Karol Wojtyła "Dzieła literackie i teatralne"

2022/05/9
dlit
Okładka: Znak.com.pl

Pontyfikat Jana Pawła II jest jednym z tych, które przejdą do historii. Nie piszę tego patrząc na liczne podróże, jakie papież odbył czy encykliki, które po sobie zostawił. Pomimo napiętego terminarza i licznych obowiązków dużą część swojego czasu poświęcał na modlitwę i tworzenie niebanalnych dzieł literackich, w których wyraźnie ukazany został kształt jego pontyfikatu.

W marcu, na łamach portalu, pisano o premierze III tomu Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Teraz, po ponad miesiącu od tego wydarzenia przyszedł czas na recenzję ww. publikacji.

III tom Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły niewątpliwie jest krytycznym podejściem do twórczości papieża Polaka. Jest to równocześnie nowy początek - inspiracja dla wszystkich, którzy poznali już twórczość Wojtyły, by na nowo sięgnąć po dzieła spisane jego dłonią. Jest to także podstawa dla rozumienia nauczania, które dawał poznać swoim słuchaczom, podczas blisko dwudziestosiedmioletniej kadencji, Jan Paweł II.

Publikacja dostarcza odbiorcy niekiedy nowej wiedzy na temat Karola Wojtyły. Nie jest to książka bezpośrednio informująca o nowych faktach z życia młodego wówczas autora dzieł literackich czy sztuk teatralnych. Jest to określenie punktu wyjścia do późniejszej pracy i posługi duszpasterskiej Jana Pawła II.

W publikacji znajduje się wiele analogii. Za przykład mogę podać chociażby tę dotyczącą teologii małżeństwa i rodziny lub teologię ciała, których nie sposób zrozumieć bez wcześniejszej lektury dramatu Przed sklepem jubilera. Teatr Rapsodyczny, a raczej współistnieje z Wojtyłą, staje się podstawą rozumienia Listu do artystów.

Piszą o III tomie dzieł literackich i teatralnych nie mogę zapomnieć o fakcie, iż współwydawcą tego opracowania jest Centrum Myśli Jana Pawła II Instytucja Kultury m.st Warszawa, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

III tom dzieł literackich Karola Wojtyły jest otwarciem całkiem nowych drzwi prowadzących do spuścizny Jana Pawła II. Jest to pochylenie się nad tematem wielowymiarowego ukazania kwestii relacji międzyludzkich. To przede wszystkich prawdziwe (może nawet świeże) spojrzenie na postać poety-człowieka. Dzieła Wojtyły, a w sposób szczególny swoiste didaskalia, poczynione na marginesach niektórych stron dołączonych do wydania, kierują uwagę odbiorcy na bogate doświadczenia duchowe autora.

Czy wiem, co składa się na trzon tego tomu? Myślę, że tak, chociaż mogę się mylić. Według mnie są to dramaty Brat naszego Boga, Przed sklepem jubilera, a także Promieniowanie ojcostwa, które zostało zaprezentowane w postaci dwóch wcześniejszych wersji. Mówię tu o dramacie Promieniowanie ojcostwa: Ten, który szuka nas wszystkich, który spisano z wykorzystaniem zachowanego rękopisu, oraz Medytacja o sakramencie chrztu, podana do druku za zachowanym maszynopisem.

W skład III tomu dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły wchodzą: cztery misteria posługi kapłańskiej K. Wojtyły w parafii św. Floriana w Krakowie, cztery szkice teatralne, przedmowę do książki Sztuka żywego słowa M. Kotlarczyka, trzy teksty z czasu pontyfikatu Jana Pawła II, wśród których znajduje się list do artystów.

Niemałą niespodzianką okazał się umieszczony w publikacji jedyny odnaleziony scenariusz inscenizacji teatralnej, w której występował młody Karol Wojtyła. Spisany przez 17-letniego Karola, nigdy nie publikowany tekst inscenizacji, który oparto o słowa Apokalipsy św. Jana.

Zebrane w ramach dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły teksty - utwory poetyckie, a także scenariusze teatralne - są dowodem na to, że poetą-artystą jest się przez całe życie i nikt nie jest w stanie, w jednym momencie, wymazać ze swojej natury tego, co kryło się w niej o wiele dłużej niż mu się wydawało.

---------------------------

Wydawnictwo Znak,
oprawa twarda,
format: 165x235mm,
liczba stron: 612.

Książka dostępna w dobrych księgarniach oraz na stronie www.znak.com.pl

/em

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jan Paweł II #Karol Wojtyła #Znak #Wydawnictwo Znak #dzieła #III tom Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej