Niepodległość - czym tak naprawdę jest we współczesnych czasach?

2024/11/14
AdobeStock 261273651
Fot. Adobe Stock

Jest takie miejsce u zbiegu dróg,
Gdzie się spotyka z zachodem wschód...
Jest takie miejsce,
Taki kraj……
Tu krzyż przydrożny,
Tam święty gaj...
Jest takie miejsce,
Taki kraj……
Nadziei uczą ci, co na stos
Potrafią rzucić swój życia los...
Jest takie miejsce,
Taki kraj.
Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi,
Zwycięskiej chwały nadchodzą dni...
Dopomóż Boże!
I wytrwać daj...
Tu nasze miejsce,
To nasz kraj!

Za nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Wiele razy zadawałam sobie pytanie, czym jest wolność dla współczesnych ludzi, szczególnie młodych obywateli naszej ojczyzny? Pracując z młodzieżą obserwuję, jak wyrażają  swoje  uczucia patriotyczne. Młodzi ludzie muszą być zachęcani do udziału w uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia z dziejów naszego kraju. Wielu z nich aktywnie bierze udział w różnych akademiach, wieczorkach poetyckich. Należy im przekazywać wartości patriotyczne nie tylko w szkole, ale w domach rodzinnych i społecznościach lokalnych. Należy mówić im o zawiłej i trudnej historii naszego kraju, uczyć ich miłości do ojczyzny. Dziś  szczególnego znaczenia nabiera słowo „wolność”. Czym ona jest dla młodych ludzi? 

Dlaczego przypominanie o dawnych czasach i wydarzeniach staje się tak ważne? Pojęcie wolności nabiera dziś innego znaczenia. Dla ludzi młodych wolność to świat nieskrępowany żadnymi ograniczeniami. Dzieje się to dlatego, że urodzili się i żyją w czasie pokoju. Przychodzą na myśl słowa Ignacego Krasickiego z bajki „Ptaszki w klatce”.

"Czegoż płaczesz? — staremu mówił czyżyk młody —
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody".
"Tyś w niej zrodzon — rzekł stary — przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce — i dlatego płaczę”.

Świętowanie 11 listopada, rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jest symbolem miłości do ojczyzny, wiary i zwycięstwa, walki o wolność. Wspomnając dzieje naszego narodu, ukazując męczeństwo Polaków, upadki i wzloty ojczyzny, uświadamiamy sobie, czym była dla Polaków i czym jest jest ojczyzna, czym jest  „wolność” we współczesnym świecie. Historią naszego kraju pokazuje, że odwaga, męstwo i upór Polaków przyczyniły się do odzyskania upragnionej wolności. Współczesny człowiek musi wiedzieć, skąd pochodzi, znać historię narodu, jego przeszłość, by móc budować przyszłość. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci. Warto pamiętać, że my dzisjaj mamy szczęście żyć  w wolnym kraju. Jest to dla nas błogosławieństwo. Wolność to świat bez wojny, to świat bez przemocy, konieczności zabijania. Nie ma nic cenniejszego niż wolność. Kardynał Wyszyński mówił:

Jest olbrzymią wartością zrozumieć znaczenie wolności dla narodu, zrozumieć jak wielkim jest ona dobrem i własnością, że żaden naród nie może zrezygnować ze swoich praw do wolności i z własnych zadań, że nie wolno tych praw nikomu oddawać, że obrona ich jest obowiązkiem moralnym, a rezygnacja z nich – zdradą!.

 

/mdk

 

Anna Kraczowska Bednarz v2

Anna Kraczowska-Bednarz

nauczyciel języka polskiego, członek Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#wolność #patriotyzm #niepodległość #11 listopada
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej