Czy zmywarka to przedmiot luksusowy i niepotrzebny?

2022/03/22
AdobeStock 437210360
Źródło: Adobe Stock

Obecnie dla wielu z nas zmywarka jest elementem niezbędnym w naszej kuchni. Korzystanie z niej nie tylko eliminuje żmudne zmywanie ręczne naczyń, ale także oszczędza wodę, energię, czas i pieniądze. Lecz są również też tacy, dla których zmywarka jest postrzegana, jako przedmiot luksusowy i niepotrzebny. Czy rzeczywiście bardziej ekologiczne jest używanie zmywarki niż ręczne mycie naczyń?

Jeśli chodzi o wodę, zmywarka zużywa jej dziesięć razy mniej niż ręczne mycie tej samej ilości naczyń. Standardowa zmywarka zużywa ok. 10 litrów wody, zmywając 10 - 12 kompletów naczyń. Zmywając ręcznie zużyjemy średnio 80 litrów.

Zmywanie ręczne często pochłania dwa razy więcej energii od zmywarki poprzez zużycie prądu, gazu lub innego paliwa wymaganego do podgrzania wody w kranie.

Kolejnym powodem, dla którego warto zakupić zmywarkę jest higiena. Nawet najstaranniejsze zmywanie ręczne nie może konkurować z programem zmywającym w 60-65˚C niszczącym bakterie.

Co więcej, dzięki zmywarce łatwiej utrzymamy porządek na kuchennym blacie oraz w zlewie. W zmywarce mniej naczyń ulega zniszczeniu  w porównaniu z myciem ręcznym.

Aby nasze zmywarki były jak najbardziej wydajne i ekologiczne należy przestrzegać kilku wskazówek:

  • Zmywarkę należy uruchamiać tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowana.
  • Najpierw należy zeskrobać resztki z talerzy – lecz nie dajmy się skusić na spłukiwanie ich pod bieżącą wodą.
  • Wybieramy ustawienie ekologiczne lub niższą temperaturę, jeśli jest dostępna.
  • Jeśli mamy panele słoneczne, używaj zmywarki w ciągu dnia.
  • Kupując nową zmywarkę, poszukajmy najbardziej energooszczędnego dostępnego modelu, sprawdźmy koszty eksploatacji i emisję CO 2

Ważny jest również dobór odpowiedniego środka do mycia naczyń w zmywarkach.  Dobrze, aby był to środek spełniający wysokie wymagania jakościowe, zdrowotne i ekologiczne.

Idealnym środkiem będą tabletki do zmywarki Ludwik All in one Ekologiczny.

Te wielofunkcyjne i nowoczesne, na bazie aktywnego tlenu, tabletki, opracowane zostały z myślą o komfortowym zmywaniu nawet w niskich temperaturach.  Idealnie usuwają wszelkie zabrudzenia. Zawarty w nich nabłyszczacz sprawia, że umyte naczynia zyskują doskonały połysk. Sól zawarta w tabletkach chroni przed osadzaniem się kamienia i zapobiega matowieniu naczyń.

Tabletki do zmywarki Ludwik All in one Ekologiczne są idealne do stosowania na sztućcach, garnkach, a także są bezpieczne dla naczyń szklanych.

Biodegradowalne, wolne od sztucznych barwników, konserwantów, boranów i fosforanów zostały wyróżnione certyfikatem ekologicznym Nordic Ecolabel.

 /em

Agnieszka Gościeniecka

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Ludwik #kwartalnik Civitas Christiana #Agnieszka Gościeniecka #dom
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej