Wydarzenia 06-07/2007

2013/01/17

Świat:

Sojusz Waszyngtonu z Warszawą

 

Polska i Czechy popierają projekt budowy tarczy antyrakietowej. Umieszczenie w Polsce bazy wyrzutni rakiet przechwytujących ma być elementem szerokiej współpracy obronnej między USA i Polską. Waszyngton zdołał rozwiać większość obaw Unii Europejskiej i NATO związanych z budową tarczy antyrakietowej. Sprzeciw zgłasza cały czas Rosja.

Kreml twierdzi, że – wbrew tłumaczeniom Białego Domu – tarcza nie będzie służyła obronie przed atakiem ze strony Iranu czy Północnej Korei, a ma być wymierzona w Rosję i zburzyć równowagę sił między mocarstwami.

Podczas defilady 9 maja z okazji Dnia Zwycięstwa Władimir Putin stwierdził nawet, że znów na świecie są państwa, które „nie szanują życia ludzkiego, które chcą być jedynym mocarstwem, tak jak Trzecia Rzesza”.

Putinowska marchewka i kij

Solidarna postawa Unii Europejskiej na szczycie w Samarze przynosi efekty . – Sprawa embarga na polskie mięso jest sprawą całej Unii – stwierdziła kanclerz Angela Merkel. Kilka dni później prezydent Rosji Władimir Putin nagle złagodniał, polecił bowiem ministrowi rolnictwa bardziej intensywne rozmowy z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa. – Trzeba odpolitycznić te sprawy i rozwiązać problem profesjonalnie, życzliwie, w sposób partnerski, uwzględniając interesy naszych partnerów i rolników – powiedział Putin. Ponowne rozmowy mają odbyć się w czerwcu br. Tyle marchewki Kremla.

A kij? Na tym samym posiedzeniu rząd rosyjski zdecydował o rozbudowie bałtyckiego systemu rurociągowego z Unieczy do portu Primorsk w Zatoce Fińskiej. Rosyjscy specjaliści twierdzą, że jego druga nitka umożliwi Rosji rezygnację z tranzytu ropy przez Białoruś i Polskę na Zachód rurociągiem Przyjaźń. Nowy plan Moskwy zagrozi planom budowy ropociągu Odessa – Brody – Gdańsk.

Teheran grozi Stanom Zjednoczonym

Iran potrzebuje od trzech do ośmiu lat na wyprodukowanie broni nuklearnej – ocenia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Według MAEA, Iran nie podporządkował się decyzji ONZ o wstrzymaniu programu atomowego, a nawet przyspieszył prace nad wzbogaceniem uranu.

Kolej Transsyberyjska do Wiednia

Rosja chce zbudować szerokotorową linię kolejową do Wiednia, która w ten sposób połączy jej Kolej Transsyberyjską z Europą Środkową i Zachodnią. O projekcie tym rozmawiał ostatnio w Wiedniu prezydent Władimir Putin z kanclerzem Austrii Alfredem Gusenbauerem. Linia miałaby przecinać terytorium Słowacji, gdzie szerokie tory dochodzą już do Koszyc, 89 km od granicy z Ukrainą. Teraz miałyby zostać przedłużone do Bratysławy, a stamtąd do Wiednia. Rosja nie ukrywa, że przedsięwzięcie to stanowi konkurencję wobec projektu uruchomienia w polskim Sławkowie terminalu do odbioru kontenerów transportowanych Koleją Transsyberyjską z Azji do Europy.

Polska: Ukraiński oligarcha sponsoruje Kwaśniewskiego

Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae otrzymała w ub. roku od ukraińskiego oligarchy Wiktora Pinczuka prawie milion złotych. Kolejne pieniądze ma otrzymać w tym i w przyszłym roku, po 1,2 mln zł.

Kim jest dobroczyńca byłego prezydenta Polski? Wiktor Pinczuk – donosi „Dziennik” – dorobił się miliardów na prywatyzacji państwowych firm na Ukrainie. Jego majątek szacuje się dziś na prawie 4 mld dol., a dorobił się go dzięki poparciu swojego teścia Leonida Kuczmy. Przed małżeństwem z córką ówczesnego prezydenta Ukrainy, Oleną, był drobnym dyrektorem w Dniepropietrowsku.

Zdaniem obserwatorów nie wykluczone, że pieniądze oligarchy mają sfinansować ruch polityczny, dzięki któremu Kwaśniewski chce powrócić do polityki. Zdumiewające jest to, że sam Kwaśniewski nie widzi nic nieetycznego, że w swej działalności politycznej w kraju, korzysta z pieniędzy zagranicznego sponsora.

Watykan:

Kanonizacja Polaka, Szymona z Lipnicy

 

Benedykt XVI kanonizował bł. Szymona z Lipnicy, bernardyna żyjącego w XV w., wielkiego kaznodzieję i opiekuna ubogich. Nowego polskiego świętego papież nazwał wielkim synem ziemi polskiej, świadkiem Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu oraz podał go za przykład „aktualnego wzoru chrześcijanina”. Obok Polaka papież ogłosił świętymi także Jerzego Precza, kapłana z Malty, Karola od św. Andrzeja, holenderskiego pasjonistę oraz francuską zakonnicę Marię Eugenię od Jezusa, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Wniebowzięcia NMP.

Płock: Ingres biskupa Libery

 

Bp Piotr Libera odbył 31 maja ingres do katedry płockiej. U progu posługiwania w diecezji przeprosił Boga za „winy ludzi naszego Kościoła partykularnego”. Przestrzegał ludzi Kościoła przed egocentryzmem, pychą, triumfalizmem i chęcią rządzenia. W uroczystej Eucharystii uczestniczyło trzech kardynałów: Józef Glemp – Prymas Polski, Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski i Miloslav Vlk – Prymas Czech. Przybył także nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przewodni czący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, abp Damian Zimoń – metropolita katowicki oraz abp Zygmunt Kamiński – metropolita szczecińsko- kamieński (niegdyś biskup płocki), kilkudziesięciu biskupów i przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej z jej prezesem, prawosławnym arcybiskupem Jeremiaszem na czele oraz bp. Januszem Jaguckim z Kościoła ewangelickoaugsburskiego. Przybyli także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu i Senatu RP oraz władz samorządowych.

Lednica: kolejne spotkanie młodych

Pod hasłem ,,Poślij mnie!” odbyło się na Polach Lednickich kolejne spotkanie młodych, których zgromadził tam znany dominikanin o. Jan Góra. Rozpoczęło się tradycyjnie procesją z relikwiami św. Wojciecha, św. Jacka i bł. Czesława, która przeszła Drogą III Tysiąclecia w kierunku Bramy Ryby. Podobnie jak w roku ubiegłym na cześć Jana Pawła II wypuszczono 7,5 tysiąca białych i żółtych balonów, a Drogą III Tysiąclecia przejechał korowód motocyklistów.

Abp Henryk Muszyński poprowadził akt wyboru Chrystusa wśród młodych uczestniczących w modlitewnym czuwaniu na Polach Lednickich. Powtarzając za metropolitą gnieźnieńskim i o. Janem Górą słowa roty, młodzi wyznali swoją wiarę i zadeklarowali, że pragną w niej żyć i być jej świadkami. Przesłanie do młodych skierował papież.

Z watykańskiego Sekretariaru Stanu, na ręce przewodniczącego Ziemowita Gawskiego nadszedł list następującej treści
Watykan
Szanowny Panie, Jego Świątobliwość Benedykt XVI bardzo serdecznie dziękuje za nadesłane życzenia z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Ojciec Święty zwracając się do pielgrzymów przybyłych na poświąteczną audiencję środową, powiedział: „Pragnę przede wszystkim złożyć każdemu z Was raz jeszcze najserdeczniejsze życzenia. . W czasie Wigilii Paschalnej rozbrzmiewało przesłanie:

Pan prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja! Teraz zaś On sam przemawia do nas: Nie umrą – oświadcza – pozostanę, żywy… Ja jestem Paschą zbawienia, Barankiem ofiarnym za was, Ja jestem waszym odkupieniem, Ja waszym zbawieniem, Ja waszym królem. Ja pokażę wam Ojca.”(l 1.04.2007 r.)Przytoczone podczas audiencji „myśli i słowa” Zmartwychwstałego Pana, wyrażone przez Melitona z Sardes, Ojciec Święty pragnie przekazać także tym, którzy w okresie radości paschalnej okazali Mu swoją szczególną życzliwość i wielkoduszność. Zawierzając wszystkich Maryi, Matce Zmartwychwstałego Chrystusa, wyprasza, by wiara w Jej Syna owocowała w każdym sercu pokojem i radością. Z wdzięcznością Panu i Członkom Katolickiego Stowarzyszenia ťCivitas ChristianaŤ błogosławi. Z Chrystusowym pozdrowieniem

Mons. Gabriele Caccia Asesor Watykan, 30 kwietnia 2007 r.

Komunikat Kapituły LX Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Kapituła LX Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, obradująca 16 maja 2007 r. we Włocławku pod przewodnictwem bp. dr. Wiesława Meringa – przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego Episkopatu Polski, w składzie: bp dr Marian Duś (wiceprzewodniczący), bp prof. dr hab. Andrzej Dziuba, dr Tadeusz Krawczak, Ziemowit Gawski, Marek Koryciński i Zbigniew Borowik (sekretarz), przyznała tegoroczną nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”:

NAGRODA NAUKOWA

J.E. ks. bp. prof. dr. hab. Janowi Śrutwie – za badania nad dziejami Kościoła w epoce starożytnej, wytrwałą pracę naukowo-dydaktyczną i organizacyjną w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. o. prof. dr. hab. Zdzisławowi Kijasowi OFM Conv., rektorowi Papieskiego Wydziału św. Bonawentury „Seraphicum“ w Rzymie – za pracę badawczą i naukowo-dydaktyczną w zakresie teologii dogmatycznej i ekumenicznej oraz kształtowanie świadomości ekologicznej.

NAGRODA SPECJALNA

Muzeum Powstania Warszawskiego – za niezwykłe w formie i treści upamiętnienie Powstania Warszawskiego 1944 roku i przywracanie mu należnego miejsca w historii i świadomości Polaków. Stowarzyszeniu Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza – za wytrwałość w realizacji programu wychowania młodego pokolenia w harmonii ducha, intelektu i sprawności fizycznej.

NAGRODA ARTYSTYCZNA

Zespołowi Wokalnemu Spirituals Singers Band – za popularyzację w naszym kraju muzyki gospels, a zwłaszcza za kompozycję „Missa Gospel’s” i „Jutrznia Gospel’s”.

NAGRODA LITERACKA

Kazimierzowi Świegockiemu – za dorobek poetycki naznaczony metafizyczną wrażliwością dotykającą ludzkich doświadczeń oraz za badania nad twórczością C. K. Norwida.

NAGRODA ZAGRANICZNA

Krystynie Mochlińskiej – za wieloletnie kierowanie Instytutem Polskiej Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii i reprezentowanie Polski . w międzynarodowych organizacjach kobiecych.

Artykuł ukazał się w numerze 06-07/2007.

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej