Historyczne Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050-lecia Chrztu Polski

2016/04/15

W piątek 15 kwietnia 2016 r. o godz. 12.00 w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, po raz pierwszy w historii poza Warszawą, odbędzie się uroczyste Zgromadzenie Narodowe zwołane dla uczczenia 1050. Rocznicy Chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Podczas tego wyjątkowego posiedzenia Sejmu i Senatu orędzie wygłosi prezydent RP Andrzej Duda. Na uroczystości do stolicy Wielkopolski przybędzie ok. 1200 gości z Polski i z zagranicy.

Obradom będą przewodniczyć marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wezmą także udział m.in.: Rada Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego. Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

Z okazji rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu i początków Państwa Polskiego nakładem Wydawnictwa Sejmowego ukaże się też publikacja okolicznościowa „Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków (966-2016)”. Księga będzie dostępna w języku polskim i angielskim. Znajdą się w niej teksty autorstwa prof. dr. hab. Stanisława Rosika, dr. hab. Pawła Krasa, dr. hab. Dariusza Kupisza, prof. dr. hab. Bohdana Cywińskiego, prof. dr. hab. Wiesława J. Wysockiego oraz prof. dr. hab. Jana Żaryna. Prezentacja wydawnictwa odbędzie się podczas centralnych uroczystości rocznicowych w Poznaniu.

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#15 kwietnia 2016 sejm #abp Stanisław Gądecki #Andrzej Duda #Beata Szydło #Konferencja Episkpatu Polski #marszałek Sejmu Marek Kuchciński #marszałek Senatu Stanisław Karczewski #premier #sejm #Senat #Uroczyste Zgromadzenie Narodowe Poznań
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej