Uchwała parlamentu na 1050. Rocznicę Chrztu Polski (WIDEO)

2016/04/15

“To pod znakami i symbolami chrześcijańskimi, jak krzyż i otoczony czcią obraz Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się wielka przemiana zniewolonego narodu, która pozwoliła odzyskać upragnioną wolność i odbudować niepodległe państwo” – głosi treść uchwały, którą odczytał wobec odbywającego się 15 kwietnia 2016 r. w Poznaniu Zgromadzenia Narodowego marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

– Wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość. (…) Decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966, włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku. Wspólnota łacińskiej Europy dzięki Polsce poszerzyła swój zasięg… – czytamy w uchwale.

Dokument, wśród ważniejszych faktów w dziejach narodu, przywołuje m.in. fenomen Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powstałej za panowania Władysława Jagiełły i św. Jadwigi Królowej, opisując ten twór jako “państwo tolerancji i wielu kultur stanowiące ewenement ustrojowy na skalę ówczesnego świata”.

W treści uchwały podkreśla się wielki wkład chrześcijaństwa w dzieje narodu i państwowości polskiej – “Chrześcijaństwo przyniosło nam zbiór wartości, wyznaczyło kanon kultury duchowej i materialnej. Pod jego znakami broniliśmy europejskiego dziedzictwa”.

26414942706_2d758fe2fc_z
Zgromadzenie Narodowe odbyło się po raz pierwszy w historii poza Warszawą, w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i zostało zwołane dla uczczenia 1050. Rocznicy Chrztu Polski i początków polskiej państwowości. (fot. flickr/sejmrp)

Jak czytamy dalej, “w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczpospolitej, naród polski trwał dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników, od świętego biskupa Wojciecha, do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.” Treść dokumentu nawiązuje także do obchodów milenijnych roku 1966, z Wielką Nowenną Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Uchwała oddaje też należne miejsce dla ruchu społecznego Solidarność, określając jego zaistnienie jako “wielki przełom historyczny współczesnego czasu”. Przy tej okazji zauważono, że ów przełom nie byłby możliwy, gdyby nie postać wielkiego Polaka papieża Jana Pawła II, z którego inspiracji doszło do przemian ustrojowych w Polsce po 1989 roku – “Jego wybór na Stolicę Piotrową i pierwsza wizyta w ojczyźnie pozwoliła narodowi poczuć się wspólnotą. To pod znakami i symbolami chrześcijańskimi, jak krzyż i otoczony czcią obraz Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się wielka przemiana zniewolonego narodu, która pozwoliła odzyskać upragnioną wolność i odbudować niepodległe państwo” – głosi treść dokumentu.

Zgromadzenie Narodowe odbyło się po raz pierwszy w historii poza Warszawą, w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i zostało zwołane dla uczczenia 1050. Rocznicy Chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa prezydenta Andrzeja Dudy i parlamentarzystów, wzięli także udział m.in.: Rada Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Marcin Kluczyński

mk

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Beata Szydło #chrześcijaństwo #Chrzest 966 #Jan Paweł II #marszałek Sejmu Marek Kuchciński #państwo Polskie #Polska #polskość #religia #Rocznica 1050 #Solidarność #Stanisław Karczewski #tożsamość #Uchwała Sejmu i Senatu Chrzest Polski #Zgromadzenie Narodowe Poznań
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej