Badania CBOS: Jedna trzecia młodych Polaków nie ma żadnego kontaktu z Kościołem

2021/11/25
rozaniec dziecko modlitwa 1024x985
Źródło:pixabay.pl

CBOS opublikowało badania, w których analizowane były dane z okresu od 1992 roku do sierpnia 2021 roku. Wynika z nich, że najgwałtowniej spada liczba praktykujących w grupie wiekowej 18-24 - z 69 proc. spadła do 23 proc. 

W społeczeństwie polskim, w okresie 1992 - 2021, nastąpił powolny spadek poziomu wiary oraz poziomu jej praktykowania. 30 lat temu wierzących i głęboko wierzących mieliśmy w Polsce łącznie 94 proc., w sierpniu 2021 roku było to 87,4 proc. 

Z badań wynika, że kobiety pozostały bardziej wierzące niż mężczyźni. 

Wydaje się, że w skali ogólnospołecznej awans edukacyjny kobiet czy protesty kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa antyaborcyjnego nie spowodowały znacząco szybszego spadku poziomu ich wiary religijnej w porównaniu do poziomu wiary mężczyzn

- wnioskuje CBOS. Dodatkowo kobiety praktykują bardziej regularnie. 

Proces spadku poziomu wiary najbardziej widoczny jest wśród osób wykształconych, mieszkających w największych polskich miastach. W mniejszych miejscowościach poziom wiary spadł zaledwie o 6 proc., w miastach zanotowano spadek o prawie 20 proc. w porównaniu do badań z 1992 roku. 

W największych miastach 27,4 proc. praktykuje regularnie, a odsetek niepraktykujących sięgnął 40,7 proc. Oznacza to, że czterech na dziesięciu mieszkańców Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania nie ma żadnego kontaktu z Kościołem - wynika z badania CBOS

Porzucanie praktyk religijnych przyspieszyło od maja 2020 roku, co ma związek z pandemią COVID-19. Liczba niepraktykujących przekracza 20 proc. 

Analizowane dane pochodzą z badań CBOS z okresu od marca 1992 do sierpnia 2021 roku włącznie; badania te realizowane były na liczących około 1000 osób reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski. 

 


Źródło:polsatnews.pl

 

/ut

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#wiara #CBOS #młodzi w kościele #katolicyzm
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej