WYDARZENIA 1/2007

2013/01/16

POLSKA:

Nowy prezes NBP

Sławomir Skrzypek został prezesem Narodowego Banku Polskiego. Zastąpił na tej funkcji Leszka Balcerowicza. Przypomnijmy, że Skrzypek był prezydenckim kandydatem na to stanowisko. Pełnił funkcję prezesa PKO BP, wcześniej był między innymi wiceprezydentem Warszawy za czasów Lecha Kaczyńskiego. Odpowiadał m.in. za inwestycje miejskie.

Niezabitowska oczyszczona

Małgorzata Niezabitowska, rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego nie współpracowała z SB – orzekł sąd lustracyjny. Zdaniem sędziów, oficer SB częściowo fałszował raporty ze swoich spotkań z Niezabitowską. Proces Niezabitowskiej budził ogromne zainteresowanie. Zwłaszcza, że to już drugi proces (po Zycie Gilowskiej), który podważył wiarygodność esbeckich akt, uznając, że domniemanego agenta zarejestrowano bez jego wiedzy.

Koniec rosyjskiego embarga

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga zapowiedziała zniesienie rosyjskiego embarga na mięso i produkty roślinne. – Mam nadzieję, że dojdzie do tego w najbliższym czasie – dodała. Ponad rok temu Rosja zakazała importu mięsa i produktów roślinnych pod pretekstem fałszowania polskich świadectw fitosanitarnych. Ze względu na niewykorzystane dotacje unijne embargo kosztuje polskich eksporterów 1 mln euro dziennie. W Polsce mało kto wątpi, że zakaz eksportu ma charakter polityczny. Dlatego nasza dyplomacja szukała wsparcia Unii Europejskiej. Od zniesienia embarga lub przynajmniej wyznaczenia jego daty Polska uzależnia cofnięcia swego weta w sprawie nowego porozumienia handlowego Unii z Rosją. Teraz wszystko zależy od stanowczości Niemiec, które 1 stycznia objęły przewodnictwo UE.

Prezydent Kaczyński: Polska za Turcją

„Mam nadzieję na poprawą stosunków z Niemcami” – powiedział prezydent Lech Kaczyński w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”. Stwierdził, że liczy na odrzucenie przez Trybunał w Strasburgu pozwu Powiernictwa Pruskiego w sprawie roszczeń wobec Polski. Za przyczynę złych stosunków z Rosją uznał przekonanie Moskwy o jej wciąż decydującej pozycji w Europie środkowo-wschodniej. Prezydent wyraził poparcie dla członkostwa Turcji w Unii Europejskiej. Dodał, że nasz kraj jest za biedny, by w najbliższych latach wstąpić do strefy euro.

Prywatyzacje Ministerstwa Skarbu

Według ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego przychody z prywatyzacji w minionym roku osiągnęły 1 mld zł. W tym roku MSP spodziewa się uzyskać ze sprzedaży państwowych firm aż 3 mld zł. Ministerstwo planuje prywatyzację sektora elektroenergetycznego, chemicznego, Huty Łabędy, Polskiej Grupy Spirytusowej, ZGH Bolesław i PLL LOT.

Interesy Leszka Millera juniora na Wyspach Bahama

Tuż przed objęciem urzędu premiera przez Leszka Millera jego syn i synowa zrobili niebywały interes. Nie inwestując ani złotówki, na pośrednictwie w sprzedaży udziału firmy informatycznej CNT zarobili ponad milion dolarów. Co ciekawsze, transakcję sfinansował tajemniczy fundusz powierniczy zarejestrowany w raju podatkowym na Wyspach Bahama. Mówi się, że to prosty sposób na pranie brudnych pieniędzy. Prokuratura potwierdza, że od kilku lat bada podejrzaną transakcję i oczekuje pomocy prawnej z wysp Bahama. Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił, by akta sprawy pilnie sprowadzić z Gdańska do Warszawy, by mógł osobiście nadzorować śledztwo.

KOŚCIÓŁ:

Rezygnacja zamiast ingresu

Abp Stanisław Wielgus, kandydat na metropolitę warszawskiego, został oskarżony przez „Gazetę Polską” o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. On sam jednak temu zaprzeczył. Dokumenty w IPN na ten temat zbadały w błyskawicznym tempie dwie komisje: kościelna i rzecznika praw obywatelskich. Potwierdziły fakt uwikłania we współpracę. Mimo to 5 stycznia abp Wielgus objął kanonicznie rządy w archidiecezji warszawskiej. Ale już dwie godziny później w specjalnej odezwie wyraził skruchę z powodu tego, że skrzywdził Kościół: zarówno wtedy, gdy uwikłał się we współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL, jak i z powodu zaprzeczenia faktom tej współpracy w ostatnich dniach. W niedzielę 7 stycznia, tuż przed ingresem, abp Stanisław Wielgus ostatecznie zrezygnował z funkcji arcybiskupa warszawskiego. Zamiast ingresu, w katedrze warszawskiej odprawiona została Msza św. dziękczynna za posługę kard. Józefa Glempa. Więcej – czytaj w tekście: Kryzys, ale i szansa – str. 16

Watykan:

oświadczenie w sprawie abp. Wielgus

Postawa abp. Wielgusa w minionych latach reżimu komunistycznego w Polsce poważnie wystawiła na szwank jego autorytet, także wśród wiernych – czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej. Dlatego też, jak głosi dokument, mimo prośby abpa Wielgusa o przebaczenie, stosownym rozwiązaniem wydała się rezygnacja ze stanowiska metropolity warszawskiego. „Jest to moment wielkiego cierpienia dla Kościoła(…). Przy tej okazji dobrze jest zauważyć, że sprawa abp. Wielgusa nie jest pierwszym i prawdopodobnie nie będzie ostatnim przypadkiem ataku na ludzi Kościoła, opartego na dokumentach Służby Bezpieczeństwa dawnego reżimu” – pisze rzecznik Watykanu.

Episkopat:

Będzie lustracja duchownych

Przeszłość biskupów zostanie przebadana przez Komisję Historyczną – zadecydowała Rada Stała Episkopatu i biskupi diecezjalni na nadzwyczajnym posiedzeniu 12 stycznia w Warszawie. Jak stwierdził abp Józef Michalik, polscy biskupi poddadzą się badaniu dokumentów IPN na ich temat. Jeśli kogoś materiały archiwalne będą szczególnie obciążać – o jego losie zadecyduje Stolica Apostolska. Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, spotkanie biskupów było jednogłośną deklaracją na rzecz stworzenia możliwości weryfikacji dokumentów znajdujących się w zasobach IPN. Dodał, że dokumenty te nie zawsze świadczą o prawdzie, są jednie pierwszym krokiem w dojściu do prawdy. Badaniami akt IPN dotyczących biskupów ma zająć się powołana jesienią przez Episkopat Kościelna Komisja Historyczna. Łącznikiem pomiędzy nią a Konferencją Episkopatu będzie abp Sławoj Leszek Głódź.

Wkrótce książka ks. Isakowicza-Zaleskiego

Książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „Księża wobec bezpieki” ukaże się w księgarniach 28 lutego. Książka, która została napisana w oparciu o dokumenty z archiwów IPN, ma ukazać inwigilację Kościoła krakowskiego przez służby bezpieczeństwa PRL, począwszy od czasów stalinowskich, ze szczególnym naciskiem na lata 70. i 80. Będą w niej opisani zarówno duchowni zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB, jak i księża, którzy byli werbowani, ale współpracy nie podjęli. Książka dedykowana została „zapomnianym bohaterom” – czyli księżom Kazimierzowi Jancarzowi i Adolfowi Chojnackiemu. Ks. Isakowicz-Zaleski poinformował również ostatnio abp. Józefa Michalika o byłych współpracownikach SB, którzy pełnią ważne funkcje w Kościele.

Arc ybiskup Życiński: nigdy nie podjąłem działań, które mogłyby obciążyć moje sumienie

Wierny przyrzeczeniom kapłańskim, zawsze dziękowałem Bogu za dar powołania i najdalszy byłem od poszukiwania jakichkolwiek korzyści, które mogłaby oferować Służba Bezpieczeństwa. Dziękuję dziś Bogu za to, że w duchu wierności kapłaństwu Chrystusowemu nigdy nie podjąłem działań, które mogłyby obciążać moje sumienie – napisał w przekazanym KAI oświadczeniu abp Józef Życiński. Nawiązując do doniesień, w których nazwisko arcybiskupa wymieniono w kontekście jego rzekomej współpracy z SB, metropolita lubelski oświadcza, że nie podjął żadnych działań „które można by określić mianem współpracy z SB” ani też nie otrzymał takiej propozycji od jej funkcjonariuszy.

Syn Arturo Mari będzie księdzem

Juan Carlo Mari, syn znanego papieskiego fotografa, przyjmie wkrótce święcenia kapłańskie w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa. Informuje o tym w swej rubryce w miesięczniku „Style Magazine” watykanistka Alessandra Borghese. Przypomina ona, że Arturo Mari rozpoczął pracę w „L�Osservatore Romano” w 1956 r., a jego międzynarodowa kariera związana była z pontyfikatem Jana Pawła II. „Pozwolił mi pracować w spokoju i w klimacie niezwykłej prostoty”, wspomina fotograf polskiego papieża.

Seminaria: najnowsze statystyki

Obecnie w seminariach duchownych w Polsce kształci się 4612 kleryków, z czego 1029 na pierwszym roku, w seminariach zakonnych jest 1803 kleryków z czego 351 na pierwszym roku, w postulacie jest 286 kandydatów do życia zakonnego, a w nowicjacie 511, w zgromadzeniach żeńskich jest 484 postulantek i 741 nowicjuszek. Dane te zebrała i udostępniła KAI Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań, która obradowała 9 stycznia w Zakopanem.

Przśladowania chrześcijan

W dopiero co rozpoczętym roku ok. 250 mln ludzi na całym świecie doświadczy prześladowań w różnych miejscach tylko dlatego, że wierzą w Chrystusa. Taki pogląd wyraziła międzynarodowa organizacja „Release International” (RI) z siedzibą w Wielkiej Brytanii, badająca łamanie wolności religijnej i prześladowania ludzi ze względu na ich wiarę. Według RI w ostatnich latach liczba tego rodzaju przypadków wzrasta w szybkim tempie w świecie islamskim. Według organizacji zdecydowana większość prześladowań przypada na cztery różne obszary: kraje rządzone przez muzułmanów, komunistów, hinduistów i buddystów. Nawet rządy islamskie, uchodzące za umiarkowane, często dopuszczają się łamania praw mniejszości chrześcijańskich. Nadużycia wobec nich obejmują aresztowania, nawracanie siłą na islam, zatrzymania, niszczenie kościołów, tortury, gwałty i zabójstwa.

ŚWIAT:

Niemcy: przewodnictwo w UE

Niemcy przejęli 1 stycznia półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej zapowiadając ożywienie martwej konstytucji UE i wspólną politykę energetyczną. Na czerwcowym szczycie UE kanclerz Angela Merkel chce przedstawić w sprawie konstytucji nowy projekt. Berlin chce także stworzenia systemu bezpieczeństwa na wypadek, gdyby jakiemuś z krajów UE groził kryzys energetyczny, co w ostatnich dniach, co w wyniku sporu Rosji z Białorusią nabrało szczególnego znaczenia.

Irak: egzekucja Husajna

Po egzekucji Saddama Husajna na oczach świata, ONZ apeluje do irackich władz o wstrzymanie wykonywania wyroków śmierci na jego współpracownikach. Zdaniem większości Irakijczyków to uzasadniona kara. Był jednym z największych zbrodniarzy XX w. Rozpętał dwie krwawe wojny (z Iranem i Kuwejtem), użył broni chemicznej przeciw własnym obywatelom i wymordował tysiące przeciwników politycznych.

Artykuł ukazał się w numerze 1/2007

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej