Pielgrzymka śladami Prymasa Tysiąclecia

2014/05/22

W dniach 1-3 maja Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Bochni odbył pielgrzymkę śladami księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się mszą św. o godz. 5.00 rano w Bazylice św. Mikołaja w Bochni, przed cudownym obrazem Matki Bożej Bocheńskiej. Po mszy św. wyjechaliśmy autokarem przez Tarnów, Mielec i Tarnobrzeg w kierunku Sandomierza, podziwiając zarówno pięknie kwitnące o tej porze roku sady i łąki, jak również coraz to ładniejsze nasze miasta i miejscowości. W Sandomierzu zwiedzaliśmy stare miasto wraz z wieżą widokową, z której oglądaliśmy panoramę miasta i jego okolic. Jednak głównym punktem naszej wizyty w Sandomierzu była prastara katedra, po której oprowadził nas przewodnik, dzięki któremu mogliśmy nie tylko posłuchać o jej historii, ale również skupić się na architekturze świątyni, jej zabytkach i całym bogatym wystroju.

Z Sandomierza przez Annopol i Kraśnik dotarliśmy do Lublina, gdzie w imieniu Wiceprzewodniczącego Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Marka Korycińskiego zostaliśmy wyjątkowo serdecznie przyjęci przez Marcina Sułka, dyrektora Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Lublinie. Wraz z nim i panią przewodnik udaliśmy się najpierw do Archikatedry św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Tam zwiedzaliśmy muzeum sztuki sakralnej i podziemie krypty biskupów lubelskich, gdzie modliliśmy się przy krypcie abpa Józefa Życińskiego, byłego ordynariusza diecezji Tarnowskiej. Następnie przez neogotycką wieżę trynitarską udaliśmy się na stare miasto podziwiając kamienice i dawny ratusz, który od 1578 roku był Trybunałem Koronnym. Zwiedzaliśmy renesansowo-barokowy zespół bazyliki i klasztoru OO. Dominikanów i oglądaliśmy budynek, w którym mieszkał w okresie studiów ksiądz kardynał. Kolejnym punktem naszej pielgrzymki była wizyta na katolickim uniwersytecie lubelskim, gdzie pod pomnikiem dwóch wielkich Polaków: Sługi Bożego księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę o beatyfikację kardynała. Ostatnim punktem naszego pobytu w Lublinie była uroczysta agapa w siedzibie tutejszego Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana”, w czasie której mogliśmy podzielić się naszymi wrażeniami z dotychczasowej pielgrzymki, a dzięki gościnności gospodarzy posilić się przed dalszym pielgrzymowaniem.

Z Lublina udaliśmy się do Prostyni, gdzie mieściła się nasza baza noclegowa. Dzięki tutejszemu kustoszowi księdzu kanonikowi Ryszardowi Zalewskiemu zwiedziliśmy bazylikę mniejszą w Prostyni, wybudowaną w 1954 roku według przedwojennych planów budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W tej świątyni znajduje się niezwykła i cudowna figura z ok. 1500 roku, przedstawiająca Trójcę Przenajświętszą i figura przedstawiająca objawienie się św. Anny w 1510 roku. ksiądz proboszcz odprawił dla nas specjalne nabożeństwo ku czci św. Anny, które zakończyło się nałożeniem korony św. Anny na nasze głowy.

W Prostyni związek małżeński zawarli rodzice kardynała Wyszyńskiego, a jego ojciec był organistą w miejscowym kościele. Stefan Wyszyński często mówił: „jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” i rzeczywiście często tu przyjeżdżał.

W sąsiedztwie Prostyni odwiedziliśmy były nazistowski obóz koncentracyjny w Treblince, a potem pojechaliśmy do Zuzeli, miejsca urodzenia i chrztu małego Stefana Wyszyńskiego. Tutejszy proboszcz ksiądz Jerzy Krzysztopa przedstawił nam historię parafii i rodziny kardynała. Byliśmy także w miejscowym muzeum w drewnianym budynku dawnej szkoły wiejskiej, w którym odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich. Ostatnim miejscem związanym z księdzem kardynałem, które odwiedziliśmy, było Andrzejewo, w której kilkuletni Stefan przyjął I Komunię św., a następnie Bierzmowanie. Zwiedziliśmy zabytkowy kościół i pomodliliśmy się na cmentarzu przy grobie matki i siostry Prymasa Tysiąclecia.

W drodze powrotnej do Bochni wstąpiliśmy do Kazimierza Dolnego, ulubionego miejsca malarzy, fotografów i filmowców. Podziwialiśmy piękne krajobrazy i renesansową architekturę. Byliśmy przy ruinach zamku i kamiennej baszcie z czasów Kazimierza Wielkiego oraz w kościele farnym św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela.

Pielgrzymka śladami Prymasa Tysiąclecia była niezwykle udana. Podziwialiśmy najważniejsze miejsca z dzieciństwa i młodości kardynała Wyszyńskiego, których trudne warunki kształtowały jego ducha. Jest on patronem „Civitas Christiana”, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej, by jego osoba była nam najbliższa.

ks. mgr Marek Gał
asystent kościelny
„Civitas Christiana” w Bochni

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Bochnia #civitas christiana #Lublin #pielgrzymka #Treblinka #Wyszyński #zuzela
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej