Bibliści na pozycjach startowych. Eliminacje 18 marca

2014/03/5

Na początku marca zakończył się proces rejestracji szkół do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Z szacunkowych danych sekretariatu wynika, że inicjatywa ta cieszy się wśród młodych i ich katechetów niesłabnącym powodzeniem. Świadczą o tym informacje, które obecnie spływają do konkursowej centrali w Lublinie.  – Kolejny raz odnotujemy w tym roku 30 000 uczestników  z ok. 1400 szkół – informuje z radością Marcin Sułek, szef krajowego zespołu koordynatorów OKWB.

Można pokusić się o stwierdzenie,  że zainteresowanie konkursem biblijnym organizowanym od osiemnastu lat przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wzrasta, choć od kilku edycji utrzymuje się podobna liczba uczestników (30 000 od 2011 r.). Należy jednak uwzględnić obecną sytuację demograficzną w Polsce – młodzieży nie przybywa, zaś co roku również z tego powodu wiele szkół ulega likwidacji. Tak więc patrząc na konkursowe statystyki, które jednak nigdy nie dają pełnego obrazu rzeczywistości, zespół koordynujący wciąż upatruje w konkursie biblijnym ogromną szansę na docieranie do szerokich kręgów młodych osób, by odnaleźć je dla Chrystusa i Jego Kościoła w Polsce. Te liczby wciąż każą patrzeć z optymizmem w przyszłość tego dzieła i wymagają nieustannej troski o jego wysoki poziom i rozwój, tak aby nasza forma przekazywania Dobrej Nowiny wciąż była atrakcyjna dla młodych.

Przed nami szkolny etap konkursu, który we wszystkich zgłoszonych placówkach ponadgimnazjalnych odbędzie się jednocześnie 18 marca 2014 r. Eliminacje przeprowadzą katecheci na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora. Treść pytań oraz klucz ich oceny są jednolite w całej Polsce. Zostały one opracowane przez specjalnie powołaną komisję, której przewodniczy ks. dr Mirosław Jasiński, oddelegowany z ramienia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Na pierwszym etapie zmagań uczestnicy mogą się spodziewać pytań wyłącznie w formie testu. Sprawdza się ona w konkursie biblijnym od lat, ułatwiając równą ocenę wszystkich uczestników w kraju. Organizatorzy tłumaczą także, że na etapie szkolnym chcą zachęcić (a nie zrazić zbyt wysokimi wymaganiami) uczniów do jeszcze głębszego wniknięcia w treści biblijne stanowiące zakres danej edycji.

Przystępujący do konkursu powinni dobrze zapoznać się z Księgami Królewskimi (1 i 2) oraz Ewangelią św. Marka. Należy przy tym zwrócić uwagę na zawarte przy nich odnośniki, przypisy i komentarze oraz wyjaśnienia pojęć, z którymi mogą się wiązać zagadnienia konkursowe. Tutaj pragniemy przypomnieć, że korzystamy z Pisma Świętego w wydaniu Edycji Świętego Pawła (2009). Dla uczniów nieposiadających tego wydania została przygotowana wersja w formacie PDF, którą mogą pobrać bezpłatnie katecheci ze strony www.okwb.pl (wykorzystując link potwierdzający rejestrację szkoły w konkursie).

Tomasz Janiak z diecezji włocławskiej – laureat ubiegłorocznej edycji podpowiada, że przygotowywał się do wszystkich kolejnych eliminacji głównie przez samodzielne robienie notatek, od ogólnego zarysu treści do szczegółowych odniesień w tekstach, których bardzo dobra znajomość pozwoliła mu wygrać.

Szczególna w tym przygotowaniu jest rola katechety. Pani Agnieszka Łapka, która swoją wiedzą i doświadczeniem towarzyszyła Tomkowi w jego zmaganiach konkursowych, przyznaje, że sukces ucznia jest jednocześnie wynikiem pewnego wysiłku ze strony katechety. Każdy kolejny etap to nasze wspólne wyzwanie – mówi nam katechetka. W I LO w Turku, gdzie pracuje pani Agnieszka, młodzież od lat chętnie zgłasza się do tego konkursu.  – Podczas etapu szkolnego udaje się wyłonić tych uczniów, którzy w sposób umiejętny zabierają się za wybrane teksty. Do etapu diecezjalnego przygotowujemy się już razem. Pozwala to na wspólne rozmowy, rozmyślania, analizę tego wszystkiego, co uczniowie wcześniej przeczytali. Pracując w szkole, widzę ogromną potrzebę przybliżania słowa Bożego młodym ludziom i ukazywania im jego nieprzemijających wartości. Razem z organizatorami tego konkursu mamy wspólne cele – chcemy rozmiłować młodych w Biblii. Wiem, że to jest cenne, zwłaszcza we współczesnym świecie – stwierdza katechetka.

Następnym etapem konkursu będą eliminacje diecezjalne, które odbędą się 9 kwietnia 2014. Zgodnie z regulaminem może się do nich dostać troje najlepszych uczniów z każdej szkoły. Rzecz jasna, wyłoni ich przybliżony w tym materiale etap szkolny. Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów na poziomie ich szkół oraz, niezależnie od wyników, autentycznej radości z obcowania ze słowem Bożym i wielu zaskakujących owoców tego spotkania.

Marcin Kluczyński

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#konkurs biblijny
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej