Legat papieski kard. Pietro Parolin będzie przewodniczył centralnym uroczystościom 1050. rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie. W programie obrady Konferencji Episkopatu Polski, ekumeniczna modlitwa i Msza św. dziękczynna u grobu i relikwii św. Wojciecha – głównego patrona Polski. Udział w wydarzeniu zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Do uczestnictwa w obchodach zaprasza prymas Polski abp Wojciech Polak.
W gnieźnieńskich uroczystościach wezmą udział pielgrzymi i biskupi, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Wśród nich obecni będą m.in.: Prymas Węgier kard. Péter Erdő, nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore oraz kardynałowie: Henryk Gulbinowicz, Zenon Grocholewski, Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz. W obchodach wezmą udział także najwyższe władze państwowe, z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło na czele.
Obchody rozpoczną się o godzinie 11.00 posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w gmachu gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Stamtąd popłynie też przesłanie z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Ponadto, pasterze polskiego Kościoła wysłuchają wykładu wybitnego mediewisty prof. Krzysztofa Ożoga, autora książki “966. Chrzest Polski”.
Następnie, na Ostrowie Lednickim odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, któremu o godz. 14.45 będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. W celebracji wezmą udział duchowni Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, którzy złożą wspólne wyznanie wiary. Sam Ostrów Lednicki, zwany również Świętą Wyspą czy Wyspą Władców, z punktu widzenia początków państwa polskiego – sprzęgniętych mocno z aktem chrztu Mieszka I – stanowi jedno z najważniejszych historycznie miejsc. Tamtejsze stanowisko archeologiczne odkrywa zachowane relikty grodu, kaplicy i baptysterium z czasów Mieszka I.
Wydarzeniom na Ostrowie Lednickim będzie towarzyszył św. Wojciech Patron Polski, obecny w znaku swoich relikwii. Symboliki całemu wydarzeniu nada również pektorał w kształcie lednickiej stauroteki (najstarszego relikwiarza znalezionego na ziemiach polskich), który będzie nosił abp Wojciech Polak oraz pastorał, którego będzie używał, podarowany katedrze gnieźnieńskiej w 1966 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Na Ostrowie Lednickim zabrzmi także Bogurodzica oraz – po raz pierwszy – Dzwon „Mieszko i Dobrawa”, jedyny taki w Polsce, odlany specjalnie na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski.
Uroczysta Msza święta w tym dniu sprawowana będzie w katedrze gnieźnieńskiej. Liturgii o godz. 17.15 będzie przewodniczył legat papieski kard. Pitero Parolin, z udziałem kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele.
Ostatnim akcentem gnieźnieńskich uroczystości jubileuszowych będzie wieczorna premiera filmu dotyczącego chrztu przyjętego przez Mieszka I „Mesco Dux Baptizatur”. Obraz został przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury.
Uczestnikom gnieźnieńskich obchodów towarzyszyć będzie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, tak jak miało to miejsce w 1966 roku, w czasie obchodów milenijnych. Obraz przybędzie do Gniezna w środę 13 kwietnia. Uroczyste powitanie Matki Bożej w jasnogórskim wizerunku nastąpi o godzinie 20.00 przy pomniku św. Wojciecha. Stamtąd ikona zostanie przeniesiona procesyjnie do kościoła Świętej Trójcy w Gnieźnie, gdzie będzie miało miejsce całonocne czuwanie modlitewne. Tak samo jak 50 lat temu, w czasie Mszy św. 14 kwietnia, cudowny obraz Matki Bożej będzie umiejscowiony w prezbiterium, przed cokołem z relikwiarzem św. Wojciecha.
– Jedno było źródło, tutaj, w Gnieźnie, które w sakramencie chrztu świętego rozprzestrzeniło się, by użynić ziemię naszą. – Cytując słowa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, do udziału w obchodach 1050-lecia polskiego chrześcijaństwa zaprasza obecny prymas Polski abp Wojciech Polak. Pasterz polskiego Kościoła przypomina, że w sakramencie chrztu świętego na nas wszystkich spłynęła łaska i dar wiary. – Pragniemy poprzez to dziękczynienie odpowiedzieć Panu Bogu na dary, którymi tak hojnie nas obdarza – mówi abp Polak. Ksiądz prymas zapowiada także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i symboliczne rozesłanie misjonarzy, świadków wiary, od grobu św. Wojciecha. – A my sami podejmiemy zobowiązania, aby w dzisiejszym świecie, poprzez nasze słowa i nasze postawy, być wiarygodnymi świadkami łaski i daru wiary, który otrzymaliśmy w sakramencie chrztu świętego – zachęca prymas abp Wojciech Polak.
Marcin Kluczyński
mk
Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych. Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej