Wyszyński: kim był i jest dla Kościoła, Polski, świata?

2022/08/10
wyklady wyszynski
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mówiono o nim Prymas Tysiąclecia, przywódca Narodu, Ojciec. Każdy z tych tytułów określa niewątpliwie wielką i niezwykłą postać. Wyszyński całym sercem kochał Boga, Kościół, Polskę i Polaków. Zwracał się zawsze do ludzi jak ojciec.

Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wspólnie zorganizowały cykl wykładów, które prowadził ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski, wykładowca Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu oraz Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, członek Rady Programowej wydania Pro memoria. Spotkania trwały od października 2021 do czerwca 2022 roku.

Wykłady skupiały słuchaczy z Gniezna i okolic, a odbywały się w historycznej auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, którego korytarze niejednokrotnie przemierzał bł. kard. S. Wyszyński.

Idea współpracy zrodziła się w wyjątkowym miejscu i czasie – w dniu wspólnego wyjazdu do Warszawy na uroczystości beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. W krótkim czasie podjęto wspólny trud promocji tej niezwykłej inicjatywy. Ks. prof. Bogdan Czyżewski od pierwszych chwil swoim przekazem ożywiał nauczanie bł. kard. Wyszyńskiego. Pokazał Prymasa z krwi i kości, przywołując jego testament, który stale jest aktualny.

Pierwszy wykład – „Stefan, ubieraj się…” – nawiązywał do słów, z jakimi do 9-letniego Stefana zwróciła się jego matka na krótko przed swoją śmiercią. Chodziło jej o „ubieranie się” w prawdziwe wartości i o wybór właściwej drogi życiowej.

Podczas majowego wykładu przypomniane zostały wydarzenia z sierpnia 1980, kiedy po kolejnych podwyżkach cen mięsa wybuchły pierwsze protesty, które później rozlały się na 41 województw.

W treści spotkań nie brakowało ciekawostek dotyczących życia Prymasa. Tematami wykładów były m.in ingresy do katedry w Gnieźnie i Warszawie czy udział w czterech konklawe. Przybliżona została prawdopodobna próba zamachu na kard. Wyszyńskiego. Ostatni, czerwcowy wykład dotyczył osobistych zapisków Prymasa, wydawanych w wielotomowym dziele Pro memoria.

Forma prowadzenia wykładów przez ks. prof. Czyżewskiego była okazją do ożywienia mądrości Prymasowskiej. To szczególnie ważne w odniesieniu do młodego pokolenia, które żyje w innych czasach i dla którego bł. Stefan Wyszyński to przede wszystkim postać historyczna.

Wykłady miały charakter otwarty i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Każde spotkanie zostało zarejestrowane i jest dostępne na kanale YT Civitas Christiana Poznań.

Materiał z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 3 | lipiec - wrzesień 2022  

/em

Gozdziewicz Ewelina

Ewelina Goździewicz

Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #Ewelina Goździewicz #Poznań #wykłady #3-2022 #e-civitas
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej