Chociaż nigdy się nie spotkali, ich drogi przecinały się wielokrotnie. Życie dwóch osób, które pozwoliły się poprowadzić Bogu. Święta i święty. Faustyna i Jan Paweł II, czyli życie oddane Miłosiernemu Bogu.
– Myślę, że Karol Wojtyła był przekonany, że Faustyna została mu w jakiś sposób zadana. Był mistykiem, o czym ciągle jeszcze za mało wiemy. Ona była mistyczką… myślę, że się świetnie rozumieli na tych falach, o których nie mamy pojęcia – mówi Brygida Grysiak, dziennikarka telewizyjna, autorka książek o św. Janie Pawle II.
W krótkim materiale wideo pokazana jest relacja dwojga świętych, Jana Pawła II i s. Faustyny Kowalskiej, których łączy niezwykła więź Miłosierdzia.
W materiale filmowym poznajemy historię kultu Bożego Miłosierdzia, którego współczesne przesłanie przekazał światu Pan Jezus za pośrednictwem prostej polskiej zakonnicy – s. Faustyny Kowalskiej. Po zakończeniu II wojny światowej kult Bożego Miłosierdzia mocno się rozwijał. Jednak nieporozumienia wobec tego kultu doprowadziły do jego tymczasowego zakazu nałożonego przez Stolicę Apostolską. Karol Wojtyła stał się kluczowym zwolennikiem zniesienia zakazu, przekonując Watykan, że Siostra Faustyna jest prawdziwą świętą i prorokiem naszych czasów. Zakaz zniesiono 1978 r., a po wyborze Jana Pawła II na papieża w tym samym roku, Miłosierdzie Boże miało niepodważalny wpływ na jego pontyfikat – dowiadujemy się z filmu.
Brygida Grysiak zauważa, że w miłosierdziu jest dużo czułości, której nauczył nas Jan Paweł II. Dziennikarka przywołuje obraz przekazywany przez wszystkie telewizje świata, gdy Jan Paweł II nawiedził brazylijskie slamsy i tam oddał swój pierścień biedakom, mówiąc, że nie przyszedł do nich z ciekawości, ale dlatego, że ich kocha. Kolejne świadectwo miłosierdzia można było odczytać, gdy na oczach całego świata papież przebaczał Alemu Agcy – człowiekowi, który chciał go zabić. – Jeśli miłosierdzie jakoś wygląda, to pewnie tak – zauważa Brygida Grysiak.
Jan Paweł II gorliwie dążył do tego, by Miłosierdzie Boże pozostawiło trwały ślad w Kościele. 30 kwietnia 2000 r. kanonizował s. Faustynę Kowalską i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, obchodzone w II Niedzielę Wielkanocną, wypełniając w ten sposób żądanie, jakie Jezus przekazał Sekretarce Bożego Miłosierdzia. – Ojciec Święty Jan Paweł II jest tym, który poniósł orędzie dane przez Boga ludzkości za pośrednictwem s. Faustyny – tłumaczy s. Petra Kowalczyk, przełożona Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – To orędzie kształtowało jego pontyfikat, mówił, że czuje się powołany, by nieść misję Miłosierdzia.
Jan Paweł II odszedł 2 kwietnia 2005 r., w wigilię święta Bożego Miłosierdzia. – Papież Benedykt powiedział, że Jan Paweł II zmarł w objęciach Miłosierdzia – przypomina ks. Michael Gaitley MIC. – Jestem całkowicie przekonany, że chciał dotrwać do tego momentu. Myślę, że całe swoje życie i pontyfikat uważał za poświęcony Bożemu Miłosierdziu – przekonuje John Allen, dziennikarz watykański.
Papież Jan Paweł II został kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. na Placu św. Piotra w Rzymie przez papieża Franciszka. Uroczystość miała miejsce w Święto Bożego Miłosierdzia.
mk