Piękno orchidei z Florovitem

2022/02/16
AdobeStock 418174555
Źródło: Adobe Stock

Storczykowate, czyli orchidee już w starożytności urzekały ludzi pięknem i intrygowały tajemniczością.  Piękna i fascynująca bylina o niepowtarzalnych kwiatach jest ostatnio najchętniej uprawianą rośliną w domu.

Odpowiednio pielęgnowane storczyki mogą kwitnąć nawet kilkoma kwiatami przez cały rok, mimo że głównym sezon trwa od późnej zimy do wiosny, lecz potrzebują równowagi między światłem, powietrzem, wodą i nawożeniem. 

Światło

Storczyki lubią dużo, lecz rozproszonego światła. Najlepiej będą rosły postawione na oknach skierowanych na wschód lub południowy zachód. Jeśli nasze rośliny są bujne, zielone, lecz nie kwitną może to być spowodowane brakiem światła.

Woda

Każda roślina ma inne potrzeby, w zależności od wilgotności pomieszczenia, ruchów powietrza, podłoża oraz intensywności światła. Istotne jest, aby rośliny dokładnie podlewać i nie podlewać ponownie, aż całkiem wyschną. Warto, więc przed podlaniem sprawdzić podłoże. Orchideę należy podlewać rano.

Temperatura

Idealna temperatura dla storczyków to 16-18°C w nocy, a za dnia 21-27°C oraz gdy wilgotność wacha się w skali 60%-70%. Taki zakres temperatur zapewnia większość mieszkań, więc storczyki idealnie nadają się do uprawy domowej. Pamiętać trzeba, że gwałtowne wahania temperatury mogą powodować odpadaniem pąków przed rozkwitem.

Nawóz 

Storczyki zazwyczaj będą rosły i kwitły bez wspomagaczy, ale lepsze rezultaty osiągniemy przy zastosowaniu odrobiny nawozu. Dwa razy w miesiącu stosujmy do podlania rośliny nawóz o dużej zawartości azotu. Aby pobudzić kwitnienie można zastosować nawóz o wysokiej zawartości fosforu. Dla roślin osłabionych warto dodatkowo zastosować regenerator do storczyków.

Zabiegi nawożenia i regeneracji wzmacniają rośliny, pobudzają do prawidłowego wzrostu oraz zapewniają intensywne wybarwienie liści i kwiatów.

 

Polecanymi przez ekspertów środkami dla pielęgnacji storczyków jest z rodzina nawozów pielęgnacyjnych Florovit.

Florovit nawóz do storczyków jest preparatem doglebowym służącym do dokarmiana wszystkich gatunków roślin. W jego składzie znajdziemy potrzebne roślinom pierwiastki jak cynk, żelazo, azot. Preparat stosujemy zgodnie z instrukcją od kwietnia do października.

Florovit regenerator do storczyków jest to wygodny do stosowania w formie rozpylacza preparat. Odżywcza mgiełka. Liście i korzenie storczyka należy spryskiwać regeneratorem raz w  tygodniu. Można stosować przez cały rok. Regenerator przedłuża czas kwitnienia storczyków

/em 

Agnieszka Gościeniecka

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #Ludwik #dom
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej