Ewa Urbanek: Film „Polski El Greco”

2021/4/6
El Greco

El Greco to bez wątpienia jeden z najważniejszych oraz najbardziej rozpoznawalnych artystów w historii. Jako malarz, rzeźbiarz czy architekt stał się postacią charakterystyczną dla nurtu, jakim był manieryzm. Ślady jego działalności znajdujemy również tu, w Polsce. Obraz pt. „Ekstaza św. Franciszka”, to jedyne dzieło Mistrza z Toledo znajdujące się na terenie kraju.

Obraz „Ekstaza św. Franciszka został odnaleziony na terenie plebanii w parafii Kosów Lacki (woj. mazowieckie, diecezja siedlecka) w roku 1964. Znaleziska dokonały pracownice Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk - Izabella Galicka oraz Hanna Sygietyńska, w trakcie dokonywania inwentaryzacji zabytków Mazowsza i Podlasia na potrzeby Katalogu Zabytków Sztuki. Po masowych rabunkach i zniszczeniach wojennych ludzie lat 60. inaczej podchodzili do pracy czy dziedzictwa narodowego. To była misja, aby spisać i w ten sposób zabezpieczyć, to co pozostało.

Dzieło El Greca zostało udostępnione publiczności w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach dopiero w roku 2004. Już dwanaście lat później, nakładem wydawnictwa Iskry ukazała się publikacja „Polski El Greco - reportaż literacki przedstawiający historię odkrycia obrazu. Autorką pozycji jest Katarzyna J. Kowalska, która w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiła spisać tę niezwykłą historię i przekazać ją światu.

Od publikacji książki minęło zaledwie kilka lat, a już możemy cieszyć się jej ekranizacją. Pomimo trudnych warunków, w jakich funkcjonujemy, premiera filmu miała miejsce 9 marca br., jednak zaprezentowano ją wąskiemu gronu odbiorców. Autorką scenariusza i jednocześnie jego reżyserką jest Katarzyna J. Kowalska. Warto nadmienić, iż część nagrań zrealizowano przy udziale dr Izabelli Galickiej, która zmarła 1 listopada 2019 roku. Film został wyprodukowany przy współpracy Instytutu Pileckiego i Telewizji Polskiej, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Polski El Greco  to fabularyzowany film dokumentalny. Jego treść, oprócz relacji świadków tamtych wydarzeń związanych z odkryciem obrazu, zawiera w sobie wiernie odtworzone sceny ze wspomnień bohaterów, a także archiwalne nagrania radiowe czy telewizyjne. Głównymi bohaterami filmu są dr Izabella Galicka - historyk sztuki, Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska oraz fotograf Witalis Wolny.

Film można obejrzeć na:

  • w TVP Dokument 8 kwietnia o godz. 20.10

                             9 kwietnia o godz. 11.30.

  • na stronie Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach https://muzeum.siedlce.pl/
  • na platformie TVP VOD https://vod.tvp.pl

/mg

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#sztuka #obraz #obrazy #El Greco
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej