Przełamywać stereotypy

2013/09/4

Czy dzisiejszy katolik jest talibem? Ze Zbigniewem Kaliszukiem, autorem trylogii: „Katolik frajerem?”, „Katolik ofiarą?”, „Katolik talibem?” rozmawia Karol Wyszyński

zbyszek

Karol Wyszyński: Dlaczego napisałeś trylogię: „Katolik frajerem?”, „Katolik ofiarą?”, „Katolik talibem?”?

Zbigniew Kaliszuk: Zawsze raziły mnie stereotypy przypisywane katolikom i Kościołowi. „Katolicy to frajerzy, Kościół chce zakazać ludziom wszystkiego, co przyjemne, a Bóg jest wrednym okrutnikiem” to tylko niektóre z nich. Są obecne w mediach, a nawet w niektórych środowiskach katolickich. W moich książkach spróbowałem się z nimi zmierzyć.

O czym są Twoje książki?

W „Katolik frajerem?”, chciałem pokazać, ze wiara nie jest dla tytułowych frajerów i nudziarzy, tylko jest naprawdę piękną rzeczywistością, zaś sukces, kariera i cieszenie się życiem może być zgodne z wolą Bożą, o ile znajdujemy w swoim życiu miejsce dla Boga i ludzi, jacy nas otaczają.

W drugiej publikacji „Katolik ofiarą?”, poruszyłem zagadnienia miłości i cierpienia, starając się pokazać, że także w tych sferach Bóg proponuje nam optymalną drogę życia. W pierwszej części skupiłem się na tematyce budowania więzi między kobietą i mężczyzną. Druga część poświęcona jest cierpieniu. Chciałem pokazać, że celem chrześcijaństwa nie jest umartwianie się i cierpiętnictwo. Wiara jedynie pozwala mądrze przeżyć trudny czas, jeśli się pojawi oraz nadać cierpieniu pewien sens. Przeprowadziłem wywiady z osobami, które przeżyły bardzo osobiste tragedie. Wierzę, że te przykłady będą inspiracją dla osób zmagających się z trudnymi wydarzeniami.

W najnowszej publikacji „Katolik talibem?” skoncentrowałem się na wszystkich najbardziej kontrowersyjnych i aktualnych problemach moralnych – poruszam tematykę związków partnerskich, in vitro, aborcji, eutanazji, antykoncepcji, seksedukacji, relacji państwo-kościół… Obecnie są to najmodniejsze pola na których atakuje się Kościół. Bardzo często można się spotkać z opinią, że katolicy chcą na siłę narzucić innym swoje wyznanie, zaś Kościół pokazywany jest niczym „taliban”.. Tymczasem wcale tak nie jest. Okazuje się, że prawdy głoszone przez katolików są po prostu zdroworozsądkowe i uniwersalne zarówno dla osób wierzących jak i niewierzących.

Kto powinien przeczytać Twoje książki?

Chciałem by moje książki umocniły wierzących katolików i dostarczyły im dużo argumentów do dyskusji. Mam także nadzieję, że „Trylogia” dotrze do osób wątpiących i szukających Boga. Pisząc starałem się zadawać pytania – często bardzo niewygodne z punktu widzenia Kościoła – właśnie w ich imieniu.

Czy jest zapotrzebowanie na tę książki?

Jeśli chodzi o rynek książek katolickich to „Katolik frajerem?” osiągnął status bestsellera. Dostaje też dużo listów od czytelników z podziękowaniami.

Co mogą robić katolicy by, obalać krzywdzące ich stereotypy?

Przede wszystkim dawajmy świadectwo swoim życiem. To jacy jesteśmy w relacjach w rodzinie, w pracy, w relacji ze znajomymi, decyduje o tym jak świat na nas patrzy. Jeśli sami nie dajemy świadectwa swoją postawą, to żadne książki, imprezy czy eventy nie pomogą w przełamywaniu nieprawdziwego wizerunku katolików. Każdy może świadczyć także słowem i udziałem w dyskusjach – okazje same do nas przychodzą w pracy, podczas spotkań ze znajomymi czy w rodzinie. Wiele stereotypów bierze się stąd że boimy się mówić głośno o tym, co dla nas jest ważne, dajemy „drugiej stronie” narzucić sobie dyskurs w debacie publicznej. Myślimy „jestem tylko „nielicznym moherowym marginesem”, a to nieprawda! Jest nas bardzo wielu!

 

Lista rozmówców autora: Przemysław Babiarz, Krzysztof Ziemiec, Marek Jurek, Tomasz Terlikowski, Bronisław Wildstein, Teresa Tomeo (amerykańska dziennikarka), prof. Wojciech Sadurski, prof. Romuald Dębski, ś.p. Izabela Jaruga-Nowacka, ks. Dariusz Kowalczyk, Szymon Kołecki, Michał Jeliński, Jasiek Mela, Jacek Olszewski, Ania Golędzinowska, ks. Marek Dziewiecki, s. Małgorzata Chmielewska, Muniek Staszczyk, Tomasz Zubilewicz, Radek Pazura.

 

Zbigniew Kaliszuk – absolwent kierunku Zarządzanie i Marketing w Szkole Głównej Handlowej. Pracuje jako analityk biznesowy w renomowanej firmie. Od 2002 r. jest zaangażowany w działalność społeczno-religijną. Skupia się w niej na łamaniu stereotypów dotyczących chrześcijaństwa i poszukiwaniu prawdy w kwestiach wiary oraz wartości.

Przez kilka lat był liderem Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo z Warszawy. Małe stowarzyszenie przekształcił w jedną z najprężniejszych organizacji studenckich w stolicy. Koordynował dziesiątki projektów, w tym „Poruszyć Niebo i Ziemię” – cykl spotkań ze sławnymi osobami na temat Kościoła, wartości i kontrowersyjnych kwestii społecznych, w którym wzięło udział ok. 20 tysięcy studentów.

Blog Zbigniewa Kaliszuka: http://zbigniew-kaliszuk.pl

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#frajerem #kaliszuk #katolik #talibem #Wyszyński
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej