W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej 30 czerwca otwarto siódmą już edycję wystawy Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica. Podczas XIV warsztatów organizowanych przez środowisko, artyści spotkali się wyjątkowo w Wesołej pod Warszawą. Gościli w parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej, gdzie tworzył Jerzy Nowosielski.
Zeszłoroczne warsztaty, których owoc prezentowany jest obecnie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, odbyły się w szóstym miesiącu agresji rosyjskiej na Ukrainę. Duża część artystów (a raczej artystek), których prace znalazły się na ekspozycji, pochodzi z Ukrainy. Doświadczenie wojny, strachu, migracji, a nawet w niektórych przypadkach straty bliskiej osoby, zostały w wielu pracach odzwierciedlone.
Ta [wystawa] dotyczy spotkania ze Zmartwychwstałym i jest to rzeczywiście temat bardzo szeroki, [...] trochę w kontekście wydarzeń, które są teraz na Ukrainie. Ten Zmartwychwstały, który daje nadzieję, życie okupione ofiarą, które się odradza - podkreśliła dr Ewa Korpysz, kustosz MAW.
Szczególnie w tym temacie przemówiła do mnie ikona pt. "W oczekiwaniu na Zmartwychwstałego" autorstwa Uliany Krekhovets, która w tłumie otaczającym ukrzyżowanego Chrystusa umieściła dyskretnie ukraińską flagę. To zarówno piękna i smutna metafora narodu wpatrzonego w cierpienie, ale oczekującego nadejścia tego "trzeciego dnia", dnia, kiedy Jezus pokonuje śmierć.
W MAW zaprezentowane zostało aż 60 prac prawie 40 artystów. Zakres tematyczny to nie tylko sama biblijna scena Zmartwychwstania, ale też spotkania uczniów i niewiast z Chrystusem. "Spotkanie" potraktowano też w części dzieł bardziej metaforycznie - jako świadectwo i doświadczenia świętych (Franciszka, Szczepana, ojca Pio) oraz sakramenty.
Jeżeli chodzi o techniki, to większość prac została wykonana na desce, ale znalazły się też ikony namalowane na szkle oraz zrealizowane technikami własnymi. Niektóre dzieła były bardzo symboliczne, inne w konwencjonalny, przyjęty dla malarstwa wschodniego sposób przedstawiały sceny biblijne, jak np. spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym Marii Magdaleny, czy niewiernego Tomasza.
Na ekspozycji znalazły się też ikony zawierające akcenty bardziej współczesne, jak np. praca s. Natanaeli Błażejczyk CSSF pt. "Czytaj i słuchaj", na której przedstawiony jest wyłącznie duży kod QR. Nie mogłam oprzeć się ciekawości i po sczytaniu odnośnika, otworzyła się na moim telefonie strona, z której można pobrać Biblię Audio - fantastyczny pomysł.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo nt. wystawy:
Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarta będzie do 27 sierpnia br. Szczegóły: maw.art.pl
Środowisko warsztatów ikonowych Nowica, organizator corocznych plenerów artystycznych, jest laureatem tegorocznej Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" im. Włodzimierza Pietrzaka.
/ab