Zbiory muzealne w jednym miejscu i bez wychodzenia z domu? Nowy projekt pięciu polskich muzeów

2023/09/14
w muzeach
Fot. MFilm / Muzeum Narodowe w Szczecinie, youtube.com, CC BY-NC-ND 3.0

Projekt, którego efektem jest portal wMuzeach.pl, prezentuje cyfrowe zbiory muzealne pięciu placówek, zdigitalizowane w najwyższej jakości i udostępnione bezpłatnie. Swoje drzwi online otworzyły Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum – Zamek w Łańcucie.

W tym 3-letnim projekcie wzięło kilkudziesięciu specjalistów wielu dziedzin - historyków i konserwatorów sztuki, fotografów, specjalistów ds. zaawansowanych technik digitalizacji, edukatorów, programistów, projektantów, redaktorów i tłumaczy.

Projekt "W Muzeach" to pięć muzeów (...). Trzy geoportale. Dziesięć minikolekcji edukacyjnych z ćwiczeniami. Ponad siedem tysięcy zdigitalizowanych i dziesięć tysięcy udostępnionych obiektów. Naszym głównym celem jest udostępnianie zasobów cyfrowych z wielu muzeów w jednym miejscu - powiedziała w materiale promocyjnym Ewa Jakubowska-Smagieł, kierowniczka projektu "www.wmuzeach.pl" z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Oprócz profesjonalnej dokumentacji wizualnej oraz szczegółowych informacji o obiektach, na stronie znaleźć można też materiały edukacyjne, które mogą posłużyć do samodzielnej nauki bądź do przeprowadzenia interesujących zajęć szkolnych.

Do stworzenia cyfrowej kolekcji pięciu muzeów wykorzystano pięć najnowszych metod digitalizacji zbiorów. Taka baza, wraz z zaawansowaną wyszukiwarką, posłuży jako znakomite narzędzie dla badaczy, naukowców i studentów.

Doszliśmy do wniosku, że zaprezentowanie przynajmniej części obiektów w technice gigapikselowej da zwiedzającym szansę obejrzenia tych obrazów poprzez internet, w zupełnie inny sposób, niż mają to możliwość zrobienia w trakcie wizyty muzealnej. W czasie bytności w muzeum, skupiamy się na wrażeniach, na chłonięciu atmosfery wnętrza. Natomiast później patrząc na dokumentację gigapikselową możemy wrócić do tych wrażeń i przeżyć, które mieliśmy w trakcie wizyty muzealnej i siedząc w domowym zaciszu obejrzeć sobie obrazy, które szczególnie nas zainteresowały i zrobiły na nas największe wrażenie - wskazał Eryk Bunsch, kierownik Pracowni Dokumentacji Trójwymiarowej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Zapraszamy do eksplorowania strony wmuzeach.pl

 

/ab

 

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kultura #muzeum #cyfrowe technologie #cyfryzacja #sztuka #portal
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej