Obawialiśmy się tego czasu, bo wiemy, że Ty będziesz patrzeć na nas, jak pracujemy i jak rozmawiamy, jak się zachowujemy. Mogliśmy spotkać się z Tobą tak osobiście, tak blisko, że mogliśmy Cię nawet dotknąć, tak jakbyśmy podawali Ci rękę na powitanie, albo jakbyś dotykał naszego czoła, aby nam pobłogosławić, jak to zawsze robiłeś.
Siódmą stacją peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II był Toruń. 18–19 marca 2015 r. były szczególnymi dniami w życiu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Toruniu. Uroczystości, zainaugurowane powitaniem relikwii św. Jana Pawła II, odbyły się w Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II w Przysieku koło Torunia.
Mszę świętą o godz. 17.30 celebrował ks. prał. Daniel Adamowicz – dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej i asystent kościelny Stowarzyszenia w Toruniu. Do Mszy służył diakon prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski. W trakcie Mszy przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski przybliżył zebranym ideę peregrynacji, którą jako uroczyste zobowiązanie przyjęliśmy w dokumencie nazwanym Deklaracją rzymską w dniach 15–18 września 2014 r.
Dwudniowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II obfitowało w refleksje, przypomnienie postaci i nauczania papieża Polaka, ponieważ każdy punkt programu kończyła nauka rekolekcyjna. Prelekcje wygłoszone przez ks. Daniela Adamowicza, prof. Waldemara Rozynkowskiego oraz Martę Kocoń wskazywały na aktualność nauczania i myśli Jana Pawła II w świetle wartości, jakimi są: miłość, rodzina, naród, Polska, życie, wolność, Kościół, miłosierdzie, kultura, sztuka. Rozważania te nawiązywały również do postaci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, o którego rychłą beatyfikację modliliśmy się za przyczyną Jana Pawła II w trakcie naszych spotkań. Związek tych postaci znakomicie oddała wystawa pt. Rodzina Bogiem silna, w otoczeniu której odbyły się nasze uroczystości.
Patrząc na relikwiarz stojący przed nami, patrzyliśmy jakby na autentyczną postać Jana Pawła II. Dostrzegaliśmy, jak się uśmiecha i jak patrzy na nas z troską, ale też z wielką miłością. Wstąpił w progi naszej wspólnoty, aby zostać tu i przeżyć z nami nasze spotkanie. – Obawialiśmy się tego czasu, bo wiemy, że Ty będziesz patrzeć na nas, jak pracujemy i jak rozmawiamy, jak się zachowujemy. Cieszymy się bardzo, że byłeś z nami. Czujemy się wyróżnieni, Ojcze Święty, że mogliśmy spotkać się z Tobą tak osobiście, tak blisko, że mogliśmy Cię nawet dotknąć, tak jakbyśmy podawali Ci rękę na powitanie, albo jakbyś dotykał naszego czoła, aby nam pobłogosławić, jak to zawsze robiłeś wobec wszystkich ludzi. Sądzimy też, że to spotkanie było początkiem samych lepszych dni w życiu naszej społeczności członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Mamy wielką nadzieję, że udało nam się przeżyć to spotkanie dobrze, abyś mógł być z nas dumny!
Relikwie Ojca Świętego zostały również przyjęte w siedzibach Stowarzyszenia w naszym Okręgu, m.in. w Wąbrzeźnie, Golubiu-Dobrzyniu i Ślesinie. Wyjątkowym spotkaniem było także przyjęcie relikwii w Zespole Szkół nr 6 w Toruniu, Gimnazjum nr 19 i Szkole Podstawowej nr 19 im. bł. ks. S. W. Frelichowskiego, które są specjalistycznymi placówkami obejmującymi opieką dzieci niepełnosprawne od pierwszych miesięcy ich życia do ukończenia obowiązku szkolnego. Codziennie relikwie znajdowały się w innym miejscu, członkowie zespołów formacyjnych naszego Stowarzyszenia mogli również przebywać ze Świętym. Szczególnie wzruszającym faktem była możliwość dotarcia relikwii do obłożnie chorych i cierpiących członków Stowarzyszenia, którzy mogli osobiście, we własnych domach odczuć obecność ich przyjaciela i orędownika.
Miłosz Puchalski
zdjęcia: Miłosz Puchalski
pgw
Zobacz również: