Dni Zofii Kossak-Szczuckiej w Lublinie

2018/04/16
kossak-plakat-2.jpg

W dniach 23-27 kwietnia 2018 r. zapraszamy na obchody 50. rocznicy śmierci wybitnej polskiej pisarki.

Pół wieku temu, 9 kwietnia 1968 r. w Bielsku-Białej zmarła Zofia Kossak-Szczucka. Znakomita polska pisarka i publicystka, działaczka konspiracji, więźniarka KL Auschwitz-Birkenau i Pawiaka. Zaangażowana czynnie w Powstaniu Warszawskim. Była współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski i Rady Pomocy Żydom „Żegota”.

Jako wybitna polska pisarka i publicystka była laureatką wielu wyróżnień, w tym Ogólnopolskiej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. W 1932 r. została odznaczona nagrodą literacką województwa śląskiego. W 1936 r. otrzymała Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury. W 1937 r.  pisarkę odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ktokolwiek sięgnął po książki Z. Kossak-Szczuckiej, jak: „Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919”, „Krzyżowcy”, „Dziedzictwo” czy relacje z KL Auschwitz-Birkenau pt. „Z otchłani”, z pewnością znajdzie w nich serce bijące po polsku i potwierdzenie reguły życiowej pisarki: „Każdej chwili mego życia wierzę, ufam, miłuję”.

Zapraszamy do Lublina, by uczcić pamięć wybitnej Polki. W programie obchodów znajdą się m.in.: Msza św., konferencja naukowa, wystawa, wykłady, promocja książki “Zofia Kossak. Listy”.

Szczegóły obchodów rocznicy śmierci pisarki na plakacie:

Serdecznie zapraszamy!

mak

 

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Zofia Kossak-Szczucka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej