Bp Wiesław A. Mering: Myśleć bardziej odpowiedzialnie

2017/08/1
img-3774.jpg

 Z bp. Wiesławem A. Meringiem, ordynariuszem diecezji włocławskiej rozmawia Alicja Dołowska

Otrzymał Ksiądz Biskup Nagrodę im. Pietrzaka nie tylko „za odważną”, ale i „bezkompromisową posługę pasterską”. Jak bezkompromisowość ma się do miłosierdzia, o którym tyle mówimy?

Nie są to wartości, które by się wykluczały, tylko wzajemnie się uzupełniają. Jeżeli nie oprze się miłosierdzia na prawdzie, popełnia się błąd. Miłosierdzie musi wynikać z rozeznania prawdy i wierności prawdzie. Miłosierdzie jest więcej niż miłością, bo daje przebaczenie.

Stawia też wymagania?

Biskup Wiesław A. Mering / Fot. Aneta Żylińska

Oczywiście, że tak. Całe chrześcijaństwo jest wielkim wymaganiem postawionym człowiekowi. Dlatego z takim trudem jest związane pozostawanie na poziomie.

Nagrodę przyznano Księdzu Biskupowi także „za ochronę dziedzictwa kultury”, a Ksiądz Biskup powiedział, że zaraz po Bogu kultura jest dla niego najważniejsza. Co się zatem stało z nami i naszą kulturą?

Dotknęła pani olbrzymiego tematu. Trudnego problemu. Muszę powiedzieć, że po 15 latach pracy jako biskup metropolita jestem przytłoczony tym, co się z nami stało. Nie wiem, dlaczego panuje takie powszechne zobojętnienie na te wielkie wartości, wielki przekaz Ewangelii, którego nie da się z niczym porównać, a wielu ludzi wybiera byle co, zadawalając się byle czym: blichtrem, zabawą, rozrywką. Na Boga, można tak czynić do 16–17 roku życia, ale potem człowiek już powinien myśleć bardziej odpowiedzialnie i o sobie, i o świecie, i o bliskich.

Mądrzej wybierać?

Powinien raz dokonawszy wyboru Ewangelii, zawsze wybierać mądrze. Dlatego często wracam do słów Asnyka o prawdzie i pięknie, bo to one są prawdziwe.

 

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#70 Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka #bp Wiesław A. Mering #Zamek Królewski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej