Ponad 100 tys. wiernych zgromadziło się 15 października na Wielkiej Pokucie – całodniowej modlitwie przebłagalnej za grzechy narodowe, która odbyła się na Jasnej Górze. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.
Modlitwa tysięcy zgromadzonych wiernych z całej Polski obejmowała grzechy narodowe, takie jak: aborcja, pijaństwo, zawiść czy uwikłanie w komunizm. Inicjatorem modlitewnego spotkania była Fundacja Solo Dios Basta. Pomysłodawcą i współorganizatorem był Lech Dokowicz, producent i reżyser filmów o tematyce duchowej. Spotkanie animował ks. Dominik Chmielewski SDB, a konferencje i modlitwy prowadzili brazylijscy misjonarze – ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu, przełożeni wspólnoty Przymierze Miłosierdzia.
– Są grzechy zbiorowe, kiedy ludzie publicznie grzeszą. A więc potrzebna jest pokuta publiczna za publicznie popełniane grzechy, za które odpowiada społeczeństwo, ponieważ je pochwala, nie protestuje przeciwko nim, nic nie czyni w tym kierunku, aby wyzwolić się z nich. Nie protestuje przeciwko nim, ale działa niesprawiedliwie, nikt się na to nie oburza. Na tym polega społeczny grzech – chociaż ja tego nie uczyniłem, nie powiedziałem, jednak potrzeba, aby wszyscy razem odpowiedzieli za społeczne zło i publicznie czynili pokutę – przekonywał w homilii abp Stanisław Gądecki.
mk