Wywiad-rzeka z abp. Hoserem

2014/01/14

Na księgarskie półki trafiła właśnie książka „Bóg jest większy”. To wywiad-rzeka z abp. Henrykiem Hoserem, ordynariuszem warszawsko-praskim, autorstwa prof. Michała Królikowskiego.

W prezentacji książki, która odbyła się 9 stycznia w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, uczestniczyli – oprócz obu autorów – bp Wojciech Polak, sekretarz Episkopatu Polski oraz redaktorzy: Marcin Przeciszewski, Krzysztof Ziemiec i Bogumił Łoziński. Bp Wojciech Polak podkreślił, że każdy wywiad-rzeka jest nie tylko pokazaniem ważnej postaci dla życia Kościoła w Polsce, ale także przypomnieniem o tym, czym Kościół żyje i czego naucza. Bp Polak przyznał, że jest już po lekturze prezentowanej książki i, jak powiedział, „jest ujęty głębią myśli teologicznej”. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej zwrócił uwagę, że abp Hoser jest jedną z najciekawszych postaci w Konferencji Episkopatu Polski, ma bogaty życiorys i różnorodne doświadczenie, dlatego prezentowana dziś książka to zarazem znakomity wykład chrześcijaństwa na dziś w Polsce. – Książka jest bardzo ciekawa, dobrze się ją czyta. Znajdziemy w niej odpowiedź na pytanie: jaki jest otaczający nas świat? – powiedział Krzysztof Ziemiec, który jako jeden z pierwszych miał okazję przeczytać książkę. Z kolei Bogumił Łoziński podkreślił, że punktem wyjścia wywiadu-rzeki jest nauczanie społeczne Kościoła. – Arcybiskup dotyka niemal wszystkich problemów dotyczących współczesnego świata. Jego stanowisko odwołuje się do rozumu ludzkiego i badań naukowych – powiedział.

Od lewej:bp W.Polak,M.Przeciszewski, M.Krolikowski, abp H.Hoser
Od lewej:bp W.Polak,M.Przeciszewski, M.Krolikowski, abp H.Hoser

Uniwersalność wiary

– To nie jest książka o arcybiskupie, jeśli on się ujawnia, to dzieje się to przy okazji. Książka jest o tym, co dla niego jest najdroższe i najważniejsze. Rozmawialiśmy o złu i o mocy Boga w dzisiejszym świecie, a więc o zamieszaniu wokół rodziny, wokół kwestii światopoglądowych ideologii społecznych, wokół głównych przemian w zagadnieniach prawnych, w kulturze stanowienia prawa i w medycynie – mówił o swoich rozmowach z abp. Hoserem prof. Michał Królikowski. Pomysł na książkę zrodził się w 2008 r., ale przez trzy lata autor musiał przekonywać do niego abp. Hosera. Zdaniem prof. Królikowskiego, tylko dzięki zrozumieniu osoby abp. Hosera można poznać i zrozumieć tło, z którego bierze się tak głęboka refleksja i taki sposób konstruowania myśli, które są myślami właściwymi dla Kościoła papieża Franciszka, a nie jakiegoś wyjątkowego Kościoła Henryka Hosera. – Głównym tematem wywiadu-rzeki jest uniwersalność wiary, jej promieniowanie na normalne zachowanie ludzi wierzących. Rozmawialiśmy o tym, jak integralność życia wiarą powinna wpływać na postępowanie takich osób jak moja, która nie tylko funkcjonuje w sferze naukowej, ale także w sferze publicznej, gdzie staramy się o służbę obywatelom i przygotowywanie rozwiązań, które mają być dla obywateli dobre – zaznaczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Jak doświadczyć Pana Boga

Abp Henryk Hoser /fot. Ł. Krzysztofka
Abp Henryk Hoser /fot. Ł. Krzysztofka

Książka nie porusza spraw bieżących. Nie przeczytamy w niej o zarzutach medialnych o udział abp. Hosera w ludobójstwie w Rwandzie, ponieważ – jak mówił prof. Królikowski – pewne rzeczy nie nadają się do dyskusji. Pada jednak pytanie o pedofilię. – Padło ono zanim jeszcze pojawiły się zarzuty o kryciu przypadków pedofilii przez abp. Hosera w jego diecezji. Od samego początku jego odpowiedź jest jasna. Rzadko kiedy pojawiają się w jego ustach tak twarde słowa, tak jednoznaczne potępienie krzywdy dziecka, zwłaszcza jeśli sprawcą jest duchowny, który powinien być jak ojciec dla dziecka – mówił prof. Królikowski. Dodał, że najważniejszym przesłaniem tej książki jest podpowiedź, dana czytelnikom przez arcybiskupa, jak doświadczyć Pana Boga. – To Bóg jest Bohaterem tej książki – podkreślił.

Pomoc dla wierzących i poszukujących

Abp Hoser powiedział, że książka jest o tym, czym żyje „praktykujący biskup i praktykujący świecki”, to znaczy, że „wiara ma konsekwencje w naszym codziennym życiu, zadaniach do wypełnienia, celach do osiągnięcia”. Ordynariusz warszawsko-praski powiedział, że nie przygotowywał się do odpowiedzi na stawiane pytania, a książka jest zaproszeniem czytelników do prowadzenia dialogu, dlatego, że zmiany zachodzące od techniki po kulturę i cywilizację wymagają zajęcia stanowiska i refleksji. Podkreślił, że książka nie ma w sobie nic z encyklopedii, ale ma pomóc tym, którzy chcą wierzyć w sposób głębszy, jak i tym, którzy poszukują. Wywiad-rzeka z abp. Hoserem ukazał się nakładem pallotyńskiego wydawnictwa „Apostolicum”. Tytuł książki to dewiza biskupia abp. Hosera.

 

Łukasz Krzysztofka

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej