Czy będziemy mieć nowego polskiego świętego?

2022/02/17
484466 MgTK lu13s06 7 jacek krawczyk 58
Źródło: ekai.pl

11 lutego 2022 r. Biskup Rzeszowski Jan Wątroba ogłosił dekret Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z 3 lutego 2022 r., zezwalający na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Jacka Krawczyka, studenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Miejmy nadzieję, że wysiłki jego rodziny, przyjaciół z KUL i fundacji jego imienia, zakończą się sukcesem i będziemy mieć świętego z Rzeszowa. – powiedział bp Jan Wątroba.

Jacek Krawczyk zmarł w opinii świętości, z powodu choroby nowotworowej płuc, w 1991 roku. Miał niespełna 25 lat, był od dziewięciu miesięcy żonaty z koleżanką ze studiów Ewą. Urodził się 18 sierpnia 1966 r. w małej miejscowości Palikówka koło Rzeszowa. Już jako nastolatek wykazywał niezwykłe wyczulenie na ludzką niedolę i szybko dostrzegł w pomaganiu innym swoje życiowe zadanie. W drugiej klasie liceum rozpoczął pracę charytatywną w Państwowym Domu Rencistów w Rzeszowie, organizując spotkania dla pensjonariuszy. Jako student teologii KUL odwiedzał chorych w lubelskich szpitalach oraz hospicjach. Do tej działalności zaangażował też swoich znajomych. Docierał nawet do melin, by ratować ludzi uzależnionych od alkoholu. Po drugim roku studiów wziął urlop dziekański i rozpoczął pracę w stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie. Miał nadzieję, że dzięki temu dostanie się na studia medyczne, a gdy to się nie udało, rozpoczął studia z psychologii. Wszystkie jego działania, również plany w zakresie edukacji, nakierowane były na pomoc potrzebującym. Tak pisał o swoich celach:

Moim jedynym marzeniem jest to, by stać się naprawdę człowiekiem. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Bo być człowiekiem, to nie tylko jednoczyć się z Bogiem, ale być bratem dla każdego drugiego człowieka. Być człowiekiem, to spieszyć z pomocą, bez względu na to, kim on jest.

W trakcie choroby nowotworowej Jacek Krawczyk dał świadectwo swojej głębokiej wiary i zaufania Bogu. Zmarł w szpitalu 1 czerwca 1991 roku. Na jego grobie przeczytać można epitafium – słowa które sam zanotował:

Stoję przed tajemnicą własnego życia, wiele rzeczy naprawdę nie rozumiem, ale ufam Temu, który mnie prowadzi.

Rodzice J. Krawczyka – Anna i Tadeusz – założyli po jego śmierci fundację imienia syna, która pomaga studentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i angażującym się na rzecz potrzebujących. W 2017 roku zadecydowano o podjęciu działań, zmierzających ku beatyfikacji Jacka Krawczyka. Obecnie zbierane są informacje, promowana jego postać oraz podejmowana modlitwa (treść poniżej).

Modlitwa

Dobry Boże, dzięki Twojej łasce w życiu Jacka Krawczyka zajaśniała głęboka wiara w doświadczeniu cierpienia, niewzruszona nadzieja w mężnym pokonywaniu trudności i heroiczna miłość w radosnym posługiwaniu ubogim i chorym siostrom i braciom. Przez jego wstawiennictwo udziel mi łaski…, o którą Cię proszę, a swego sługę Jacka wynieś do chwały błogosławionych, jako wzór życia pełnią wiary i skutecznego orędownika przed Twoim tronem. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Źródła:
https://diecezja.rzeszow.pl/jacek-krawczyk-z-palikowki-ogloszony-sluga-bozym/
https://www.ekai.pl/jacek-krawczyk-czlowiek-na-maksa-wspolczesny-wzor-swietosci/
https://diecezja.rzeszow.pl/swiety-z-sasiedztwa-jacek-krawczyk-z-palikowki/
https://adonai.pl/swieci/?id=101
https://www.facebook.com/zarzad.fjk

/mdk

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jacek Krawczyk #Jan Wątroba #Fundacja im. Jacka Krawczyka #święci i błogosławieni #KUL #Rzeszów
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej