CBOS opublikowało badania, w których analizowane były dane z okresu od 1992 roku do sierpnia 2021 roku. Wynika z nich, że najgwałtowniej spada liczba praktykujących w grupie wiekowej 18-24 - z 69 proc. spadła do 23 proc.
W społeczeństwie polskim, w okresie 1992 - 2021, nastąpił powolny spadek poziomu wiary oraz poziomu jej praktykowania. 30 lat temu wierzących i głęboko wierzących mieliśmy w Polsce łącznie 94 proc., w sierpniu 2021 roku było to 87,4 proc.
Z badań wynika, że kobiety pozostały bardziej wierzące niż mężczyźni.
Wydaje się, że w skali ogólnospołecznej awans edukacyjny kobiet czy protesty kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa antyaborcyjnego nie spowodowały znacząco szybszego spadku poziomu ich wiary religijnej w porównaniu do poziomu wiary mężczyzn
- wnioskuje CBOS. Dodatkowo kobiety praktykują bardziej regularnie.
Proces spadku poziomu wiary najbardziej widoczny jest wśród osób wykształconych, mieszkających w największych polskich miastach. W mniejszych miejscowościach poziom wiary spadł zaledwie o 6 proc., w miastach zanotowano spadek o prawie 20 proc. w porównaniu do badań z 1992 roku.
W największych miastach 27,4 proc. praktykuje regularnie, a odsetek niepraktykujących sięgnął 40,7 proc. Oznacza to, że czterech na dziesięciu mieszkańców Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania nie ma żadnego kontaktu z Kościołem - wynika z badania CBOS
Porzucanie praktyk religijnych przyspieszyło od maja 2020 roku, co ma związek z pandemią COVID-19. Liczba niepraktykujących przekracza 20 proc.
Analizowane dane pochodzą z badań CBOS z okresu od marca 1992 do sierpnia 2021 roku włącznie; badania te realizowane były na liczących około 1000 osób reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło:polsatnews.pl
/ut