społecznej Krucjaty Miłości #Marsz dla Życia i Rodziny
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej