28.09 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa związana z organizacją Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, podczas której przedstawiciele krajowego biura poinformowali o bieżącym stanie przygotowań obchodów.
Podczas konferencji ogłoszono orędzie Ojca Św. Franciszka do Młodych z okazji XXXI ŚDM oraz przybliżono stan przygotowań polskich diecezji na światowe dni młodzieży w 2016 roku. Przygotowania te, to nie tylko logistyka ale i przede wszystkim przygotowanie duchowe do spotkania z papieżem Franciszkiem w tym szczególnym Roku Miłosierdzia.
Z danych Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM wynika, że dotychczas zarejestrowano 358.902 pielgrzymów ze 122 krajów. Najwyższa liczba zarejestrowanych uczestników pochodzi kolejno z Polski (154.586), Włoch (48.764), Francji (24.800), Niemiec (13.025) czy Hiszpanii (10.974). Organizatorzy przewidują, że do Krakowa przybędzie ok. 2,5 mln pielgrzymów.
Przygotowania w diecezjach
W Polsce centra ŚDM zlokalizowano w 44 diecezjach, które na czas przygotowań i realizacji obchodów przybrały nazwy biblijne. Mają one odwoływać się do dziedzictwa lokalnych Kościołów, jak np. Kana – diec. częstochowska i Dom Świętego Józefa – Kalisz. W każdej z diecezji zostali powołani specjalnie wyznaczeni przez ordynariuszy koordynatorzy ŚDM, których zadaniem jest współpraca z krajowym biurem na polu pastoralnym i animowanie duchowych przygotowań zmierzających do spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie. Powołano także rejonowe i dekanalne centra ŚDM. W samym biurze krajowym na czas przygotowań wyznaczono specjalne sekcje, tj. rejestracji, logistyki, komunikacji, katechez, wydarzeń centralnych, festiwalu młodych, finansów i pastoralną. W polskich diecezjach peregrynują obecnie Krzyż Światowych Dni Młodzieży (ofiarowany młodym przez papieża Jana Pawła II na zakończenie obchodów jubileuszu Roku Świętego w 1984r.) wraz z kopią ikony Salus Populi Romani (podarowanej młodym przez papieża Jana Pawła II w Niedzielę Palmową 2003r.) – symbole światowych spotkań młodych z Następcą Piotra. Obecnie pielgrzymują one w diecezji łowickiej, zaś 4 października trafią do archidiecezji łódzkiej. Symbole ŚDM wędrują nie tylko do parafii, ale goszczą również w szkołach, szpitalach czy więzieniach.
Nie chodzi o samą tylko logistykę
Na stronie internetowej www.kdm.org.pl przygotowano zestaw materiałów formacyjnych, które na każdy miesiąc dostarczają materiałów do spotkań dla grup parafialnych, duszpasterstw i ruchów oraz każdego, kto pragnie właściwie przygotować się do obchodów w Krakowie.
Punkt wyjścia dla programu duchowych przygotowań do ŚDM Kraków 2016, zgodnie z intencją Ojca Świętego, stanowi jedno z ośmiorga błogosławieństw: “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), które doskonale koresponduje z ogłoszonym na ten czas Rokiem Miłosierdzia. Jak tłumaczy Dorota Abdelmoula z Krajowego Biura ŚDM, już sam zamysł peregrynacji symboli Dni w poszczególnych diecezjach ma na celu wyjście do tych wszystkich miejsc; centralnych punktów miast, gdzie są ludzie, ale gdzie jednocześnie nie dotarło wciąż jeszcze przesłanie o Bożym miłosierdziu. – Dzięki tym spotkaniom, coraz więcej osób nie tylko dowiaduje się o ŚDM i zaczyna się nimi bliżej interesować, ale także żyć Kościołem. Tak więc ŚDM ożywiają Kościół – powiedziała Dorota Abdelmoula.
Diecezje prześcigają się w pomysłach programów duchowych przygotowań do spotkania w Krakowie. Dedykowane są im wydarzenia takie jak Diecezjalna Sztafeta Modlitwy (arch. krakowska), cykliczne spotkania dla wolontariuszy, tzw. “Prologi” (diec. opolska) czy pielgrzymka na rolkach i hulajnogach w intencji rodzin goszczących pielgrzymów ŚDM (arch. katowicka). Jak podkreśla dyrektor Krajowego Biura ŚDM Kraków 2016, ks. Grzegorz Suchodolski, w przygotowaniach tych nie chodzi wyłącznie o samą logistykę, ale nade wszystko o duchowe przepracowanie tematu spotkania. Dodatnią wartością dla młodzieży bezpośrednio zaangażowanej w organizację tego wydarzenia są m.in. szkolenia, w których uczestniczą przyszli wolontariusze, a mają one na celu nabycie kompetencji, które przydadzą się im także w przyszłości – stwierdził ks. Suchodolski.
Posłanie z Jasnej Góry
Jako mocny akcent przygotowań do ŚDM Krajowe Biuro ocenia tegoroczne pielgrzymki na Jasną Górę, gdzie przewodnicy mogli korzystać z konferencji dotyczących ŚDM, w wielu grupach obecne były symbole, tematy i hymny Dni. Z inicjatywy przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, bp. Henryka Tomasika, na Jasnej Górze w ostatnim roku przygotowań do ŚDM ma miejsce tzw. obrzęd posłania, który odbywa się na zakończenie wszystkich Mszy świętych sprawowanych wobec pielgrzymów w jasnogórskim sanktuarium.
Pokażmy naszą gościnność
Podczas konferencji poinformowano też, że na chwilę obecną polskie diecezje zadeklarowały możliwość przyjęcia 276500 grup, dla których dysponują miejscami noclegowymi. Pielgrzymi sami wybierają diecezje, w których chcą spędzić czas tych Dni. Intencją organizatorów jest, by pielgrzymi byli przyjmowani przez rodziny i tam mogli czerpać z duchowości Polaków oraz poznawać naszą tożsamość – wyjaśnił ks. Suchodolski. Rejestracja grup odbywa się bezpośrednio w Centrum ŚDM. Koszt pobytu dla pielgrzymów zagranicznych wynosi 30 EUR/os. Jak tłumaczy ks. Suchodolski, dla ubogiej młodzieży przygotowano specjalne programy pomocowe, takie jak Fundusz Solidarnościowy, który wynosi 10 EUR od wpłaty każdego pielgrzyma, co powinno przynieść kwotę rzędu ok. 5 mln. złotych do podziału wśród potrzebujących. Drugi program to Bilet dla Brata dedykowany 13 krajom Europy Wschodniej i Zakałkazia. W ramach jego uruchomienia przewiduje się pomoc ok. 500 osobom. Także różne grupy i instytucje biorą młodych pielgrzymów w tzw. adopcję. – To pokazuje, że wierni Kościoła w Polsce chcą inwestować w młody Kościół – zauważył ks. Suchodolski, który podał także przewidywany koszt realizacji przygotowań i obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, których spodziewa się po stronie Kościoła. Wzorem obchodów organizowanych w Madrycie, powinny zamknąć się one w kwocie 200 mln. zł. – podsumował. Organizatorzy spodziewają się, że środki w 70% będą pochodziły ze składek partycypacyjnych, zaś w 30% od darczyńców. Całkowity koszt ŚDM Kraków 2016 będzie ostatecznie uzależniony od ilości uczestników.
Aby pieniądze nie stanowiły bariery
Jak informuje Krajowe Biuro Światowych Dni Młodziezy, wstęp na wydarzenia z nimi związane będzie otwarty i darmowy dla wszystkich. Nie planuje się wprowadzenia płatnych wejściówek, ani biletów na wydarzenia centralne i towarzyszące. Rejestracja i wniesienie opłaty partycypacyjnej gwarantuje jednak dostęp do sektorów na placu celebracji (Błonia, Łagiewniki oraz Campus Misericordiae). Polska młodzież, która jest gospodarzem ŚDM, została objęta 10 proc. zniżką, która obowiązuje w tzw. makro-grupach tworzonych przez Centra Diecezjalne lub zakonne, przy wyborze świadczeń objętych wyłącznie pakietem A.
Współpraca z instytucjami i apel do samorządów
Przyjazd papieża jest nie tylko radosnym spotkaniem z młodymi całego świata, których łączy wiara w Chrystusa, ale pamiętać należy, że to także oficjalna wizyta państwowa, z czego także wynikają stosowne zobowiązania międzynarodowe Rządu Polskiego, organów administracji i samorządów. Na nich spoczywa zapewnienie bezpieczeństwa, transportu publicznego, kontroli granic UE czy publiczna służba zdrowia. W materiale przygotowanym przez Biuro Prasowe ŚDM Kraków 2016 czytamy, że komitet organizacyjny wyraźnie zastrzega, iż będzie dystansował się od wszelkich podejmowanych przez samorządy prób nadużywania faktu organizacji ŚDM i przypisywania im extra wydatków w swoich budżetach. Po stronie organizatora leży finansowanie wydarzenia od strony kultu religijnego oraz zapewnienie pełnych świadczeń socjalno-bytowych dla zarejestrowanych pielgrzymów, zaś obsługa turystyczna, gastronomiczna pozostają w gestii stosownych podmiotów. Organizatorzy szacują, że przy podjęciu starań o właściwą obsługę turystów w tych sferach, powinni oni pozostawić w krakowskim portfelu średnio ok. 250 EUR. Przy założeniu, ze do Krakowa i jego okolic przybędzie ok. 1,5 mln osób, spodziewane zyski branży turystycznej sięgać mogą ok. 370 mln EUR. Nie będą to zyski Kościoła, ale całej rzeszy lokalnych przedsiębiorców płacących podatki na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Organizacja ŚDM to także doskonała promocja dla miasta – zapewniają organizatorzy.
Plan papieskich wizyt
Centralne Wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 25 do 31 lipca 2016 roku. Mszę świętą z ceremonią otwarcia zaplanowano w drugim dniu pobytu pielgrzymów (wtorek, 26.07), zaś powitanie Ojca Świętego Franciszka nastąpi w czwartek 28 lipca 2016r. Które z polskich miast dodatkowo nawiedzi papież w związku z pobytem w naszym kraju, jeszcze nie wiadomo. Nieoficjalnie mówi się, że obok Krakowa, papież odwiedzi także Poznań i Gniezno w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski, która przypada w przyszłym roku. Wśród innych miejsc papieskich wizyt wymienia się także Warszawę, Częstochowę, Wadowice i niemiecki obóz w Oświęcimiu. Szczegółowy plan podróży Ojca Świętego powinniśmy poznać późną jesienią – na przełomie października i listopada tego roku – poinformował ks. Grzegorz Suchodolski.
Marcin Kluczyński
Fot. Marcin Kluczyński
pgw/mk