Podróże po kulturze: 12 najlepszych filmów o przyjaźni na Wielki Post

2024/03/14
jon tyson A obUh61bKw unsplash
Photo by Jon Tyson on Unsplash

Czy Wielki Post jest jedynie od tego, żebyśmy się umartwiali? A może jest to właściwy czas, żeby przypomnieć sobie o tym, do czego stworzył nas Pan Bóg, a stworzył nas do miłości bliźniego. I to miłości na wzór tej, jaką kocha nas On sam.

W tym zestawieniu umieściłam filmy zarówno lekkie i radosne, jak i dramatyczne i poruszające do głębi, stare, nowe, hollywoodzkie i europejskie. Wszystkie jednak łączy jedno – pokazują, jakimi możemy być ludźmi, jeżeli będziemy starali się kochać tak, jak kocha Bóg, czyli kochać niezależnie od zdrowia, statusu społecznego, wieku, czy ktoś jest dziwny, chory umysłowo, znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej itd.

Produkcje mówią zarówno o relacjach między przyjaciółmi, małżonkami, rodziną, a także nieznajomymi. Poruszają też różne aspekty i patrzą z różnych kątów na nasze człowieczeństwo, ale na pewno z każdego możemy się czegoś nauczyć i zmienić nasze myślenie. Czy nie o tym jest właśnie Wielki Post?

1. Solista (2009)

Na pierwszy ogień film z hollywoodzką obsadą – w rolach głównych Robert Downey Jr. i Jamie Foxx. Historia przyjaźni chorego na schizofrenię wybitnego wiolonczelisty, który ląduje na ulicy, oraz znudzonego i sfrustrowanego życiem dziennikarza. W trakcie seansu samo narzuca się pytanie – kto tu pomaga komu? I kto właściwie tej pomocy faktycznie potrzebuje?

 

2. Babel (2006)

Pozostając w konwencji znanych nazwisk – film z udziałem Brada Pitta oraz Cate Blanchett. Nominowana do Oscara produkcja opowiada cztery splecione ze sobą historie dziejące się w różnych krajach. Wszystkie łączy problem z porozumieniem się – jednak to nie bariera językowa okazuje się największym problemem bohaterów.

 

3. Seria Cudowny chłopak (2017 i 2023)

Ostatnią z amerykańskich produkcji w tym zestawieniu jest seria dwóch filmów – oba warte zobaczenia. Przedstawiają bardzo luźno powiązane ze sobą wątki, ale opowiadają o tym samym, czyli o przyjaźni i akceptacji bez względu na wygląd czy inność, chociaż pokazane realia w każdej z historii bardzo się różnią. Te tytuły są skierowane do odrobinę młodszej publiczności, niż reszta.

"Cudowny chłopak"

 

"Cudowny chłopak. Biały ptak"

 

4. Cyrk motyli (2009)

Jedyny w zestawieniu film krótkometrażowy. Występują w nim słynni Eduardo Verástegui oraz Nick Vujicic – obaj mężczyźni przeszli głębokie nawrócenia w swoim życiu i swoją pracą chcą mówić o Bogu i jego miłości. O tym też jest ta krótka, ale wzruszająca produkcja.

 

5. Mali bohaterowie (2016)

W zestawieniu znajdzie się też coś dla fanów dokumentów. A dla tych, którzy za tym gatunkiem nie przepadają, powiem tylko, że historie opowiedziane przez francuską reżyser chwytają za serce tak mocno, że o tym filmie nie da się zapomnieć. W produkcji poznajemy kilkoro przeuroczych dzieci żyjących ze skomplikowanymi schorzeniami. Maluchy, które poznajemy, zawstydzą każdego widza tym, w jaki sposób podchodzą do życia.

 

6. La Strada (1954)

To z kolei najstarsza w zestawieniu produkcja, zdobywczyni Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Film w reżyserii Federico Felliniego opowiada o przygodach osobliwej Gelsominy i jej specyficznej relacji z cyrkowym siłaczem Zampano. Niespotykana, bardzo metaforyczna historia.

 

7. Lisbon Story (1994)

Philip, który jest dźwiękowcem, dostaje pocztówkę od przyjaciela z prośbą o dołączenie do niego w Lizbonie i pomoc w dokończeniu filmu. Obraz Wima Wendersa (znanego m.in. z kultowego dokumentu „Buena Vista Social Club”) to uczta dla oczu, ale i uszu. Początkowo kręcony jako dokument promujący Lizbonę, stał się poruszającą opowieścią o poszukiwaniu nie tam, gdzie trzeba, i nie tego, co trzeba, okraszoną elektryzującą muzyką zespołu Madredeus.

 

8. Wyspa (2006)

Film rosyjskiego reżysera Pawła Łungina opowiada historię ekscentrycznego mnicha Anatolija, który mieszka w szopie koło monastyru i całymi dniami wozi węgiel do kotłowni. Wielu ludzi przyjeżdża, aby się go poradzić, a każde jego uznawane za dziwne zachowanie niesie jakąś naukę. Bohater skrywa jednak sekret sprzed lat, który nie daje jego sumieniu spokoju.

 

9. Mistrzowie (2018)

Hiszpańska lekka komedia, która ma jednak piękne przesłanie. Pogubiony i zadufany w sobie Marco w ramach prac społecznym ma zostać trenerem drużyny koszykarskiej, w której skład wchodzą osoby niepełnosprawne. Zabawnych sytuacji jest sporo, ale możemy też towarzyszyć głównemu bohaterowi w jego przemianie.

 

10. Chłopiec na rowerze (2011)

To jeden z dwóch filmów francuskiego duetu, braci Dardenne, który chcę polecić do obejrzenia w tym szczególnym czasie Wielkiego Postu. „Chłopiec na rowerze” jest przejmującą historią o przyjaźni, potrzebie posiadania korzeni, a także o potrzebie bycia ważnym i kochanym. W cierpiącym Cyrylu, myślę, może odnaleźć się każdy z nas.

 

11. Dwa dni, jedna noc (2014)

Sandra ma jeden weekend, by przekonać kolegów z pracy do zrezygnowania z premii, aby ona mogła zachować posadę. Drugi z filmów braci Dardenne, z Marion Cotillard w roli głównej, to poruszająca historia o człowieczeństwie i dobroci, ale również znajdowaniu siły do zawalczenia o samego siebie.

 

12. Kafarnaum (2018)

„Kafaraum” to chyba najcięższy film w tym zestawieniu. Opowiada o dwunastolatku, który mieszka w bejruckich slumsach, pracuje fizycznie, nie ma dostępu do edukacji. Najbliższa mu osoba na świecie, niewiele starsza od niego siostra, zostaje wydana dojrzałemu mężczyźnie za mąż przez rodziców. Zain postanawia zrobić wszystko, żeby ją uratować, tym samym zawalczyć o sprawiedliwość dla wszystkich zapomnianych dzieci – pozywa swoich rodziców za to, że nie zapewnili mu godnego życia.

 

Bonus:

13. Nietykalni (2011)

Film, który chyba wszyscy widzieli, ale jeżeli ktoś się jeszcze ostał, to jest to pozycja obowiązkowa! Jedna z piękniejszych historii o przyjaźni, pozbywaniu się uprzedzeń oraz o tym, że sami nie możemy wiele, ale razem – wszystko. Sparaliżowany milioner zatrudnia do pomocy i opieki chłopaka, który właśnie wyszedł z więzienia. Opowieść ta dotyka jeszcze bardziej, kiedy wiemy, że wydarzyła się naprawdę.

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wielki Post #film #kino #wartości #filmy z wartościami #filmy na Wielki Post #co obejrzeć w Wielki Post #filmy o przyjaźni #przyjaźń
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej