W co wierzą sławni ludzie

2014/09/15

Kazimierz Pytko jest dziennikarzem i podróżnikiem publikującym w tygodniku Wprost, Focus, Sukces, Życie Handlowe. Książka jego autorstwa „W co wierzą sławni ludzie” została wydana nakładem Instytutu Wydawniczego Pax. W związku z niesłabnącą popularnością kolorowych czasopism poświęconych życiu aktorów, modelek czy muzyków pomysł napisania książki na temat bardzo osobistej dziedziny życia gwiazd wydaje się być mało odkrywczy. Kiedy okazuje się jednak, że praca ta dotyczy tak mało eksplorowanej przez mass media tematyki jak duchowość, książka Kazimierza Pytko staje się ewenementem na polskim rynku wydawniczym.

w-co-wierza-slawni-ludzie,big,327248Autor postanowił nie ograniczać się tylko do gwiazd identyfikujących się z chrześcijaństwem, zaglądając do wnętrza celebrytów wyznających buddyzm, ateistów a nawet scjentologów (Tom Cruise).

Krzyżowiec z Hollywood, katolicki tradycjonalista, macho, awanturnik. Mel Gibson jest pierwszym wierzącym aktorem, którego przedstawia Pytko. Mocną stroną „W co wierzą sławni ludzie” jest dziennikarska rzetelność w opisie poszczególnych postaci. Autor nie boi się poruszać tematów kontrowersyjnych, trudnych epizodów w życiorysach poszczególnych gwiazd. Tak też jest w przypadku Gibsona, który przedstawiony został nie tylko jako gorliwy katolik, ale także borykający się z alkoholizmem rozwodnik.

O scjentologach prasa pisze głównie w kontekście finansowych afer i typowych dla sekt sposób manipulacji wyznawcami. Tom Cruise jako najbardziej znany członek Kościoła Scjentologicznego jest raczej oszczędny w udzielaniu wywiadów na temat swojej wiary. Jako powód swojego wstąpienia do wspólnoty podaje psychoterapię, której poddawani są adepci scjentologii. Cruise jawi się raczej jako ofiara manipulacji niż świadomy wyznawca.

Bohater wielu absurdalnych dowcipów, utalentowany karateka i nieśmiertelny strażnik Teksasu, Chuck Norris jest kolejnym chrześcijańskim aktorem opisywanym w pracy Pytko. Rozdział ten przynosi wiele informacji na temat zaangażowania Norrisa w walkę z narkotykami i przemocą w szkołach. Aktor został obwołany ostatnim prawdziwym chrześcijaninem Hollywood ze względu na swoje nieugięte poglądy i przywiązanie do teorii kreacjonistycznej.

„Imagine there’s no Haven. It’s easy if you try” śpiewał John Lennon w nie dającym się zapomnieć utworze „Imagine”. Tekst tej piosenki zapewnił mu opinie komunisty i ateisty oraz zainteresowanie ze strony FBI. Sławny Beatles interesował się jednak przez całe życie duchowością. Najczęściej była ona związana ze wschodnimi, azjatyckimi religiami. Po fascynacji ruchem Hare Kriszna i buddyzmem Lennon skupił się tylko na miłości do Yoko Ono. Autor doszukuje się w pesymizmie znanego z antywojennych wystąpień muzyka wpływu buddyjskiej idei doskonałej pustki. Wycofanie się z duchowych poszukiwań oraz coraz mniej buntownicza postawa Lennona stała się dla niego bardzo niebezpieczna. Z tego właśnie powodu Mark David Chapman postanowił zastrzelić swojego idola, uznając go za sobowtóra „prawdziwego” Lennona.

Innymi postaciami, z których poglądami na temat duchowości czytelnik może zapoznać się dzięki książce „W co wierzą sławni ludzie” są min.: Madonna, Leonard Cohen, Margaret Tatcher a nawet Barrack Obama. Pracę Kazimierza Pytko czyta się bardzo szybko, przystępny język nie drażni zbędnymi kolokwializmami. Czytelnik szczególnie zainteresowany daną gwiazdą znajdzie wskazówki bibliograficzne na jej temat na końcu każdego rozdziału.

Jedynym mankamentem pracy jest krótki wstęp oraz brak podsumowania, które mogłyby stanowić ciekawy przyczynek na temat roli duchowości w życiu sławnych ludzi, nie obniża to jednak wartości książki. Pozostaje zachęcić do lektury i mieć nadzieję, że w przyszłości polski czytelnik doczeka się podobnego opracowania dotyczącego rodzimych gwiazd.

Kazimierz Pytko, W co wierzą sławni ludzie, Warszawa 2012

Tomasz Wiśniewski/kw

 

 

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej