16 i 17 października w stolicy Dolnego Śląska odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Cały nasz zespół składa się z kilkudziesięciu koordynatorów oraz rzeszy współpracowników, członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia, a także katechetów, którzy całym sercem oddają się pracy nad konkursem oraz doskonaleniem tego niezwykłego dzieła.
Ambitni i oddani
Wrocławskie spotkanie stało się okazją do wspólnych dyskusji nad pracami organizacyjnymi tegorocznej edycji dotyczącymi promocji oraz przygotowaniami do poszczególnych etapów. Również dużo uwagi poświęciliśmy funkcjonowaniu strony internetowej oraz funpage’u na portalu społecznościowym facebook.
„Rola koordynatorów jest ważna. Dzięki obecności w każdej diecezji mamy stały bezpośredni kontakt z katechetami oraz uczestnikami” – podkreślił Marcin Sułek, krajowy koordynator konkursu. „Tworzymy zgrany zespół. Cieszy mnie fakt, iż zawitali w nasze szeregi nowi ochotnicy, którzy doświadczyli udziału w naszym dziele, na poszczególnych etapach. Najistotniejszym jednak aspektem jest nasze formowanie, poszerzanie wiedzy na temat tej wyjątkowej Księgi, jaką jest Pismo Święte, przez nas samych”.
Ojciec konkursu
Każda inicjatywa ma swojego opiekuna, swojego pomysłodawcę. W przypadku naszego konkursu jest nim Sławomir Józefiak, wiceprzewodniczący Rady Głównej, który poświęca dużo czasu i uwagi spotkaniom koordynatorów. „Konkurs nie może być tylko wydarzeniem organizacyjno-technicznym, potrzeba żywego słowa, duchowego fundamentu. Cieszę się, że spotykacie się we wspólnocie, na modlitwie” – podkreśla.
Konkurs to istotny fragment działalności Stowarzyszenia, ale równie ważny jest aspekt wpisany w misję formowania osób poprzez relacje, więzi, nasze pomysły, współtworzenie, spotkania. To, co utworzyliśmy wokół konkursu, to, co zaistniało między nami, to jego integralna część. Pomysłodawca naszego konkursu zawsze utwierdza w przekonaniu, iż wykonywana przez nas praca jest jedyna w swoim rodzaju i daje szersze spojrzenie na „Civitas Christiana”. W obecnej sytuacji potrzeba nam nowego, świeżego spojrzenia. „Bądźmy otwarci, patrzmy z troską na przyszłość, budujmy jutro” – te słowa z pewnością utkwią nam w pamięci. Potrzeba nam otwartej rozmowy, nowatorskich pomysłów, nowych sił. Co przed nami? Zróbmy krok do przodu, by pełni odwagi oddać się dalszym inicjatywom. Nie bójmy się stawić czoła teraźniejszości, pokonajmy nasze obawy, lęki i budujmy precyzyjnie nowy program.
Biblia inspiracją
Czytanie Biblii przez młodych ludzi z pewnością prowadzi do uzyskania wiedzy przez nich samych. Uczestnicy wkuwają na pamięć geneaologię, liczby, imiona, ale czy taka lektura jest pożyteczna? Nie zapominajmy o duchowości. „Czytanie Pisma Świętego winno prowadzić do takiego życia, w którym obecny jest Jezus Chrystus, gdy Jego słowo jest obecne w życiu każdego z nas” – mówił podczas spotkania ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz, opiekun merytoryczny eliminacji diecezjalnych archidiecezji wrocławskiej. Przy czytaniu nie chodzi jedynie o zapamiętywanie faktów, celem nie jest wygranie konkursu, ale życie wieczne. „Nie zapominajcie: ten, który słucha słowa, staje się bliski Jezusowi”. Zadaniem nas, koordynatorów, jest ukazanie, jak konkurs umożliwia wejście w żywą relację zJezusem. Zachęcamy młodych do czytania Biblii, dajemy im możliwość wejścia na drogę, na której jest Jezus. Niech treści tej wyjątkowej Księgi staną się życiowymi drogowskazami!
Tak zarysowana wizja nieco onieśmiela. Czy to jest możliwe. Z zaciekawieniem zaznajomiliśmy się z tekstem świadectwa zeszłorocznego finalisty Tomasza Janiaka z diecezji włocławskiej, które odczytała koordynatorka Cecylia Pejas.
Świadectwo
„Jedno jest pewne. Konkurs biblijny należał do tej nielicznej grupy epizodów, których najprawdopodobniej nie zapomnę nigdy, do końca życia. (…) jedyny w swoim rodzaju, specyficzny klimat konkursu – całkowicie pozbawiony aury rywalizacji i wzajemnej niechęci, o wrogości nawet nie wspominając. Ponadto dochodzę do wniosku, że konkurs jest najlepszą i być może jedyną skuteczną motywacją do regularnej i dogłębnej analizy wyznaczonych ksiąg Pisma Świętego. Pomógł mi zaznajomić się ze słowem Bożym i bez wątpienia lepiej je zrozumieć”.
Wypowiedz młodego człowieka utwierdziła nas w przekonaniu, że warto się angażować. Miło być docenionym, a nadzieja realizowania się wizji księdza Pietkiewicza i Sławomira Józefiaka skłania by trwać w tworzeniu konkursowego dzieła i prowadzić do jego rozwoju.
Trwajmy wspólnie!
Estera Ryczek – przewodnicząca Rady Oddziału we Wrocławiu, członkini Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, koordynator OKWB archidiecezji wrocławskiej.