Tłumy na Podlasiu oddały hołd św. Janowi Pawłowi II

2015/11/9

Peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II na terenie białostockiego oddziału trwała od 4 do 15 października br. Ich przekazanie nastąpiło 4 października w Kaliszu, podczas XX Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” do Sanktuarium św. Józefa.

Pierwsza połowa października tego roku była wyjątkowym czasem dla członków i sympatyków Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku. Był to czas modlitwy, wzruszeń i licznych refleksji wokół peregrynujących we wspólnocie naszego Stowarzyszenia relikwii św. Jana Pawła II. Ich obecność była dla nas okazją do modlitwy o beatyfikację sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, oraz głębszego pochylenia się nad dziedzictwem naszych Wielkich Rodaków.
Modlitwa nie tylko w Kościołach
Peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II w Okręgu Białostockim trwała od 4 do 15 października br. Przekazanie relikwii nastąpiło 4 października w Kaliszu, podczas XX Pielgrzymki naszego Stowarzyszenia do Sanktuarium Świętego Józefa. Pierwszym oddziałem, który miał zaszczyt uczestniczyć w nawiedzeniu relikwii, był Oddział w Augustowie. Tłumy mieszkańców zebrały się, by podczas Mszy świętych i nabożeństw połączyć się we wspólnym czuwaniu modlitewnym i adoracji. Oprócz obecności w kościołach peregrynacja odbywała się również w placówkach oświatowo-wychowawczych. W Augustowie miała miejsce w Przedszkolu Sióstr Urszulanek, w Zespole Szkół Specjalnych oraz w II Liceum Ogólnokształcącym, w Białymstoku w Zespole Szkół Katolickich, zaś w Boćkach w Zespole Szkół. W Bielsku Podlaskim w peregrynacji udział wzięła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego, dzięki ks. Pawłowi Solce – kapłanowi, od wielu lat biorącemu udział ze swoimi uczniami w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej. Młodzież miała okazję zobaczyć film Tajemnica tajemnic. Prawdziwa historia ocalenia Polski i świata. Kolejnymi oddziałami biorącymi udział w tym wspaniałym wydarzeniu były: Bielsk Podlaski, Łomża, Białystok, Ciechanowiec i Siemiatycze.

 

Tak ogromne zainteresowanie peregrynacją związane jest z wielką czcią i szacunkiem, jakim Polacy darzą wielkiego papieża, syna naszej polskiej ziemi, oraz szczerą chęcią modlitwy w intencji beatyfikacji Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Zapatrzeni w Maryję
Szczególny wymiar naszego peregrynowania związany był z Maryjnym charakterem października. W każdym z oddziałów wyjątkowo ważną rolę pełniło wspólne adorowanie relikwii św. Jana Pawła II przy modlitwie różańcowej z rozważaniami Stefana kardynała Wyszyńskiego. Ks. dr Dariusz Wojtecki – asystent Oddziału Okręgowego w Białymstoku – podczas homilii w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Białymstoku podkreślił wielkie oddanie Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Matce Bożej. Doskonałym dopełnieniem peregrynacji była wystawa Rodzina Bogiem silna, która gościła we wszystkich naszych oddziałach, przypominając postać naszego patrona oraz jego nauczanie w kwestii rodziny oraz jej miejsca w narodzie. Osobę Stefana kardynała Wyszyńskiego przybliżyła ponadto swoimi wystąpieniami w Bielsku Podlaskim oraz Drohiczynie Weronika Kaczorowska, mówiąc o jego przesłaniu oraz początkach drogi do świętości.
Szczególny święty, szczególne intencje
Każde miejsce, w którym obecne były relikwie św. Jana Pawła II, przyciągały tłumy wiernych i zapełniały kościoły. Razem z nami wokół relikwii obecni byli pasterze naszego Kościoła: bp Janusz Stepnowski, bp Henryk Ciereszko oraz reprezentant bp. Tadeusza Pikusa – proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie – ks. kan. dr Zbigniew Średziński. Tak ogromne zainteresowanie peregrynacją związane jest z wielką czcią i szacunkiem, jakim Polacy darzą wielkiego papieża, syna naszej polskiej ziemi, oraz szczerą chęcią modlitwy w intencji beatyfikacji Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.
Przekazanie relikwii do Oddziału Okręgowego w Lublinie miało miejsce w Drohiczynie w wigilię 37. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Spotkanie członków obydwu oddziałów okręgowych uświetnił swoją obecnością przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – Tomasz Nakielski, który przypomniał raz jeszcze powody naszej ogólnopolskiej peregrynacji oraz podziękował za żywe włączenie się w to wielkie dzieło.
Tomasz Filipowicz

mk

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej