Świat:
Sojusz Waszyngtonu z Warszawą
Polska i Czechy popierają projekt budowy tarczy antyrakietowej. Umieszczenie w Polsce bazy wyrzutni rakiet przechwytujących ma być elementem szerokiej współpracy obronnej między USA i Polską. Waszyngton zdołał rozwiać większość obaw Unii Europejskiej i NATO związanych z budową tarczy antyrakietowej. Sprzeciw zgłasza cały czas Rosja.
Kreml twierdzi, że – wbrew tłumaczeniom Białego Domu – tarcza nie będzie służyła obronie przed atakiem ze strony Iranu czy Północnej Korei, a ma być wymierzona w Rosję i zburzyć równowagę sił między mocarstwami.
Podczas defilady 9 maja z okazji Dnia Zwycięstwa Władimir Putin stwierdził nawet, że znów na świecie są państwa, które „nie szanują życia ludzkiego, które chcą być jedynym mocarstwem, tak jak Trzecia Rzesza”.
Putinowska marchewka i kij
Solidarna postawa Unii Europejskiej na szczycie w Samarze przynosi efekty . – Sprawa embarga na polskie mięso jest sprawą całej Unii – stwierdziła kanclerz Angela Merkel. Kilka dni później prezydent Rosji Władimir Putin nagle złagodniał, polecił bowiem ministrowi rolnictwa bardziej intensywne rozmowy z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa. – Trzeba odpolitycznić te sprawy i rozwiązać problem profesjonalnie, życzliwie, w sposób partnerski, uwzględniając interesy naszych partnerów i rolników – powiedział Putin. Ponowne rozmowy mają odbyć się w czerwcu br. Tyle marchewki Kremla.
A kij? Na tym samym posiedzeniu rząd rosyjski zdecydował o rozbudowie bałtyckiego systemu rurociągowego z Unieczy do portu Primorsk w Zatoce Fińskiej. Rosyjscy specjaliści twierdzą, że jego druga nitka umożliwi Rosji rezygnację z tranzytu ropy przez Białoruś i Polskę na Zachód rurociągiem Przyjaźń. Nowy plan Moskwy zagrozi planom budowy ropociągu Odessa – Brody – Gdańsk.
Teheran grozi Stanom Zjednoczonym
Iran potrzebuje od trzech do ośmiu lat na wyprodukowanie broni nuklearnej – ocenia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Według MAEA, Iran nie podporządkował się decyzji ONZ o wstrzymaniu programu atomowego, a nawet przyspieszył prace nad wzbogaceniem uranu.
Kolej Transsyberyjska do Wiednia
Rosja chce zbudować szerokotorową linię kolejową do Wiednia, która w ten sposób połączy jej Kolej Transsyberyjską z Europą Środkową i Zachodnią. O projekcie tym rozmawiał ostatnio w Wiedniu prezydent Władimir Putin z kanclerzem Austrii Alfredem Gusenbauerem. Linia miałaby przecinać terytorium Słowacji, gdzie szerokie tory dochodzą już do Koszyc, 89 km od granicy z Ukrainą. Teraz miałyby zostać przedłużone do Bratysławy, a stamtąd do Wiednia. Rosja nie ukrywa, że przedsięwzięcie to stanowi konkurencję wobec projektu uruchomienia w polskim Sławkowie terminalu do odbioru kontenerów transportowanych Koleją Transsyberyjską z Azji do Europy.
Polska: Ukraiński oligarcha sponsoruje Kwaśniewskiego
Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae otrzymała w ub. roku od ukraińskiego oligarchy Wiktora Pinczuka prawie milion złotych. Kolejne pieniądze ma otrzymać w tym i w przyszłym roku, po 1,2 mln zł.
Kim jest dobroczyńca byłego prezydenta Polski? Wiktor Pinczuk – donosi „Dziennik” – dorobił się miliardów na prywatyzacji państwowych firm na Ukrainie. Jego majątek szacuje się dziś na prawie 4 mld dol., a dorobił się go dzięki poparciu swojego teścia Leonida Kuczmy. Przed małżeństwem z córką ówczesnego prezydenta Ukrainy, Oleną, był drobnym dyrektorem w Dniepropietrowsku.
Zdaniem obserwatorów nie wykluczone, że pieniądze oligarchy mają sfinansować ruch polityczny, dzięki któremu Kwaśniewski chce powrócić do polityki. Zdumiewające jest to, że sam Kwaśniewski nie widzi nic nieetycznego, że w swej działalności politycznej w kraju, korzysta z pieniędzy zagranicznego sponsora.
Watykan:
Kanonizacja Polaka, Szymona z Lipnicy
Benedykt XVI kanonizował bł. Szymona z Lipnicy, bernardyna żyjącego w XV w., wielkiego kaznodzieję i opiekuna ubogich. Nowego polskiego świętego papież nazwał wielkim synem ziemi polskiej, świadkiem Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu oraz podał go za przykład „aktualnego wzoru chrześcijanina”. Obok Polaka papież ogłosił świętymi także Jerzego Precza, kapłana z Malty, Karola od św. Andrzeja, holenderskiego pasjonistę oraz francuską zakonnicę Marię Eugenię od Jezusa, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Wniebowzięcia NMP.
Płock: Ingres biskupa Libery
Bp Piotr Libera odbył 31 maja ingres do katedry płockiej. U progu posługiwania w diecezji przeprosił Boga za „winy ludzi naszego Kościoła partykularnego”. Przestrzegał ludzi Kościoła przed egocentryzmem, pychą, triumfalizmem i chęcią rządzenia. W uroczystej Eucharystii uczestniczyło trzech kardynałów: Józef Glemp – Prymas Polski, Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski i Miloslav Vlk – Prymas Czech. Przybył także nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przewodni czący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, abp Damian Zimoń – metropolita katowicki oraz abp Zygmunt Kamiński – metropolita szczecińsko- kamieński (niegdyś biskup płocki), kilkudziesięciu biskupów i przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej z jej prezesem, prawosławnym arcybiskupem Jeremiaszem na czele oraz bp. Januszem Jaguckim z Kościoła ewangelickoaugsburskiego. Przybyli także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu i Senatu RP oraz władz samorządowych.
Lednica: kolejne spotkanie młodych
Pod hasłem ,,Poślij mnie!” odbyło się na Polach Lednickich kolejne spotkanie młodych, których zgromadził tam znany dominikanin o. Jan Góra. Rozpoczęło się tradycyjnie procesją z relikwiami św. Wojciecha, św. Jacka i bł. Czesława, która przeszła Drogą III Tysiąclecia w kierunku Bramy Ryby. Podobnie jak w roku ubiegłym na cześć Jana Pawła II wypuszczono 7,5 tysiąca białych i żółtych balonów, a Drogą III Tysiąclecia przejechał korowód motocyklistów.
Abp Henryk Muszyński poprowadził akt wyboru Chrystusa wśród młodych uczestniczących w modlitewnym czuwaniu na Polach Lednickich. Powtarzając za metropolitą gnieźnieńskim i o. Janem Górą słowa roty, młodzi wyznali swoją wiarę i zadeklarowali, że pragną w niej żyć i być jej świadkami. Przesłanie do młodych skierował papież.
Ojciec Święty zwracając się do pielgrzymów przybyłych na poświąteczną audiencję środową, powiedział: „Pragnę przede wszystkim złożyć każdemu z Was raz jeszcze najserdeczniejsze życzenia. . W czasie Wigilii Paschalnej rozbrzmiewało przesłanie: Pan prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja! Teraz zaś On sam przemawia do nas: Nie umrą – oświadcza – pozostanę, żywy… Ja jestem Paschą zbawienia, Barankiem ofiarnym za was, Ja jestem waszym odkupieniem, Ja waszym zbawieniem, Ja waszym królem. Ja pokażę wam Ojca.”(l 1.04.2007 r.)Przytoczone podczas audiencji „myśli i słowa” Zmartwychwstałego Pana, wyrażone przez Melitona z Sardes, Ojciec Święty pragnie przekazać także tym, którzy w okresie radości paschalnej okazali Mu swoją szczególną życzliwość i wielkoduszność. Zawierzając wszystkich Maryi, Matce Zmartwychwstałego Chrystusa, wyprasza, by wiara w Jej Syna owocowała w każdym sercu pokojem i radością. Z wdzięcznością Panu i Członkom Katolickiego Stowarzyszenia ťCivitas ChristianaŤ błogosławi. Z Chrystusowym pozdrowieniem Mons. Gabriele Caccia Asesor Watykan, 30 kwietnia 2007 r. |
Komunikat Kapituły LX Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka
Kapituła LX Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, obradująca 16 maja 2007 r. we Włocławku pod przewodnictwem bp. dr. Wiesława Meringa – przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego Episkopatu Polski, w składzie: bp dr Marian Duś (wiceprzewodniczący), bp prof. dr hab. Andrzej Dziuba, dr Tadeusz Krawczak, Ziemowit Gawski, Marek Koryciński i Zbigniew Borowik (sekretarz), przyznała tegoroczną nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”: NAGRODA NAUKOWA J.E. ks. bp. prof. dr. hab. Janowi Śrutwie – za badania nad dziejami Kościoła w epoce starożytnej, wytrwałą pracę naukowo-dydaktyczną i organizacyjną w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. o. prof. dr. hab. Zdzisławowi Kijasowi OFM Conv., rektorowi Papieskiego Wydziału św. Bonawentury „Seraphicum w Rzymie – za pracę badawczą i naukowo-dydaktyczną w zakresie teologii dogmatycznej i ekumenicznej oraz kształtowanie świadomości ekologicznej. NAGRODA SPECJALNA Muzeum Powstania Warszawskiego – za niezwykłe w formie i treści upamiętnienie Powstania Warszawskiego 1944 roku i przywracanie mu należnego miejsca w historii i świadomości Polaków. Stowarzyszeniu Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza – za wytrwałość w realizacji programu wychowania młodego pokolenia w harmonii ducha, intelektu i sprawności fizycznej. NAGRODA ARTYSTYCZNA Zespołowi Wokalnemu Spirituals Singers Band – za popularyzację w naszym kraju muzyki gospels, a zwłaszcza za kompozycję „Missa Gospels” i „Jutrznia Gospels”. NAGRODA LITERACKA Kazimierzowi Świegockiemu – za dorobek poetycki naznaczony metafizyczną wrażliwością dotykającą ludzkich doświadczeń oraz za badania nad twórczością C. K. Norwida. NAGRODA ZAGRANICZNA Krystynie Mochlińskiej – za wieloletnie kierowanie Instytutem Polskiej Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii i reprezentowanie Polski . w międzynarodowych organizacjach kobiecych. |
Artykuł ukazał się w numerze 06-07/2007.