By rodzina była Bogiem silna…

2015/07/27

„By rodzina Bogiem była silna” – ta myśl zaczerpnięta z  nauczania naszego patrona, Stefana kard. Wyszyńskiego, towarzyszyła wszystkim spotkaniom trwającej w opolskim Oddziale Okręgowym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II. Spotkania zakończyły się w parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Prudniku.

Nasz wielki święty, Jan Paweł II, tak kiedyś zwrócił się do swoich rodaków: „Szczególnym przedmiotem medytacji uczyńcie postać niezapomnianego Prymasa śp. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii. To wszystko uczyńcie przedmiotem medytacji, i podejmijcie to trudne i wielkie dzieło, dziedzictwo przeszło tysiącletniej historii, na którym On, kardynał Stefan, Prymas Polski, dobry Pasterz, wycisnął trwałe, niezatarte piętno. Niech dzieło to podejmą z największą odpowiedzialnością pasterze Kościoła, niech podejmie je duchowieństwo, kapłani, rodziny zakonne, wierni każdego wieku i każdego zawodu. Niech podejmą je młodzi. Niech podejmie je cały Kościół i cały Naród. Każdy na swój sposób, tak jak Bóg i własne sumienie mu wskazują. Podejmijcie i prowadźcie je ku przyszłości”. Wierni pamięci i słowom papieża Polaka jako „Civitas Christiana” podjęliśmy się tego zadania. „Wiele się zmieniło w naszej ziemi – mówił Prymas – ale rodzina pozostała, bo my niemal odruchem, instynktem naszego zachowawczego dążenia czujemy, że naród polski utrzyma się w tej ziemi tak długo, jak długo będziemy mieli czyste matki i godne kobiety; jak długo w ognisku rodzinnym tlić się będzie nie tylko iskra ognia, co ogrzewa zmarzłe członki, ale iskra Boża, która ogrzewa serca w miłości, uczy porządku i ładu”.

Ponadroczny pobyt (6 X 1954­ –28 X 1955) Stefana kard. Wyszyńskiego w klasztorze Franciszkanów w Prudniku-Lesie był dla niego bodaj najtrudniejszym okresem z trzyletniego uwięzienia. Tu jednak dojrzewała jego heroiczna wiara, miłość do nieprzyjaciół, idea odnowienia królewskich ślubów Jana Kazimierza oraz odnowy moralnej narodu. Dziś miejsce uświęcone obecnością Prymasa to swoisty skarb. To tu powstały Zapiski więzienne, a ściany klasztoru były niemymi świadkami modlitwy internowanego. Cichy, leśny zakątek okazuje się zatem ważnym miejscem dla Kościoła, Polski, a  nawet – idąc za myślą św. Jana Pawła  II – dla świata.

Po raz 27. jako wspólnota spotkaliśmy się na Prudnickich Spotkaniach Modlitewno-Formacyjnych w Prudniku-Lesie. 60.  rocznica uwięzienia Prymasa w Prudniku była okazją do złożenia Bogu dziękczynienia za sługę Bożego oraz wszystkie łaski, jakimi za jego przyczyną również nas obdarzył i obdarzać nie przestaje. Jest to też czas, aby prosić Boga o jego beatyfikację przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Spotkanie poświęcone społecznemu nauczaniu Stefana kard. Wyszyńskiego zgromadziło licznych członków i sympatyków Stowarzyszenia. Pielgrzymów z kilkunastu oddziałów przywitał przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Opolu Maciej Szepietowski. Mszę świętą w obecności relikwii św. Jana Pawła II koncelebrował bp Rudolf Pierskała, który w homilii rozwinął treść nauczania Prymasa Wyszyńskiego o rodzinie: „Miłość w rodzinie jest odzwierciedleniem miłości małżonków. Kochający się rodzice potrafią zbudować środowisko miłości rodzinnej. Dzietność, którą przynosi natura, również trzeba objąć rozumem i wolną wolą, ponieważ trzeba rodzinie zapewnić stosowny byt materialny, jak i rozwój duchowy. Przed rodziną staje nowe życie, dzięki któremu wszyscy dojrzewają do nieustannego ofiarowywania siebie w darze życia, w służbie, częstokroć wymagającej poświęcenia. Takie środowisko życia rodzinnego angażuje i wypełnia naturalne powołanie każdego człowieka do miłości – oto nauka prymasa Wyszyńskiego” – powiedział ksiądz biskup do zgromadzonych.
Na zakończenie bp Pierskała udzielił specjalnego błogosławieństwa wszystkim dzieciom zgromadzonym w Grocie Lurdzkiej. Miłym akcentem było spotkanie w ogrodzie franciszkańskim, gdzie przy wspólnym poczęstunku przeżywano radość z pielgrzymowania.

W godzinach popołudniowych wszyscy zgromadzili się w Sanktuarium św.  Józefa na nabożeństwie dziękczynnym za świętość Jana Pawła II. Słowo do zgromadzonych wygłosił przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski. Nabożeństwu przewodniczył gwardian klasztoru, o. Wit Bołd OFM, który wprowadził w tajemnicę przeżywania świętości naszego papieża. Po oddaniu czci relikwiom św. Jana Pawła II zostały one uroczyście przekazane na ręce dyrektora Oddziału Okręgowego we Wrocławiu. Przy pożegnaniu brzmiały słowa z homilii bp. Rudolfa Pierskały: „naszej modlitwie o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszy wdzięczna pamięć o przekazanym nam przez niego dziedzictwie nauczania
o rodzinie, aby młode pokolenie pielęgnowało je w ojczyźnie
i przekazywało dalej następnym pokoleniom”.

Maria Jolanta Gołaszewska

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #peregrynacja #relikwie #Św. Jan Paweł II
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej