XVI Dzień Papieski: Obudźmy w sobie wyobraźnię Miłosierdzia

2016/10/9
fot.jpg

Tegoroczny XVI Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Hasło jest nieprzypadkowe – Dzień Papieski stanowi niejako zwieńczenie zarówno Roku Miłosierdzia, jak i Światowych Dni Młodzieży, którym również przyświecał temat miłosierdzia Bożego.


W niedzielę 9 października obchodzimy XVI Dzień Papieski związany z osobą św. Jana Pawła II. W ten sposób Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia chce budować “żywy pomnik” ku czci świętego papieża z Polski. Jak co roku, obchodom towarzyszyć będą liczne okolicznościowe inicjatywy. W całej Polsce odbywać się będą Eucharystie i modlitwy oraz wydarzenia naukowe, kulturalne i sportowe. 2 października we wszystkich parafiach w kraju odczytano list pasterski Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający XVI Dzień Papieski. Dzień ten jest też świetną okazją do powrotu do papieskiego nauczania, szczególnie dotyczącego zagadnienia miłosierdzia Bożego.

Budujemy żywy pomnik
Od samego początku bchodom Dnia Papieskiego towarzyszy jego wymiar charytatywny. Corocznie organizowana publiczna i przykościelna zbiórka pieniędzy jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi. Środki zebrane podczas zbiórki zasilą fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierającej ponad 2,3 tys. młodych, zdolnych osób, pochodzących z niezamożnych rodzin. Organizacja umożliwia swoim podopiecznym rozwijanie talentów i zdobywanie wymarzonego wykształcenia na najwyższym poziomie. Zbiórka przykościelna odbędzie się 9 października. Natomiast od 2 do 22 października kilkadziesiąt tysięcy wolontariuszy będzie kwestować na ulicach miast.

Wokół Fundacji Dzieło Nowego Tysięclecia od kilku lat tworzy się środowisko młodych, w tym byli stypendyści, którzy utworzyli Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło, poprzez które wspierają wychowanie młodych w duchu wartości św. Jana Pawła II. / fot. Michał Ziółkowski
Wokół Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia od kilku lat tworzy się środowisko młodych, w tym byli stypendyści, którzy utworzyli Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło, poprzez które wspierają wychowanie młodych w duchu wartości św. Jana Pawła II. / fot. Michał Ziółkowski

Kampanii Dnia Papieskiego towarzyszyć będzie również akcja SMS-owa. W dniach od 15 września do 31 października wysyłając SMS o treści „POMOC” pod numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 704 407 401 (koszt 4,99 zł z VAT) można dofinansować fundusz stypendialny i w ten sposób włączyć się w budowanie „żywego pomnika” Świętego Jana Pawła II. Fundację można wspierać także przez cały rok za pośrednictwem strony www.dzielo.pl. Klikając w zakładkę „Dla Darczyńcy” możliwe jest dokonanie w wygodny sposób przelewu zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Fundacja zachęca również do innych form wsparcia funduszu, także w formie modlitwy za „Dzieło”.

Obchody nie tylko w Polsce
Z roku na rok obchody Dnia Papieskiego coraz śmielej przekraczają granice naszego kraju. Polonia zgromadzona za granicą, m.in. w Niemczech, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii, także włącza się w świętowanie, organizując koncerty, wystawy i inne wydarzenia propagujące nauczanie Jana Pawła II.

Wydarzenia centralne
Obchodom centralnym Dnia Papieskiego każdego roku towarzyszą Msze Święte, koncerty, konferencje, czuwania. W tym roku również nie zabraknie atrakcji, które uświetnią ten dzień.

W niedzielę, 9 października, odbędzie się Eucharystia koncelebrowana przez ks. bp. Henryka Tomasika w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się happening, którego trasa będzie prowadzić od Katedry, przez ulice Długą, Rynek Nowego Miasta, Barbakan, Rynek Starego Miasta, ul. Świętojańską, Plac Zamkowy – tak, by docelowo znaleźć się pod Kościołem Sióstr Wizytek na warszawskim Krakowskim Przedmieściu. To tam organizowane będą kolejne wydarzenia – skierowane do całych rodzin. W Warszawie zostaną zorganizowane dwa miasteczka rodzinne. Pierwsze przy parafii św. Andrzeja Boboli. Drugie pod wspomnianym już Kościołem Sióstr Wizytek. W obu miasteczkach na całe rodziny czekać będą liczne atrakcje. Na Krakowskim Przedmieściu odbywać się będą warsztaty dla dzieci, ale nie zabraknie też miejsc, w których dzieci będą miały malowane twarze, w których stypendyści będą tworzyć zwierzątka z balonów. Obecna będzie również fotobudka, w której będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z XVI Dnia Papieskiego. W miasteczku rodzinnym znajdzie się również Strefa Miłosierdzia, która będzie stanowić nawiązanie do hasła XVI Dnia Papieskiego – „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

Tegoroczny Dzień Papieski to również tradycyjny już Koncert Galowy Dnia Papieskiego transmitowany w niedzielę, 9 października, przez TVP 1 o godz. 16:00. W tym roku wyjątkowo odbędzie się on w Kościele Seminaryjnym, gdzie będzie rejestrowany.

Obchody centralne XVI Dnia Papieskiego zwieńczy Apel Modlitewny Miasta Warszawy na skwerze Hoovera o godzinie 17:00. Stypendyści wspólnie z mieszkańcami stolicy pomodlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Poznamy też kilka inicjatyw Kościoła realizujących wezwanie św. Jana Pawła II do wyobraźni miłosierdzia. Błogosławieństwa wszystkim udzieli ks. kard. Kazimierz Nycz – przewodniczący Rady Fundacji.

Czuwanie zorganizowane przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbędzie się 22 października o godz. 20:30 w Kościele Najświętszego Zbawiciela przy Placu Zbawiciela.

galatotus_michalziolkowski
Jednym ze sztandarowych działań Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia jest coroczna Gala Nagród TOTUS, wręczanych zawsze w przeddzień Dnia Papieskiego. Wyróżnienie nazywane często “katolickim Noblem” przyznawane jest dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. / fot. Michał Ziółkowski

Obchody XVI Dnia Papieskiego rozpoczęły się już w sobotę wręczeniem Nagród TOTUS na Zamku Królewskim w Warszawie. Do grona uhonorowanych tym wyróżnieniem dołączyli w tym roku: redakcja tygodnika “Idziemy” w kategorii “TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”, muzyk Jan Budziaszek za “Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, a także Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II w kategorii “Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”.

Organizacją Ogólnopolskiego Dnia Papieskiego zajmuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” we współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów „Dzieło”. Wspierane są one przez podmioty zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego.

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Dzieło #Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia #Jan Paweł II #Totus #XVI Dzień Papieski
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej