Myśl i wojna [wyd. PAX]

2019/02/5
projekt-bez-tytulu.png

Praca Jeana Guittona  Myśl i wojna jest dziełem klasycznym nie tylko dla adeptów szkół wojskowych we Francji. Jest to „zbiór konferencji, z których pierwsza datuje się z 1940 roku, a pozostałe były wygłaszane w Wyższej Szkole Wojennej, począwszy od 1952 roku”.

Autor, który nie jest teoretykiem wojskowym, lecz filozofem, stara się pokazać, że filozofia, badająca relację między  „ myślą i działaniem ma nam coś do powiedzenia na temat strategii, jej istoty i jej zasad”.  Wątkiem przewodnim pracy  jest poszukiwanie sensu ewolucji, jakiej podlega strategia, która w erze broni nuklearnej „ osiąga poziom < metastrategii>, ponieważ w całej rozciągłości postawiony zostaje problem celów ostatecznych”.

Refleksje Guittona mimo upływu czasu zachowują swoją ważność, zwłaszcza w naszych czasach, kiedy skutki nihilizmu są aż nazbyt widoczne, a w Europie Zachodniej znowu obserwujemy brutalne pojawienie się zjawiska „wojny”. W tym sensie można jego pracę uznać za wydarzenie filozoficzne i strategiczne.

Niniejsze wydanie zostało opatrzone komentarzami wykładowców Wyższej Szkoły Wojennej.

Jean Guitton ( 1901-1999)  francuski filozof i pisarz, od 1961 roku członek Akademii Francuskiej, od 1987 roku członek  Akademii Nauk Moralnych i Politycznych, jako jedyny świecki brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II.

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Instytut wydawniczy pax #książka #myśl i wojna #wojna #wydawnictwo #wydawnictwo PAX
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej