Warto czytać

2013/01/16

Furtka do nieba

Niewielki tomik Rity Leguminy-Dwernickiej, zaledwie 62 wiersze w czterech cyklach zawarte: „Moja Ojczyzna”, „Z Modlitw Poety”, „Świętych Obcowanie” i „Dzięki Ci Boże” stanowi kontynuację dotychczasowej drogi twórczej zamieszkałej w Przemyślu poetki, autorki kilkunastu już tomów poetyckich o tematyce przeważnie religijnej.

W skomponowanym na nowo zbiorze wierszy z lat 1993- 2006 podejmuje tematykę patriotyczną, określa swoje wyobrażenie Ojczyzny – to najbliższy krąg, miasto Przemyśl z zamkowym wzgórzem, katedrą, znanymi domami, ulicami, drzewami. Pisze wiersze o ludzkich postawach w dzisiejszym świecie, spełnianiu się apokalipsy naszych czasów, polskiej rzeczywistości, o której:

tylko zbłąkany poeta na przekór – pisze wiersze o miłości i nadziei.

W wierszach utrwala pamięć o cicho i niezauważalnie odchodzących bohaterach, co przeszli, trudne wojenne szlaki od Warszawy przez Kołobrzeg i Berlin, wśród których był ojciec poetki.

Najbliższą Ricie Leguminie-Dwernickiej tematykę religijną znajdujemy w cyklach „Z Modlitwą Poety”, „Świętych Obcowanie” i „Dzięki Ci Boże”. To wiersze, zapisy modlitewnych westchnień do Boga, ulubionych świętych, przeżyć związanych ze śmiercią Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, odchodzących na zawsze najbliższych, przyjaciół, pamięci związanego z Przemyślem bł. ks. Jana Balickiego. Są w tomie wiersze o zamyśleniu nad nieuchronnością i sensem przemijania. Wiersze Leguminy – Dwernickiej są proste i bezpośrednie. Autorka oszczędnie korzysta ze zbędnej tu metaforyki.

Jedni poeci o tych odwiecznych tematach milczą, inni piszą wiersze. Są to jednak sprawy, obok których nikt z nas nie powinien przechodzić obojętnie. Trzeba nad nimi się zamyślać. Dobrze więc, że jest tomik wierszy prostych, jasnych, serdecznych, skłaniających do takich zamyśleń. Ks. Jan Twardowski nazwał te wiersze „prostymi i przejrzystymi”, a autor wstępu Jerzy Łobos napisał, że „niejednemu z nas pozwolą zrozumieć cel naszego życia i być może ustawić nas kiedyś w kolejce przed ciasną bramą – furtką do nieba”.

Tomik opublikowany nakładem Podkarpackiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wydała autorka w 10. rocznicę przyjęcia Ziemowita Gawskiego, przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do Konfraterni Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Rita Legumina-Dwernicka Furtka do nieba. Wybór wierszy z lat 1993-2006, wydanie II zmienione, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Podkarpacki, Rzeszów 2007.

Benedykt XVI– nauczyciel wiary

Papież Benedykt XVI oddał hołd Janowi Pawłowi II poprzez podróż do Polski jego śladami. Odwiedził Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas pielgrzymki papież wygłosił wiele kazań i przemówień w każdej z odwiedzanych miejscowości.

Przybywając do Polski Benedykt XVI chciał podkreślić znaczenie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i Jego zachętę do pielęgnowania wiary. Niemal każde kazanie było wołaniem o głęboką wiarę pozbawioną lęku przed opowiedzeniem się za Chrystusem. Wołał o odwagę, miłość i pokój na świecie.

Wydana ostatnio książka Instytutu Wydawniczego Pax, omawia pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski w dniach 25–28 maja 2006 roku. Zawiera zestaw listów i przemówień Jana Pawła II do kard. Josepha Ratzingera. Znajdziemy tutaj także słowa Benedykta XVI o słudze Bożym Janie Pawle II. Trafnym uzupełnieniem pozycji jest encyklika Ojca Świętego Benedykta XVI „Deus caritas est” i słowa papieża do Polaków z Watykanu zawierające krótkie pozdrowienia, nawiązania do ważnych wydarzeń z życia Kościoła w Polsce.

Obszerna publikacja przygotowana przez Adama Wieczorka poza wiernym odtworzeniem myśli Benedykta XVI zawiera przemówienia do duchowieństwa, dokładny program wizyty papieskiej, a także sięga wstecz przywołując fakty z pielgrzymek Jana Pawła II. Uzupełnieniem bogatej w treści publikacji są liczne fotografie, obrazujące wizytę następcy św. Piotra w Polsce. Trwajcie mocni w wierze, opr. Adam Wieczorek, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2006.

Artykuł ukazał się w numerze 2/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej