Spektakl o Zofii Kossak

2019/04/26
46968752-2039297386092961-8157522739247185920-n.jpg

Fundacja im. Zofii Kossak w związku ze sto trzydziestą rocznicą urodzin Zofii Kossak postanowiła uczcić jej pamięć, realizując projekt artystyczny pt.: “Usta Weroniki. Zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak”. Premiera spektaklu odbyła się 25 listopada 2018 roku w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W maju spektakl będzie można zobaczyć w Dobrym Miejscu. Miesięcznik “Civitas Christiana” objął patronat medialny nad wydarzeniem.

To niezwykłe wyznanie życia wielkiej pisarki, osoby głęboko wierzącej, którą los stawiał wobec bardzo trudnych wyborów, pisarki, której życie i twórczość stało się dla wielu wzorcem „prawdziwego Polaka” – katolika, ale także przykładem człowieka, który w nieludzkich czasach, zachowując swój konserwatywny światopogląd nie odstępuje od bycia wiernym ludzkiej przyzwoitości i poczuciu bycia prawdziwym chrześcijaninem. Autor tekstu – Artur Pałyga – nakreślił portret wewnętrzny Zofii Kossak, która sama, za życia starannie unikała wszelkich zapisów na temat swoich emocji, przeżyć i osobistych wyznań. Jest to portret osoby pięknej, ale także pełnej wewnętrznych rozterek, sprzeczności, poczucia tragizmu.

Spektakl nie opowiada historii życia pisarki, ale raczej próbuje przybliżyć widza do myśli i emocji Zofii Kossak, które mogła odczuwać w najtrudniejszych momentach swojego życia. Tekst Artura Pałygi skupia się przede wszystkim na jej wojennych doświadczeniach, ponieważ jak sama mówiła, praca w konspiracji w czasie wojny oraz przebycie Auschwitz-Birkenau było jej „najważniejszych życiowym osiągnięciem”. Monodram przybrał formę modlitwy, ponieważ zdaniem autora tekstu z całej twórczości pisarki wyraźnie bije kwestia wiary, która była dla niej podstawowym fundamentem. Jednym z najważniejszych wątków, który poruszony został w spektaklu jest również antysemityzm Zofii Kossak, którego wyraz dawała m. in. w swoich przedwojennych tekstach publikowanych chociażby na łamach tygodnika „Prosto z mostu”. Mimo swojej niechęci do Żydów, potrafiła jednak w czasie wojny podać im pomocną dłoń. Za swoje bardzo czynne uczestnictwo w dziele ratowania Żydów, otrzymała pośmiertnie tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Spektakl nie jest teatralnym pomnikiem Zofii Kossak. „Usta Weroniki” mają raczej prowokować do dyskusji, przyjrzenia się od nowa postawom i wartościom, które reprezentowała. Reżyserem spektaklu jest Bogusław Słupczyński, aktor, reżyser teatralny, założyciel i kierownik działającego do 2016 roku Cieszyńskiego Studia Teatralnego. W rolę Zofii Kossak wciela się Joanna Gruszka, aktorka Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie.

10 maja 2019 r. godz.: 19:00.

Miejsce:  Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3, wej. B

Bilety – 35 zł – przedsprzedaż, 40 zł – w dniu spektaklu

dostępne on-line na Evenea oraz stacjonarnie w dniu wydarzenia (KASA BILETOWA w recepcji Domu Rekolekcyjnego w wejściu A – https://warszawa.dobremiejsce.eu/galeria/wejscie-a/).

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#130 rocznica urodzin #patronat #pisarka #rocznica #slider #spektakl #urodziny #Zofia Kossak
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej