50 lat z „Ludwikiem” w polskim domu

2014/03/6

Ze Sławomirem Józefiakiem, prezesem zarządu Grupy INCO S.A., rozmawiają Marcin Motylewski i Karol Wyszyński

Minęło ponad pół roku od czasu, kiedy rozpoczął Pan kierowanie Spółką GRUPA INCO S.A. – co w tym okresie udało się zrobić?

Obecny Zarząd Spółki w pełnym składzie funkcjonuje właściwie dopiero od połowy października ubiegłego roku, jednak wiele decyzji, szczególnie tych dotyczących restrukturyzacji, zostało podjętych już w lipcu ubiegłego roku. W składzie obecnego Zarządu pracują: pan Andrzej Pawluk, który jest odpowiedzialny za rozwój spółki, a szczególnie za obszar sprzedaży – w INCO pracuje od 1999 r. z niespełna dwuletnią przerwą, przez kilka lat kierował Grupą Chemii – i pani Maria Niemojewska nadzorująca pracę zakładów produkcyjnych, która przez wiele lat kierowała Zakładem w Borowie k. Wrocławia i od kilkunastu lat jest członkiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Co więc w tak stosunkowo krótkim okresie udało się osiągnąć nowemu Zarządowi Spółki?

Przede wszystkim skutecznie przeprowadzić proces restrukturyzacji tzw. Centrum Spółki. W wyniku tego procesu osiągniemy zmniejszenie kosztów funkcjonowania o 25%. Mimo toczącego się w Spółce procesu zmian udało się osiągnąć dość istotny sukces w zakresie wyniku finansowego Spółki za r. 2013. Za to szczególnie jestem wdzięczny kadrze kierowniczej zakładów produkcyjnych oraz służbom sprzedaży.
Kolejny element to plany produkcyjno-sprzedażowe na r. 2014 – są bardzo ambitne i przewidują dość istotny wzrost zysku w stosunku do planów na r. 2013. Istotnym elementem w procesie rozwoju Spółki są inwestycje. W 2014 r. przewidujemy prawie dwukrotny wzrost nakładów na inwestycje.

Spółka osiągnęła w 2013 r. dobre wyniki finansowe. Jak je Pan ocenia na tle wyników osiągniętych w ubiegłych latach?

Nie dysponujemy jeszcze precyzyjnymi danymi za r. 2013, lecz rezultaty finansowe, jak wcześniej wspomniałem, są bardzo imponujące. Wynik osiągnięty w r. 2013 jest o 50% wyższy niż zakładany w planach na r. 2013. Jest to wynik najwyższy w ostatnich latach.

Czy ogólnoświatowy kryzys finansowy ma wpływ na sytuację w Spółce? Jakie będą najbliższe lata w GRUPIE INCO S.A.?

Głównymi czynnikami wpływającymi na kondycję przedsiębiorstwa jest popyt, ceny surowców, koszty produkcji, kursy walut.
Jeśli chodzi o pierwszy czynnik – to w 2013 r. sprzedaż ilościowa była wyższa od zakładanej w planach i wyższa od osiągniętej w 2012 r.
Ceny surowców w minionym roku generalnie kształtowały się na poziomie niższym niż przewidywały to założenia planu.
Biorąc pod uwagę jeszcze kursy walutowe, można stwierdzić, że sytuacja światowego kryzysu finansowego nie miała znaczącego wpływu na kondycję GRUPY INCO S.A. Istotnym jednak czynnikiem jest problem rozwijającej się konkurencji dużych światowych koncernów, takich jak Henkel, Procter & Gamble, dlatego tak ważna jest świadomość Polaków, aby wspierać zakup towarów rodzimej produkcji.

Czy w najbliższym czasie GRUPA INCO S.A. planuje wprowadzić na rynek jakieś nowości?

Nowe produkty są bardzo ważnym elementem rozwoju. Przygotowujemy kilka istotnych projektów, na które staramy się uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Nie chciałbym w szczegółach mówić o wszystkich strategicznych inicjatywach i produktach, nad którymi pracujemy. Na pewno będziemy wprowadzać nowe rozwiązania w kategorii środków do zmywarek, takich jak kapsułki czy tabletki w folii rozpuszczalnej. Pracujemy również nad nowoczesnymi formami środków do prania w pralkach automatycznych. Rozwijamy ofertę płynnych nawozów dla profesjonalistów z branży rolniczej i sadowniczej. Przebojem rynku jest również unikatowe wapno granulowane, które oferujemy od kilku miesięcy.

Jaki jest Pański przepis na dotarcie do młodych odbiorców?

Marka Ludwik w bieżącym roku obchodzi 50-lecie. Jak więc widać, dzielnie utrzymuje się na rynku. Choć w mijającym 50-leciu udział Ludwika jako płynu do mycia naczyń znacznie się zmniejszył, to receptą na dotarcie do nowych nabywców są nowe produkty pod marką Ludwik. Widać to na przykładzie chociażby tabletek do zmywarek, których udział na rynku sukcesywnie się zwiększa. Ludwik rozwinął się zarówno pod względem rozwiązań technologicznych i opakowaniowych, jak i zyskał wiele nowych wariantów zapachowych. Połączenie tradycyjnej skuteczności Ludwika z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi pozwoliło stworzyć wiele nowych produktów przeznaczonych do kuchni, łazienki, podłóg, szkła.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#INCO #Józefiak #Ludwik
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej