Tele-Anioł ruszył w Małopolsce

2018/06/7
opaska2.jpg

Innowacyjny projekt ma zapewnić bezpieczeństwo ludziom starszym, niesamodzielnym. Dzięki opaskom ratującym życie – lekkim i łatwym w obsłudze – osoby potrzebujące pomocy wezwą ją jednym przyciskiem. Pierwsze bransoletki życia już rozdano. W sumie pod skrzydła Tele-Anioła trafi 10 tys. osób z całego województwa. Rekrutacja trwa – można więc zgłaszać swoich bliskich, sąsiadów czy znajomych. W sytuacji zagrożenia życia człowiek pozostający bez opieki w domu ma szanse na uzyskanie natychmiastowej i profesjonalnej pomocy.

Urządzenie przypomina elektroniczny zegarek, ma trzy przyciski. Czerwony guzik z napisem „SOS”, dzięki któremu potrzebujący kontaktują się z centrum teleopieki, może zapewnić pomoc w sytuacji najtrudniejszej. Zespół ratowników medycznych dyżuruje przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Opaski można użyć jako telefonu alarmowego, ma wbudowany mikrofon i głośnik.

Na opaskę bezpieczeństwa można również zadzwonić, ponieważ urządzenie ma indywidualny numer oraz kartę SIM. Aby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk. W ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy centrum, ale także jej bliscy. Dodatkowe funkcje bransoletki to: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Żółty przycisk pomaga dotrzeć do informacji o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków. Informacja przekazywana jest w formie komunikatu.

                                  Źródło: małopolska.pl

W Małopolsce mieszkańców powyżej 75. roku życia (żyjących samotnie w swoich domach, bez rodziny) jest ponad 55 tys. “Tele-Anioł” zapewni poczucie bezpieczeństwa aż 10 tys. ludzi. Część uczestników programu “Tele-Anioł” skorzysta również ze specjalnych usług opiekuńczych świadczonych w domu zarówno przez fachowców, jak i w ramach opieki sąsiedzkiej. Taką opieką zostanie objęta grupa ponad 3 tys. osób. To największy projekt tego typu w Polsce. Całkowity koszt projektu to ponad 38 mln.

Projekt będzie realizowany przez 3 lata wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Chcesz trafić pod skrzydła Tele-Anioła? Szukaj informacji na: www. malopolska.pl.

Nabór do I tury projektu przewidziany jest do końca października 2018 roku (do wyczerpania miejsc), a druga rekrutacja ruszy na przełomie 2019 i 2020 r.

mak

Marta Kowalczyk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#pierwsza pomoc #pomoc #technologie #tele-anioł
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej