Pokazać duchowe bogactwo

2013/01/17

Koncerty, spotkania, panele, wystawy, spektakle teatralne i projekcje filmów od lat organizowane w ramach Chełmskich Dni Kultury Chrześcijańskiej mają swoich stałych odbiorców. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia kulturalnego miasta. Patronat honorowy nad imprezą objęli księża dziekani dekanatów chełmskich: ks. inf. Kazimierz Bownik i ks. prał. Tadeusz Kawala oraz poseł Beata Mazurek, Agata Fisz prezydent Chełma i Kazimierz Stocki starosta powiatu chełmskiego.

Przedsięwzięcie, organizowane po raz czwarty przez członków „Civitas Christiana”, ma charakter niekomercyjny. Nie wszystko bowiem da się przeliczyć na pieniądze. Najcenniejszy jest zysk duchowy. Spełnia również rolę środowiskową: łączy we wspólnym działaniu parafie, szkoły, uczelnie, instytucje kultury, sportu i samorządów. W przygotowania programu chętnie i bezinteresownie włączyła się duża grupa młodzieży. Dlaczego to robią?

– Chcemy podzielić się duchowym bogactwem umysłów i serc z mieszkańcami całej Lubelszczyzny . W dzisiejszych czasach szczególnie potrzebujemy autentycznego kontaktu z dziełami sztuki, literaturą, potrzebujemy pozytywnych wzorców do naśladowania, dobrych filmów, wspólnej refleksji i dyskusji nad wartościami, jakimi kierujemy się we własnym życiu – mówi Grzegorz Radomski. – A wszystko po to, abyśmy rozpoznali naszą tożsamość. Chcemy także przybliżyć bogactwo świata kultury oraz promować wykonawców, którzy we własnym życiu i twórczości kierują się wartościami duchowymi – dodaje Katarzyna Tarajko, tegoroczna maturzystka. – Jeżeli jakieś spotkanie ze znaną osobą, bądź też film, wystawa lub inne wydarzenie proponowane podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej pomoże komuś w odkryciu prawdy o sobie, będzie to piękny owoc – uważa Tadeusz Ostrowski z chełmskiego oddziału „Civitas Christiana”.

Dzięki życzliwości wielu osób i wsparciu finansowym ze strony instytucji i firm, tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie miały bogaty program. Wiele osób obejrzało wystawy fotograficzne: „Bruśnienskie Apokryfy” Grzegorza Zabłockiego i „Śladami św. Pawła – Azja Mniejsza” Stanisława Markowskiego z Krakowa. Szczególnie godna uwagi była wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego. Zmarłemu w styczniu wybitnemu reportażyście i pisarzowi wszechczasów poświęcony był specjalny dzień pamięci. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie dr Paweł Nowak wygłosił wykład na temat twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Pokazano film dokumentalny „Druga Arka Noego” w reż. Piotra Załuskiego oraz przygotowano spotkanie z przyjaciółmi Kapuścińskiego: Markiem Kusibą (Toronto) i Bożeną Duczko (Warszawa).


Dyskusja „Patriotyzm wczoraj i dziś” skierowana była przede wszystkim do młodzieży, dlatego odbyła się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

Dni Kultury Chrześcijańskiej to również prezentacja twórczości wybitnych polskich reżyserów, których filmy skłaniają do głębszej refleksji nad światem i własnym postępowaniem. Duże zainteresowanie wzbudziło spotkanie z wybitnym przedstawicielem kina europejskiego Krzysztofem Zanussim. W tegorocznym programie imprezy znalazła się retrospektywa twórczości reżysera. W ramach Przeglądu Filmów chełmscy kinomani mieli okazję obejrzeć: „Cwał”, „Iluminację”, „Brat naszego Boga”, „Persona non grata” i „Życie za życie”. Seanse odbywały się w różnych miejscach, zawsze przy pełnej widowni. Prezentacji filmów Krzysztofa Zanussiego towarzyszyły spotkania z aktorami: Mają Komorowską i Arturem Barcisiem. Przeglądowi towarzyszyła wystawa plakatów wypożyczona ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Projekt ten był finansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu upowszechniania kultury filmowej.


Była okazja do zdobycia autografu Krzysztofa Zanussiego

Po raz kolejny z mieszkańcami Chełma spotkał się Ernest Bryll. Zapamiętano jego niekonwencjonalne wystąpienie w ubiegłym roku. Poeta wygłosił wykład na temat romantyzmu w literaturze polskiej dla studentów Instytutu Nauk Humanistycznych PWSZ w Chełmie. Z zaproszenia organizatorów skorzystała także znana aktorka Grażyna Barszczewska, prezentując program oparty na tekstach bł. Matki Teresy z Kalkuty pt. „Wołam do Ciebie człowieku”. Towarzyszył jej grający na organach Robert Grudzień.


Spotkanie z aktorami: Mają Komorowską i Arturem Barcisiem

Panel „Patriotyzm wczoraj i dziś” skierowany był przede wszystkim do młodzieży, dlatego odbył się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Uczestniczyli w nim o. Ludwik Wiśniewski, Mariusz Deckert oraz historyk z lubelskiego Oddziału IPN i przedstawiciel samorządu studentów. Całość poprowadziła Iwona Blajerska. – Patriotyzm jest ważny szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wielu dobrze wykształconych młodych ludzi myśli o emigracji z Polski w celach zarobkowych. Dziś patriotyzm, to przede wszystkim szacunek do Ojczyzny, bez względu na to gdzie jesteśmy – skomentował spotkanie Kamil Romaniuk, student filologii polskiej PWSZ w Chełmie.


Młodzież podziękowała Ernestowi Bryllowi

W części koncertowej wystąpiły zespoły „Musk”, „Aaron”, „Rhema” oraz „Illuminandi”. Atrakcją wieczoru był także teatr uliczny „Niewielki” z Lublina. Artyści zaprezentowali spektakl pt. „Abraxas” opowiadający o istotach- cieniach, które z niebytu wkraczają do nieznanego im świata ludzi. Opowieść ta rozgrywa się w odrealnionej przestrzeni oświetlanej płonącymi pochodniami, pełna jest wizji jak ze snu lub dawno przeczytanej baśni.

Chełmskie Dni Kultury Chrześcijańskiej miały również wymiar ekumeniczny. Od lat w organizację imprezy włącza się parafia prawosławna. W tym roku mieszkańcy miasta mieli okazję posłuchać koncertu Chóru Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji lubelskochełmskiej.

W przygotowaniu imprez uczestniczyli: Urząd Miasta Chełm, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Studio Filmowe „Tor”, PWSZ w Chełmie, Starostwo Powiatowe, Chełmska Biblioteka Publiczna, Muzeum Chełmskie, MOSiR, Parafia Mariacka, Parafia Rozesłania Św. Apostołów, Parafia Prawosławna oraz grupa młodzieży „Korba”. Wsparcia finansowego udzieliły: Zamojska Korporacja Energetyczna, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Estrada Polska S.A., Urząd Miasta Chełm, SKOK im. Z. Chmielewskiego, Gmina Chełm, Gmina Dorohusk, Zomar S.A., MPEC, PWSZ w Chełmie, Starostwo Powiatowe w Chełmie, Obst S.A., Kancelaria Adwokacka Ewa i Zenon Chudak. Patronat medialny sprawowały: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Tygodnik „Gość Niedzielny”, „Gazeta Wyborcza”, Super Tydzień Chełmski, Dziennik Wschodni, Nowy Tydzień, Tygodnik Chełmski Radio eR, Radio Lublin, Radio Bon Ton, Kurier Lubelski, TVP Lublin.

Tadeusz Boniecki

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej