Podróże po kulturze: Muzyczna propozycja dla wierzących rodzin

2023/06/1
co tu sie swieci1
Fot. Ewa Zaręba

Około 40 muzykalnych dzieci, 7 ojców z misją i 12 piosenek przekazujących piękne wartości i na dodatek wpadających w ucho? To dzieło zespołu "Co tu się święci?".

Zespół składający się z rodzin skupionych wokół białostockiego Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rodziny STER powstał w 2020 roku, a niedawno wydał swój premierowy krążek "Gdy zechcesz", który zawiera utwory mówiące o codzienności rodzinnego życia i o relacji z Bogiem.

Każdy z utworów ma piękne przesłanie skierowane do najmłodszych, ale i dorośli będą mogli wyciągnąć z nich coś wartościowego dla siebie. Piosenki napisane i skomponowane przez Dariusza Cara mogą świetnie posłużyć za narzędzie wychowawcze. W przyjemnych melodiach zawarte są pozytywne przesłania rodzinne, jak to, że to tata jest największym superbohaterem, jakiego dziecko ma w życiu; że kłótnie w rodzinie są normalne, o ile się je rozwiązuje; że dzieci mają potrzebę opowiedzenia rodzicom o tym, co przeżywają. Znajdziemy też piosenkę o kąpaniu, która zrodziła się w łazience Carów i, jak twierdzi autor, skutecznie pomaga zmotywować dzieci do wieczornej kąpieli. Jest to podobno potwierdzone miesiącami eksperymentów na Blance i jej starszej siostrze.

Oprócz wartości rodzinnych, piosenki, które ukazały się na płycie zespołu "Co tu się święci?", przekazują też dzieciom w prostej formie prawdy wiary. Przesłanie, na którym wychowywał się z Arką Noego chyba każdy dorosły Polak, dorobiło się nowego oblicza. W piosence "Prowadź mnie" dzieci poznają polskich błogosławionych oraz słyszą, że każde z nich również może być świętym i zmienić świat. Nie zabrakło także utworu poświęconego Maryi.

Bez wątpienia mocną stroną płyty jest fakt, iż piosenki nie powstawały w próżni, a "urodziły się" w domach twórców i mówią o wartościach, które sami katoliccy ojcowie przekazują swoim dzieciom. Krążek prezentuje też szeroki wachlarz stylów muzycznych, od ballad, przez rocka, nawet po rap.

Zespół „Co tu się święci?” chce dawać światu Dobrą Nowinę pokazując na jakim fundamencie warto budować. Jest to płyta międzypokoleniowa będąca dobrym pomostem między dziećmi i rodzicami, a także współmałżonkami. Przesłanie sprawia, że słuchanie albumu staje się nie tylko rozrywką, ale również inspiracją do twórczej ekspresji, budowania silniejszych więzi rodzinnych i czerpania radości z małych rzeczy.

Płyta została wydana przez Stowarzyszenie STER i jest dostępna w wybranych punktach sprzedaży. Już 18 czerwca zespół wystąpi podczas Finału II edycji Gry miejskiej na białostockich plantach.

Zobacz najnowszy teledysk do piosenki "Przytulak":

 

Zespół "Co tu się święci?" znajdziesz na:

Stronie internetowej

YouTube

Facebook

O zespole

Zespół "Co tu się święci?" tworzy około 40 dzieci, z których najmłodsze ma 4 lata. Zaangażowani ojcowie posiadają wykształcenie muzyczne i doświadczenie w występowaniu na dużej scenie z różnymi zespołami. Dzieci to śpiewający uczniowie i przedszkolaki odkrywające przygodę z muzyką. Część z nich już rozpoczęła edukację muzyczną w różnych placówkach artystycznych.

Grupa zawiązała się w 2020 roku spontanicznie z inicjatywy muzykalnych ojców z Przedszkola Familijnego i Szkoły Podstawowej STER. Pierwotnym motorem działania było uatrakcyjnienie familijnego śpiewania kolęd, które przerodziło się w koncert.

Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny STER, które w 2014 roku powstało z inicjatywy rodziców szukających najlepszego miejsca wzrostu dla swoich dzieci, założyło w tym samym roku Przedszkole Familijne. Naturalnym przedłużeniem działalności przedszkola było założenie Szkoły Podstawowej STER, i tak w 2019 roku pierwszy rocznik absolwentów przedszkola przetarł ślady na białostockiej mapie placówek edukacyjnych.

Placówki pracują na modelu edukacji spersonalizowanej, czyli podejściu do  wychowywania dzieci w sposób całościowy i spersonalizowany (intelekt, emocje, ciało, wola, duch), stwarzanie możliwości nabywania nawyków, cnót i umiejętności potrzebnych do przyszłego dojrzałego życia we współczesnym świecie.

Edukacja spersonalizowana pomaga uczniom osiągnąć pełny rozwój ich możliwości i zdolności oraz dojrzałość i wiedzę konieczną do podejmowania wolnych i odpowiedzialnych decyzji. Nie promuje intelektu kosztem pozostałych sfer rozwoju człowieka. Kładzie nacisk na integralność osoby: jej cielesność, rozum, wolę, uczucia oraz sferę ducha. 

Większość rodzin tworzących STER formuje się w różnych wspólnotach parafialnych, a same placówki są integralne z nauką Kościoła Katolickiego. Rodziny tworzą społeczeństwo, które spędza ze sobą dużo czasu. Zawiązało się wiele silnych przyjaźni. Organizowane są liczne inicjatywy dla rodzin, dzieci, ojców z synami, ojców z córkami. We współpracy z Akademią Familijną organizowane są kursy wspomagające rodziców w procesie wychowawczym oraz małżonków w ich wspólnej relacji.

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#muzyka #muzyka chrześcijańska #dzieci #rodzina #kultura #wychowanie #wychowanie młodych do wartości
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej