27 maja – 508. rocznica objawień św. Anny w Prostyni

2018/05/25
prostyn.jpg

W najbliższą niedzielę w Prostyni nastąpi nałożenie ozdób w postaci koron i nimbu, pobłogosławionych przez papieża Franciszka, na statuę Trójcy Przenajświętszej. Uroczystościom diecezjalnym, które wypadają w 508. rocznicę objawień św. Anny w Prostyni, będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Napełnieni Duchem Świętym uwielbiajmy Trójcę Przenajświętszą – pod takim hasłem 27 maja 2018 roku o godz. 12.00 w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni odbędą się diecezjalne uroczystości w roku duszpasterskim, który poświęcony jest Duchowi Świętemu.

W tym uroczystym dniu będzie miało miejsce nałożenie odnowionych i pobłogosławionych koron i nimbu na Statuę Trójcy Przenajświętszej „Tron Łaski”. Mszy św. będzie przewodniczyć abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Słowo Boże wygłosi bp Antoni Pacyfik Dydycz. Obecny będzie metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, zaproszeni Biskupi, Kapłani oraz Goście.

Eucharystię poprzedzi wykład ks. prał. Pawła Rytel-Andrianika, Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, który przybliży historię Prostyńskiego Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny.

Prostyń jest związana z trzema papieżami, co zauważa bp Tadeusz Piskus, biskup drohiczyński: „Święty Jan Paweł II w 2004 r. podarował prostyńskiemu sanktuarium kielich mszalny, jaki otrzymał z okazji 50-lecia swych święceń kapłańskich. Papież Benedykt XVI w 2012 r. podniósł kościół w Prostyni do godności bazyliki mniejszej, a papież Franciszek w 2016 r. na Jasnej Górze poświęcił ozdoby w formie korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej”.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

W prostyńskim sanktuarium od około 500 lat otaczana jest czcią wiernych statua Trójcy Przenajświętszej w formie Tronu Łaski. Przedstawia ona Boga Ojca siedzącego na tronie, który trzyma ciało ukrzyżowanego Syna, a nad krzyżem znajduje się symbol Ducha Świętego – gołębica.

Statua Trójcy Przenajświętszej w formie Tronu Łaski, źródło: parfiaprostyn.pl

Rodzice Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego zawarli związek małżeński w Prostyni, gdzie jego ojciec był organistą. Obecny kościół Trójcy Przenajświętszej został wzniesiony według przedwojennego projektu Świątyni Opatrzności Bożej prof. Bohdana Pniewskiego. Na odpusty przybywają pielgrzymi z całej Polski.

Za: BP KEP, parafiaprostyn.pl

mak

Marta Kowalczyk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Prostyń #św. Anna
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej