Zespół Downa to nie wyrok!

2022/03/21
AdobeStock 267917214
Źródło: Adobe Stock

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny czy dzień wagarowicza. Jest to także dzień poświęcony osobom żyjącym z zespołem Downa! 

Światowy Dzień Zespołu Downa nieprzypadkowo obchodzony jest właśnie tego dnia. Wiąże się to z faktem, iż u osób z zespołem Downa – właśnie w 21. parze chromosomów – pojawia się dodatkowy, trzeci chromosom.

Właśnie tego dnia, w sposób szczególny, okazujemy solidarność z osobami żyjącymi z trisomią 21. Włączamy się w różnorakie akcje społeczne, które mają pokazać akceptację i zrozumienie. Pokazujemy osobom z zespołem Downa, a także osobom z ich najbliższego otoczenia, że nie są sami i że mogą liczyć na naszą akceptację. Są to zazwyczaj drobne gesty, które naprawdę mają ogromne znaczenia w pokonywaniu barier czy walce ze stereotypami. Tego dnia organizowanych jest szereg wydarzeń, które mają na celu promowanie praw osób żyjących z trisomią 21 do życia w społeczeństwie oraz dostępu do opieki zdrowotnej czy rehabilitacji.

Znakiem specjalnym dla osób propagujących świadomość o zespole Downa jest powstały Dzień Kolorowej Skarpetki. Organizatorzy zachęcają do założenia kolorowych skarpetek – najlepiej trzech – w różnych wzorach i kolorach. Mogą być w kropki, paski, kwiatki. Mogą pochodzić z różnych par. Liczy się fakt, że zakładamy je w ważnej sprawie.

Warto wiedzieć, że kolorami Światowego Dnia Zespołu Downa są kolory: granatowy oraz czerwony!

 

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#zespół Downa #Światowy Dzień Zespołu Downa #Dzień Kolorowych Skarpetek #Radio Civitas Christiana #facebook
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej