Chrzest zasadniczą zmianą w życiu

2016/07/25
arena-mlodych-1068x711.jpg

Sobota 23 lipca była kulminacyjnym dniem obchodów Światowych Dni Młodzieży w diecezjach.  Teraz młodzi pielgrzymi jadą do Krakowa. 27 lipca na Lotnisko Międzynarodowe im. Św. Jana Pawła II w Krakowie – Balicach przyleci Ojciec Święty Franciszek.

Młodzi pielgrzymi w Lublinie uczestniczyli w #ArenieMłodych. Na wydarzenie składało się widowisko związane z historią Lublina, wspólna Eucharystia oraz widowisko religijne przedstawiające historię Abrahama, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz koncert zespołu Mate.O. Źródło: episkopat.pl

23 lipca na katowickim lotnisku Muchowiec odbyło się spotkanie młodzieży z 55 krajów świata i mieszkańców Śląska. Dla archidiecezji katowickiej również był to kulminacyjny punkt obchodów Dni w Diecezji. Grupy goszczące w diecezji, spotkały się na pielgrzymce szlakiem św. Jana Pawła II. Trasa prowadziła z Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich do Katedry Chrystusa Króla w Katowicach, a dalej na lotnisko Muchowiec.

Spotkanie na lotnisku rozpoczęło się wspólną modlitwą – Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po niej zaprezentowały się  grupy międzynarodowe – z Korei, Ugandy, Argentyny i Włoch. Następnie było widowisko muzyczno – aktorskie „Jak ogień”, przedstawiające historię proroka Eliasza. Wybór bohatera jest związany z biblijną nazwą archidiecezji katowickiej, która na czas ŚDM stała się Górą Karmel ( prorok Eliasz pokonał  tam 450 kapłanów Baala w publicznym sporze duchowym, który przyniósł im klęskę i zgubę, jak trafnie to opisano w Biblii (1Krl 18:19–40). W Muchowcu na scenie ponad 100 artystów  przeniosło publiczność w czasy starożytnego Izraela. Solistom towarzyszył Zespół Wokalny 6 na 6 z Rybnika, zaś instrumentalnym trzonem widowiska był zespół Chwila Nieuwagi oraz towarzysząca mu Orkiestra Symfoniczna Absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach pod batutą Piotra Kotasa. Nie zabrakło również tancerzy z Zespołu Tanecznego Studentów PWST i WTT. W widowisku wzięli też udział motocykliści Katolickiego Klubu Motocyklowego Soul Hunters.

Następnie pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca została odprawiona Eucharystia. Koncelebrowało ją 250 księży i 25 biskupów z całego świata. Czytania mszalne oraz modlitwa były w języku włoskim, hiszpańskim, angielskim, francuskim, niemieckim, portugalskim, czeskim, rosyjskim i chińskim. Spotkanie zakończył koncert w wykonaniu polskich i zagranicznych zespołów grających muzykę chrześcijańską. Gwiazdą wieczoru był Steven Curtis Chapman – jeden z najlepszych chrześcijańskich piosenkarzy m.in. z 20 albumami, 5 nagrodami Grammy i 10 złotymi i platynowymi płytami na koncie. Żródło: materiały prasowe Diecezjalnego Centrum ŚDM Katowice.

W niedzielę 24 lipca, kilka tysięcy młodych ludzi z kilkunastu krajów świata na poznańskim placu katedralnym wyrzekło się grzechu i wyznało wiarę w Boga. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych było jednym z ważnych punktów programu Dni w Diecezji towarzyszących ŚDM.

„Chrzest był dla każdego z was zasadniczą zmianą w życiu. Zapoczątkował w nas nowe życie oraz włączył was w wybraną przez Boga wspólnotę – Lud Boży. Od tej chwili waszym powołaniem stała się świętość” – mówił do młodych abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbywa się w miejscu, które przed 1050 laty było świadkiem podobnego gestu ze strony księcia Mieszka I i jego poddanych.

Po nabożeństwie z poznańskiego Ostrowa Tumskiego wyruszył wielobarwny korowód młodych na Cytadelę. Młodych pielgrzymów kropili wodą święconą abp Stanisław Gądecki i bp Damian Bryl. W odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych wzięli też udział biskupi hiszpańscy przebywający w Poznaniu.

W poznańskich Dniach w Diecezji uczestniczyli młodzi z Madagaskaru, Wysp Zielonego Przylądka, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Peru, Ukrainy, Etiopii, Brazylii, Kolumbii, Argentyny, Irlandii, Kataru, Kanady, Malty, Papui Nowej Gwinei, Belgii, Boliwii, Bangladeszu, RPA, Słowacji i Słowenii. Źródło: episkopat.pl

25 lipca zakończyły się Dni w Diecezjach. Teraz młodzi pielgrzymi jadą do Krakowa. 27 lipca na Lotnisko Międzynarodowe im. Św. Jana Pawła II w Krakowie – Balicach przyleci Ojciec Święty Franciszek.

Małgorzata Olczyk, studentka romanistyki, jest jedną z wolontariuszek pracujących w Sekcji Logistyki, która kwateruje pielgrzymów. Jak podkreśla jest jedną z wielu pomocników. Światowe Dni Młodzieży to także ogromne przedsięwzięcie logistyczne. A na sobotę 30 lipca przygotowuje pakiety pielgrzyma. Suchy prowiant będzie wydawany w dziesięciu punktach w Brzegach od 7. rano.

as

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej