W Chludowie na terenie zespołu pałacowo-parkowego od 1934 roku znajduje się Zgromadzenie Słowa Bożego – misjonarze werbiści – ich dom misyjny, dom rekolekcyjny oraz Muzeum Misyjne OO. Werbistów im. Ojca Mariana Żelazka. Dlaczego muzeum właśnie Tego werbisty?
Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć – to słowa o. Mariana Żelazka SVD umieszczone na postumencie pomnika Misjonarza znajdującego się przed wejściem do muzeum jego imienia.
O. Marian Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 roku w Palędziu. 8 września 1937 roku rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu werbistów właśnie w Chludowie, skąd w 1940 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. 18 września 1948 r. ukończył studia i przyjął święcenia kapłańskie w Rzymie. W 1950 roku rozpoczęła się misyjna działalność o. Żelazka:
21 marca statek dobił do portu w Bombaju. I tak stanąłem w Indiach, w kraju moich marzeń misyjnych.
Głównym obszarem działalności o. Żelazka była pomoc osobom chorym na trąd, czym zasłynął na całym świecie. „Misjonarz wśród trędowatych” został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla oraz był adresatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród, wyróżnień i odznaczeń.
O. Marian zmarł w Indiach 30 kwietnia 2006 roku podczas swojej posługi, kończąc odwiedziny kolonii trędowatych w Puri. Po jego śmierci każdy kto go znał, również elita hinduistyczna, mówił, że „odszedł człowiek święty” i tak w 2018 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Misjonarza.
W muzeum, poza tablicami przybliżającymi postać i dokonania o. Mariana Żelazka, znajdują się pamiątki po nim, rzeczy osobiste, nagrody przyznawane za działalność misyjną oraz eksponaty pochodzące z Indii – maski, instrumenty, stroje, figurki, rzeźby, malowidła i inne przedmioty związane z misjami.
Otwarte w październiku 2019 roku Muzeum im. Ojca Mariana Żelazka otrzymało certyfikat Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego.
/ab