W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie, które miało ustalić stosunek Polaków do dwudziestu dwóch osobistości, działających w XX w. na rzecz Ojczyzny.
Najbardziej pozytywnie oceniono działalność Jana Pawła II. Na następnych miejscach znaleźli się Józef Piłsudski, kard. Stefan Wyszyński oraz Ignacy Paderewski. Otrzymali kolejno: 97%, 82%, 75% i 69% głosów pozytywnych.
Kolejnymi dobrze ocenianymi postaci są: Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Władysław Sikorski i Wincenty Witos.
Większe kontrowersje budzą oceny prezydentów Polski. Lech Kaczyński, Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski zdobyli kolejno 62%, 61% i 57% pozytywnych ocen, przy 13%, 20% i 17% ocenach negatywnych.
Jednoznacznie negatywnymi postaciami zostali Bolesław Bierut, Władysław Gomułka i Wojciech Jaruzelski.
Interesującym jest fakt, że tylko oceny Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego nie zmieniły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Znacząco pogorszyły się notowania Wojciecha Jaruzelskiego i Lecha Wałęsy.
Wśród badanych bardziej rozpoznawalną postacią stał się Roman Dmowski, jednak ponad 40% wciąż go nie identyfikuje. Wzrósł też odsetek osób nie znających postaci Stefana Wyszyńskiego i Jacka Kuronia.
Postacią najbliższą badanym Polakom jest Jan Paweł II, zdobył 83% głosów.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 czerwca – 5 lipca 2018 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
/wj