Ewa Urbanek: Słów kilka o książce „DOCAT” papieża Franciszka do młodzieży

2021/08/11
Ecivitas slajder1

To już pięć lat od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a także od premiery wyjątkowej książki papieża dla młodzieży!

Nauka społeczna, a tym bardziej nauka społeczna Kościoła, to pojęcia obce dla wielu osób. Czym właściwie jest, jaki był jej początek, co ma do zaoferowania, z jakiego powodu jest obecna w przestrzeni publicznej? Są to jedynie wybrane zagadnienia, na które w jasny sposób odpowiada DOCAT.

Papież Franciszek idąc za przykładem swojego poprzednika – papieża Benedykta XVI, który podarował młodym katechizm znany jako YOUCAT, postanowił dać im kolejną książkę o tematyce społecznej - ww. DOCAT. Dzięki tej decyzji, już od pięciu lat każdy może swobodnie sięgać do książki o nauce społecznej kościoła, stworzonej przez ekspertów, ale która konsultowana była z młodymi, do których jest skierowana.

W tytule znajdujemy angielski zwrot „to do”. Już samo jego użycie sugeruje, że treść książki odpowiada na pytanie: „Co robić?”. Jest to zdecydowanie coś większego od zwykłej instrukcji obsługi czy montażu. DOCAT jest listą drogowskazów i ścieżek, które przy pomocy Ewangelii pomagają w pracy nad zmianą swojego wnętrza i postępowania oraz przyczyniają się do wdrażania zmian w najbliższym otoczeniu, a później w świecie.

We wprowadzeniu czytamy, iż naszą ziemię pełną terroru i przemocy może odmienić tylko nawrócenie ludzkiego serca. Co to właściwie oznacza? Jak to rozumieć? Jakie cechy w sobie wypracować, a jakie stale wzmacniać? To są właśnie kolejne pytania, na które odpowiedź znajduje się w nauce społecznej Kościoła.

Pierwsze nawiązania do nauki społecznej Kościoła, którą znamy obecnie, pojawiły się już w XIX wieku, kiedy uprzemysłowienie doprowadziło do rozwoju kapitalizmu i wykorzystywania zubożałej ludności z obszarów wiejskich. Praca za głodowe pensje, wyciąganie wagoników z węglem z wnętrza kopalń przez dzieci – są to jedynie przykłady działalności, która skłoniła chrześcijan do rozwijania koncepcji, jak przeciwdziałać takiej niesprawiedliwości zarówno na polu społecznym, jak i politycznym. Papież Leon XIII pisał jasno i jednoznacznie w encyklice Rerum novarum z roku 1891: zatrzymanie należnego wynagrodzenia pracownikowi jest grzechem wołającym o pomstę do nieba.

Kościół niejednokrotnie, korzystając ze swego autorytetu, walczył o prawa pracowników. Potrzeby czasu wymagały stałego rozwijania nauki społecznej Kościoła, jej udoskonalania. Dyskusje nt. wspólnotowości, sprawiedliwości czy dobra wspólnego przyczyniły się do rozwinięcia zasad solidarności oraz pomocniczości, o których również znajdzie się kilka adnotacji w treści DOCATu.

Publikacja, sama w sobie, zawiera bogaty zbiór cytatów z Pisma Świętego i dokumentów Kościoła, myśli świętych lub innych autorów oraz liczne wyjaśnienia czy odwołania do tekstów Kompendium nauki społecznej Kościoła, KKK oraz do YOUCATu. Układ pytanie-odpowiedź, to niecodzienna forma, która w swej oryginalności przykuwa uwagę czytelnika. Niestandardowe wykorzystanie didaskaliów charakterystycznych dla tekstów dramatycznych poszerza zakres prezentowanych treści i niejako zmusza do dłuższego zatrzymania się w celu przyswojenia dodatkowego tekstu.

DOCAT to również zbiór kolorowych wkładek i przebitek – zdjęć przekazanych przez młodych katolików i katoliczki. Na uwagę zasługuje również wykorzystanie rysunków - tak zwanych patyczaków, które opowiadają o poszczególnych fragmentach z Pisma Świętego w niecodzienny sposób.

/mwż

 

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#papież #światowe dni młodzieży #młodzież #młodzi w kościele #Pismo Święte #Docat
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej