Po okresie wakacyjnym nie zwalniamy tempa i jeździmy po Polsce, przybliżając nauczanie naszego Patrona. Jeszcze w sierpniu z warsztatami „Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia” zawitaliśmy do archidiecezji warmińskiej – 26 sierpnia do Olsztyna, a dzień później do Kętrzyna.
Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej ks. kan. dr hab. Adam Bielinowicz włożył wiele wysiłku w to, byśmy mogli przeprowadzić w tym regionie wspomniane zajęcia. Na Warmii i Mazurach Stefan kard. Wyszyński bywał wielokrotnie. Warto tu wskazać takie miejsca jak Olsztyn, Frombork, Gietrzwałd czy Pola Grunwaldzkie. W historii Jego życia, podobnie jak i historii Kościoła w Polsce, w sposób szczególny zapisał się Stoczek Klasztorny – miejsce internowania przez władze PRL. To tam, przed obrazem Świętej Rodziny, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w 1953 r. kardynał oddał się Matce Najświętszej w macierzyńską niewolę. Dlatego trudno się nie cieszyć, że mogliśmy spotkać się w Olsztynie i Kętrzynie z kilkusetosobową grupą katechetów, by pokazać im różne aspekty życia naszego Patrona oraz jego społeczne nauczanie. Przede wszystkim jednak zobaczyć, że to postać ciągle inspirująca i będąca wzorem. Wiemy z licznych kuluarowych rozmów i dyskusji, że warsztaty i materiały wręczane podczas zajęć pomagają katechetom przeprowadzać lekcje i przybliżać uczniom Prymasa Tysiąclecia, który jest dla nich postacią historyczną, często nieznaną.
3 września 2022 r. w Dubiecku-Wybrzeże, w Ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej „Nadzieja”, zostały przeprowadzone warsztaty dla katechetów, w których uczestniczyło ponad 90 osób. Było to pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań w tej diecezji. Wprowadzenia do warsztatów dokonał ks. dr hab. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Przemyskiej w Przemyślu. Jan Juszczak – tytułem wprowadzenia – mówił m.in. o misji i najważniejszych zadaniach Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, zapraszając katechetów do udziału w organizacji 27. edycji OKWB w 2023 r. Marcin Sułek przedstawił prezentację „Godność człowieka. Pole zmagań Prymasa Tysiąclecia” oraz zachęcił do współpracy ze Stowarzyszeniem nie tylko w zakresie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej oraz w ramach Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, ale również w wielu innych inicjatywach służących propagowaniu Osoby i nauczania Prymasa Tysiąclecia. Krzysztof Sterkowiec w swojej prezentacji podjął temat „Praw i wolności człowieka w ujęciu Prymasa Tysiąclecia”. Jan Juszczak przedstawił temat „Prymas Tysiąclecia – obrońca kultury narodowej”. Uczestnicy otrzymali broszurę oraz pendrive „do prowadzenia innowacyjnych lekcji związanych z nauczaniem i dziedzictwem Prymasa” wraz z listem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, do uczestników warsztatów. Katecheci, podobnie jak w Olsztynie i Kętrzynie, mogli również nabyć nowości wydawnicze IW PAX. Podsumowaniem spotkania była projekcja filmu o Prymasie Stefanie Wyszyńskim, który został przygotowany przez nasze Stowarzyszenie.
Kolejna odsłona warsztatów odbyła się 10 września 2022 r. w Zboiskach k. Sanoka, w Ośrodku Rekolekcyjnym „Caritas” Archidiecezji Przemyskiej.
Niedawno ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, stwierdził, że niemal rok po beatyfikacji kard. Wyszyńskiego można mówić o „wybuchu” jego kultu. Podkreślił, że każdego dnia u grobu nowego błogosławionego modlą się dziesiątki, jeśli nie setki wiernych. Mamy nadzieję, że warsztaty przeprowadzone już w tak wielu diecezjach również się do tego przyczyniły.
TN, KS
/em